eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: PodatkiKupno mieszkania w części z majątku odrębnego do majątku wspólnego


2017-05-23 12:59 autor: JoannaCO

9 468 odsłon

Kupno mieszkania w części z majątku odrębnego do majątku wspólnego

Dzień dobry,

kupujemy z mężem mieszkanie do majątku wspólnego z 3 źródeł finansowania: mój majątek odrębny (oszczędności i darowizna), majątek wspólny i wspólny kredyt.
Notariusz zasugerował, że kupno z części majątku odrębnego do wspólnego może być potraktowane przez US jako ukryta darowizna dla męża i tym samym karnie opodatkowane.

KIP w rozmowie telefonicznej potwierdził, że w tym wypadku nie występuje darowizna, a sam zakup ze środków osobistych do majątku wspólnego stanowić będzie rozszerzenie majątku wspólnego i nie podlega przepisom prawa podatkowego.
Niepewność jednak zostaje. Notariusz sugerował zrobienie darowizny do majątku wspólnego (a coś takiego nie istnieje).

Uważam, że częstą sytuacją jest kiedy młode małżeństwa kupują mieszkania do wspólnoty (nie w udziałach) finansując je w części z majątków odrębnych - czy to może być uznane za jakąś dziwną ukrytą darowiznę?

Ostatecznie KIP zasugerowała, by normalnie nabyć mieszkanie, finansując je tak jak planowaliśmy, bez darowizn i w razie kontroli US dochodzi skąd pochodzą środki, ale nie analizuje przepływów finansowych między małżonkami.
Czy to właściwe wyjście z tej sytuacji?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-05-29 08:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Pytanie, czy takie przekazanie z majątku osobistego do majątku wspólnego środków pieniężnych w rzeczywsistości jest darowizną - jedynie bowiem ta podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jeżeli jest to coś innego, podatku nie będzie.
    Osobiście wolałbym, aby wypowiedział się tutaj jakiś cywilista w tym zakresie niemniej są argumenty broniące podejścia, że to nie jest darowizna. W jakiej bowiem kwocie pieniądze zostały darowane drugiemu małżonkowi? - połowie tej wartości, połowie z połowy a może jeszcze innej. Poza tym w przypadku darowizny dla małżonka kwotą powinien on swobodnie dysponować samodzielnie. A przecież może robić to także i "darujący" (będą to środki wspólne a nie odrębne). Czy aby na pewno rozszerzenie wspólności majątkowej o te środki pieniężne jest zatem darowizną?

    JoannaCO skomentował/a odpowiedź 2017-05-29 09:26

    Dziękuję za odpowiedź. Konsultowałam się z prawnikami - jeden na początku zasugerował rozwiązanie z darowizną jako zabezpieczenie (bo jeśli złożymy oświadczenie to w przypadku gdy US uzna to za darowiznę, będzie ona zgłoszona, a jeśli nie - uzna zgłoszenie za niebyłe), drugi od razu powiedział, że to nie jest darowizna. Później pierwszy prawnik także na podstawie dotychczasowych orzeczeń uznał, żeby nie robić darowizn i normalnie kupić mieszkanie do wspólności (potem dla zabezpieczenia moich interesów w akcie notarialnym zasugerował by wpisać źródła pochodzenia majątku - właśnie te trzy - oraz odpowiadające im kwoty). W razie kontroli US linią obrony będzie zadeklarowanie, że nie jest to darowizna - bo w istocie nie jest. Chcemy aby mieszkanie było wspólne, ale w razie podziału majątku chcę mieć możliwość odzyskania włożonych środków.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • PATROL22

    Dodano 2018-01-06 02:03 przez PATROL22

    Podatek od darowizny

    Kupiłem mieszkanie wspólnie z żoną. Część pieniędzy, z których zrobiliśmy zakup, kwota powyżej zwolnionej z podatku, przesłali na moje prywatne konto zamiast na konto swojej córki - teściowie.
    Pieniądze są już wydane, nie minęło pół roku do złożenia deklaracji. Czy mogę jeszcze jakoś uniknąć podatku...

  • kama1102

    Dodano 2016-03-04 14:48 przez kama1102

    PIT-8C - zwrot partycypacji z TBS

    Witam, w zeszłym roku zdałam mieszkanie w TBS. Moja mama jako partycypant otrzymała PIT-8C. Obecnie jest na emeryturze, więc nie musiałaby się rozliczać. Czy prawdą jest, że musi się rozliczyć z przychodu na PIT-36? Wychodzi nam kolosalna kwota do zapłaty, bo ponad 5 tys. zł podatku!Czy można to jak...

  • lily1985

    Dodano 2016-02-24 11:13 przez lily1985

    Kupno mieszkania a rozliczenie PIT

    Witam, w grudniu 2015 r. zakupiłam razem z mężem mieszkanie (kredyt hipoteczny). Czy w/w zakup wykazuję w zeznaniu rocznym PIT?Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • katarzyna2411

    Dodano 2015-12-16 09:18 przez katarzyna2411

    Kupno mieszkania, rozwód i sprzedaż mieszkania. Jak rozliczyć PIT-39?

    W marcu 2013 roku podpisałam z narzeczonym umowę przedwstępną na zakup mieszkania, przy czym z mojej strony z formie darowizny od moich rodziców był wkład własny w wysokości 70 000 zł (darowizna była przekazana przed ślubem i aktem notarialnym, zgłoszona również do US).Akt notarialny zakupu mieszkan...

  • Wisienka0121

    Dodano 2016-03-31 18:04 przez Wisienka0121

    Darowizna od męża obcokrajowca

    Proszę o poradę prawną. W 2011 roku zakończyłam pracę w Polsce i wyjechałam do Włoch z powodów osobistych. W 2012 roku kupiłam mieszkanie w Polsce, na które znaczną sumę przeznaczył mój ówczesny narzeczony Włoch - dziś mąż.Pracuję legalnie we Włoszech od 3 lat. Problem jest następujący: dziś dostała...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Gdy nasz majątek ulega powiększeniu często zastanawiamy się, jaki zapłacimy w związku z tym podatek od wzbogacenia. Wpisując tę frazę w wyszukiwarce internetowej jednakże niewiele się dowiadujemy. Dlaczego? - bo w Polsce nie ma czegoś ...

Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

Ta sama izba skarbowa i ta sama transakcja, ale dwie interpretacje podatkowe. Według jednej, operacja zrzeczenia się współwłasności mieszkania w zamian za uwolnienie od spłaty kredytu podlega podatkowi od spadków i darowizn, według drugiej ...

Zgodnie z przepisami polskiego prawa każda osoba, który prowadzi działalność gospodarczą musi wywiązywać się w terminie z różnych obowiązków formalnych. Część z nich dotyczy opłacania składek ZUS i podatków, inne przygotowania i ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania