Witam,
pytanie brzmi: czy mogę prowadzić zajęcia edukacyjnie dla dzieci w przedszkolu oraz klasach 1-3 szkoły podstawowej, rozliczając się przy tym ryczałtem ewidencjonowanym?
Opis:
Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się ryczałtem. Planuję rozszerzyć działalność o usługi edukacyjne, które miałyby się odbywać w przedszkolach oraz szkołach podstawowych, klasy 1-3.
Czytam sobie w internecie, że usługi edukacyjne są wyłączone z możliwości rozliczania ich ryczałtem..., ale są wyjątki i tutaj mam na myśli opodatkowanie w ramach wolnego zawodu.
czytam:
...aby usługi edukacji mogły być opodatkowane ryczałtem w ramach wolnego zawodu, konieczne jest spełnienie następujących warunków:
- usługi te musi świadczyć nauczyciel - spełniam warunek. Mam ukończone studia o kierunku pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna (mam nadzieję, że nie dotyczy to wyłącznie nauczycieli zatrudnionych, na Karcie Nauczyciela?)
Ponadto zajęcia te niebyłyby zajęciami typu: matematyka, muzyka itp. raczej zajęcia dodatkowe bliżej niesklasyfikowane, rozwijające zainteresowania z zakresu techniki, informatylki.
- usługi te muszą polegać na udzielaniu lekcji na godziny - tutaj zorientowałem się już, że najczęściej w zapytaniach nauczycieli chodzi o korepetycję, ale jakby moje zajęcia odbywały się 1x czy 2x w tygodniu w grupie np. 8 osobowej i dzieciaki po każdych zajęciach płaciłyby kwotę ustaloną za tą godzinę zajęć, np. 20 zł?
Są to zajęcia dot. techniki, konstruowania, trochę informatyki.
- usługi te nie mogą być świadczone na rzecz podmiotów gospodarczych
- zajęcia odbywałyby się na terenie szkoły lub przedszkola, a za zajęcia płacą rodzice dzieci.
Zapewne konieczne byłoby podpisanie umowy ze szkołą lub przedszkolem na używanie sali na czas zajęć ale to nie jest raczej związane z tematem?
- usługi te muszą być świadczone bezpośrednio przez podatnika, bez zatrudniania innych osób związanych z istotą danego zawodu
Zajęcia prowadziłbym sam.
Wszystko zdaje się być OK, tyle że nie wiem czy po prostu nie ułożyłem bajeczki, która do mnie pasuje i jest trochę ponaciągana? Czy przepis ten ściśle dotyczy tylko tego, że np. pani od matematyki może po godzinach udzielać korepetycji i nic więcej nie da rady pod ten wyjątek podciągnąć?
2018-09-16 08:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2018-07-21 11:15 przez Kamila_2018
Dzień dobry,chciałabym zacząć sprzedawać swoje gotowe projekty graficzne (wizytówki, ilustracje, plakaty itp.) oraz zdjęcia wykonane przeze mnie. Będą to produkty elektroniczne, które nie będą wykonywane na zlecenie, nie będą to także usługi związane z projektowaniem. W związku z tym mam pytanie, cz...
Dodano 2014-06-30 14:34 przez paulina.kkk
Witam,
od pewnego czasu planuję otworzyć działalność gospodarczą z odzieżą dziecięcą. Będzie to przewaga odzieży używanej, ale planuję również wystawiać rzeczy nowe (outlet). Wszystko będę kupowała od dostawców na kilogramy.
Wyglądałoby to mniej więcej tak, że ciuchy używane wystawiane byłyby na lic...
Dodano 2014-06-22 17:03 przez leko1
Witam,
około 10 lipca zamierzam ruszyć z działalnością (taksówkarz), wobec czego mam kilka pytań:
1. Czy posiadając rentę rodzinną opłacam tylko ubezpieczenie zdrowotne? I czy w takim wypadku ma to swoje minusy, w stosunku to sytuacji, kiedy opłacałbym pomniejszony ZUS dla nowych przedsiębiorców - c...
Dodano 2014-01-03 08:34 przez Evkaszalona
Witam,
jak wygląda sprawa z podatkiem ryczałtowym w 2014 roku?
Pozdrawiam,
Ania
Dodano 2013-10-14 21:17 przez konto usunięte
Witam!
Chciałbym rozpocząć sprzedaż detaliczną na allegro. Kosztami tej sprzedaży będzie właściwie tylko prowizja dla allegro.
1). Zastanawiam się jaką formę opodatkowania wybrać, tak aby była dla mnie jak najkorzystniejsza.
Myślałem nad ryczałtem, ponieważ znalazłem coś takiego:
Ryczałt od przychod...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Od 2% do 17% - tyle może wynosić stawka opodatkowania przychodów osiąganych w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Obok uproszczonych zasad tej metody opodatkowania jest to główny powód, dla którego przedsiębiorcy decydują ...
Już tylko kilka dni pozostało przedsiębiorcom na podjęcie decyzji o zmianie formy opodatkowania dla poszczególnych form działalności. Polski Ład spowodował wzrost obciążeń publicznoprawnych dla znacznej części przedsiębiorców. W ...
Produkcja przez spółkę jawną gotowych (kompletnych) wyrobów gotowych w postaci nóg meblowych i podłokietników może być opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym według stawki podatkowej w wysokości 5,5% - uznał Dyrektor Krajowej ...
Pomimo systemu podatkowego uznawanego pod kątem skomplikowania za 10. na świecie i 2. w Europie, w Polsce przybywa jednoosobowych działalności gospodarczych. Ich liczba przekroczyła już 2,6 mln. 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy ...