eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: PodatkiPowrót do Polski z Wielkiej Brytanii - podatki


2021-09-01 22:35 autor: piotr1000

5 648 odsłon

Powrót do Polski z Wielkiej Brytanii - podatki

Witam,
Przez wiele lat mieszkałem na stałe i pracowałem w Wielkiej Brytanii, gdzie płaciłem podatki. Wróciłem do Polski i zaczynam pracę. 

Ponieważ część tego roku (2021) pracowałem w UK, a część będę w Polsce jak powinno wyglądać moje rozliczenie podatkowe za ten rok?

Dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2021-09-02 12:18 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Praca w dwóch krajach w ciągu tego samego roku podatkowego może oznaczać konieczność rozliczenia się z podatków w obu tych państwach.
    Zachęcam do zapoznania się z artykułem, w którym opisujemy przekrojowo obowiązujące w Polsce przepisy i procedury podatkowe związane z pracą za granicą.

    piotr1000 skomentował/a odpowiedź 2021-09-02 15:38

    Dziekuje, czy moge prosic o link do artykulu? Jest wiele konfliktujacych sie informacji w internecie, a niewiele o sytulacji powrotowej nierezydenta.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2021-09-02 14:28 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jeżeli zmieniła się rezydencja podatkowa na polską - tutaj trzeba rozliczyć się z całości dochodów - a więc także brytyjskich.

    piotr1000 skomentował/a odpowiedź 2021-09-02 15:28

    Czy to znaczy ze metoda wyłączenia z progresją nie obowiązuje w przypadku powrotu z Wielkiej Brytanii?

    piotr1000 skomentował/a odpowiedź 2021-09-02 15:32

    Takze rozumiem ze zapowiadane nowe ulgi podatkowe w 2020 roku (50 proc.) dla wracających z zagranicy nie staly sie rzeczywistoscia?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2021-09-02 15:33 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Oczywiście że obowiązuje - i trzeba ją tutaj zastosować.

    piotr1000 skomentował/a odpowiedź 2021-09-02 15:59

    Super, dziękuje bardzo. Czyli łopatologicznie zeby sie upewnic ze dobrze rozumiem, powinienem zglosic w rozliczeniu w PL za rok 2021 calosc dochodu z UK i PL, ale zaplace podatek w PL tylko od dochodu z PL wg stawki za calosc dochodu z UK i PL? I czy ma znaczenie ze bede sie ubiegal o zwrot podatku juz zaplaconego w UK? Bo rozumiem ze dlugosc czesci roku pobytu/pracy w UK i PL nie ma w tym przypadku znaczenia. np wg https://powroty.gov.pl/czy-wracajac-do-polski-musze-zaplacic-po-raz-drugi-podatek-od-dochodow-osiagnietych-w-irlandii-18195

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2021-09-03 09:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Należy zastosować się do przytoczonego artykułu o Irlandii. Podatek będzie tylko od dochodów polskich, co prawda wg trochę wyższej stawki ale tylko od dochodów z Polski.

    piotr1000 skomentował/a odpowiedź 2021-09-03 10:35

    Dziekuje. Mam nadzieje ostatnie pytanie dodatkowe. Czy drobny dochod z UK (np pensy z odstek bankowych) osiagniety juz po porwocie do PL w ciagu tego roku podlega opodatkowaniu w PL? I jesli tak to czy trzeba przedstawic dokumenty (np wyciagi z banku) czy wystarczy zadeklarowac.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2021-09-08 07:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Są to przychody z kapitałów pieniężnych, które podlegają opodatkowaniu. W skarbówce dokumenty potwierdzające ich wysokość przedstawia się dopiero na ich żądanie.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Thomas5

    Dodano 2021-01-19 17:13 przez Thomas5

    Podwójne opodatkowanie PL - UK

    Witam. Pracuję w UK od 9 lat, tutaj wynajmuję oraz płacę inne zobowiązania typu Council tax (podatek od mieszkania), ubezpieczenia samochodu i inne opłaty związane z codziennym życiem. W Polsce mam żonę oraz dwójkę małoletnich dzieci, przybywam tam ok. 30 dni w roku. Zatrudniony jestem oczywiście na...

  • Kansas92

    Dodano 2021-08-19 13:04 przez Kansas92

    Praca stała w Belgii a podatki w Polsce

    Dzień dobry, 
    Dostałam propozycję pracy stałej na czas nieokreślony w Belgii. Co muszę zrobić, żeby uniknąć płacenia podatków w Polsce po opłaceniu podatków w Belgii? Czy muszę złożyć jakieś oświadczenie wcześniej?
    Chciałabym też zatrzymać konto w banku, które posiadam w Polsce.
    Dla jasności, nie ch...

  • Trzeci Kot

    Dodano 2021-11-22 15:24 przez Trzeci Kot

    Podatki od zarobków za granicą

    Szanowni Państwo, Od 32 lat mieszkam i pracuję w UK. UK jest też krajem mojej rezydencji podatkowej. US wie o mojej rezydencji podatkowej w UK.  Mam również podwójne obywatelstwo.  W Polsce mam mieszkanie, przychód z wynajmu jest opodatkowany w Polsce (PIT-28 - ryczałt). Innych dochodów w kraju nie ...

  • Marta.ed

    Dodano 2021-04-05 15:31 przez Marta.ed

    Rozliczenie podatku - praca zagranicą

    Dzień dobry, mam pytanie dotyczące rozliczenia podatku z tytułu pracy w Pl oraz we Włoszech. W Polsce zakończyłam pracę w lutym 2020 (umowa o pracę), następnie wyprowadziłam się do Włoch i tam rozpoczęłam pracę od marca 2020.
    Czy oprócz rozliczenia za dwa miesiące pracy w Polsce, powinnam również ro...

  • marta99

    Dodano 2021-02-18 16:46 przez marta99

    Czy mogę pracować w Polsce i za granicą i uniknąć podwójnego opodatkowania?

    Chcę popracować w Polsce 2-3 (maksymalnie do końca maja) miesiące. Przykładowo zarobię 2800 zł brutto za miesiąc. Później wyjadę do Holandii (zarobki min 2 tys. € brutto miesięcznie), gdzie osiągnę 90% rocznych zarobków i będę mieć status rezydenta podatkowego. 26 lat skończę w grudniu. Jestem zamel...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w styczniu 2021 roku wywołało zmiany nie tylko w sferze celnej, ale i formalno-prawnej dotyczącej sytuacji osób fizycznych i przedsiębiorców uzyskujących przychody na terytorium UK. Czy dotyczy ...

Rozliczenie przychodów zagranicznych w Polsce może odbyć się na dwa sposoby: z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego lub wyłączenia z progresją. To, z jakiej metody będziemy musieli skorzystać wynika z przepisów ...

Zarabiający za granicą na ogół uzyskują tam także zwrot podatku z tego tytułu. Już niedługo część emigrantów zarobkowych będzie go jednak musiała oddać polskiemu fiskusowi. Wszystko za sprawą wielostronnej konwencji podatkowej MLI ...

Praca zdalna stała się powszechnym modelem pracy, również zza granicy. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie obowiązków służbowych w innym kraju niż ten, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, wiąże się z ważnymi konsekwencjami ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania