2016-12-16 22:00 autor: konto usunięte
7 817 odsłon
Jesteśmy małżeństwem bezdzietnym. Z Polski wyjechaliśmy w 1989 r. - do USA. Powrót do Polski na stałe planujemy w 2018 r. Będziemy wówczas otrzymywać emerytury Social Security z USA i będzie to nasze jedyne źródło utrzymania.
Posiadamy obywatelstwo USA, pracowaliśmy tu legalnie cały czas, płaciliśmy wymagane podatki, mamy rozliczenia. W Polsce cały ten czas nie mieliśmy żadnych dochodów, nie wypełnialiśmy więc zeznań podatkowych w Polsce.
Dwukrotnie otworzyliśmy za pomocą pełnomocnika lokatę czasową na naszym koncie bankowym, z której był bardzo niewielki zysk i od tego zysku bank automatycznie potrącił podatek przy zakończeniu i likwidacji lokaty. Czy ta sytuacja zobowiązywała nas do wypełnienia zeznań podatkowych? Założyliśmy, że nie, skoro podatek od zysku został potracony przez bank.
Do Polski przyjeżdżamy co 2-3 lata, na nie więcej niż miesiąc - z wizytą. Jesteśmy obywatelami Polski, mamy w Polsce zameldowanie - w celu załatwiania formalności bankowych oraz obsługi naszych nieruchomości. W Polsce otworzyliśmy konto bankowe w celu transferowania funduszy z USA na budowę domu.
W Polsce posiadamy działkę budowlaną zakupioną jeszcze przed wyjazdem jako dzierżawę wieczystą. Działkę tę przekształciliśmy na własność hipoteczną w 2003 r. Czy przy jej sprzedaży będziemy musieli zapłacić podatek od zysku?
W 1996 r. kupiliśmy w Polsce mieszkanie - jako bazę na wakacje oraz na ewentualny przyszły powrót do kraju na stale.
W 2005 r. kupiliśmy dodatkową działkę budowlaną, na której budujemy przy pomocy rodziny dom mieszkalny metoda gospodarczą, jako ewentualną bazę na powrót do kraju na stałe. Dom jest prawnie oddany do użytku, ale nie całkiem wykończony.
W Polsce płacimy podatki od powyższych nieruchomości.
Sprawy finansowe w Polsce oraz te związane z budową domu załatwiamy za pomocą prawnie upoważnionego pełnomocnika, którym jest członek rodziny - siostra.
W urzędzie podatkowym powiedziano nam, że jeśli nie mamy w Polsce żadnego dochodu, to nie musimy składać zeznań podatkowych.
Chcielibyśmy się upewnić, czy w powyższej sytuacji kwalifikujemy się obecnie jako nierezydenci podatkowi w Polsce i nie podlegamy obowiązkowi podatkowemu.
W żadnym roku od 1989 r. nie przebywaliśmy w Polsce więcej niż 183 w roku.
Ośrodek naszych zainteresowań życiowych pozostaje obecnie w USA: praca, zamieszkanie, dom, podatki, opieka zdrowotna.
Rodzina w Polsce to matka, rodzeństwo i ich potomstwo. Nikt z rodziny nie jest zwiazany z nami finansowo, ani od nas zależny. Przeniesienie ośrodka zainteresowań życiowych nastąpi po przeprowadzce z USA do Polski na stałe i wówczas rozpocząłby się nasz status rezydenta podatkowego w Polsce. W Polsce mamy nieruchomości i zameldowanie, ale tam nie mieszkamy. Mieszkamy w USA.
Prosimy o ocenę, czy nasza interpretacja jest prawidłowa.
Mamy również kilka innych pytań:
Czy po powrocie na stałe do Polski możemy wpisać się na nowo do NFZ i korzystać z opieki medycznej w Polsce? Jeśli sprzedaż domu w USA nastąpi w tym samym roku co powrot do Polski na stałe, to czy będą wówczas z tego tytułu zobowiązania podatkowe w Polsce?
Podatki w USA będą płacone do momentu wyjazdu na stałe, a w Polsce od momentu przyjazdu na stałe. Czy taka interpretacja jest prawidłowa? W ciągu ostatnich 10 lat przekazywaliśmy do Polski via wire transfer fundusze na budowę domu.
Sumy te są udokumentowane dochodami w USA, zadeklarowane w USA w zeznaniach podatkowych. Wysyłane z oficjalnego konta banku w USA. Dwukrotnie przywieźliśmy po ok. $10 tys. osobiście i zdeponowaliśmy na naszym koncie w banku polskim.
Kilkakrotnie przekazaliśmy również do Polski via wire transfer fundusze pochodzące z konta emerytalnego 401K z miejsca zatrudnienia. Wszystkie przekazywane fundusze były przeznaczone na budowę naszego domu.
Prosimy o opinie na temat naszej sytuacji podatkowej i ewentualne porady jak prawidłowo i zgodnie z prawem załatwić formalności podatkowe po powrocie.
Dziękujemy,
Maria i Leszek
2016-12-20 14:54 autor odpowiedzi: Zielona_Linia
Osoby, które nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. podlegają opodatkowaniu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ).
Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w m.in. przychody ze sprzedaży nieruchomości położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych (zwany dalej PIT) płaci się w przypadku uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Nie ma potrzeby "zapisywania się do NFZ". Od emerytury będzie potrącana automatycznie składka zdrowotna.
2016-12-20 14:56 autor odpowiedzi: Zielona_Linia
Dodano 2018-11-15 16:01 przez MaverMG
Witam,zamierzam sprzedać dom w Holandii i wrócić do Polski. W Holadnii mieszkałem 8 lat, od ponad 3 mam dom. Jestem tu zameldowany i rozliczam się co roku. Czy muszę rozliczyć się w Polsce z zarobku ze sprzedaży?
Dodano 2018-03-14 10:33 przez Pyska
Witam, mam pytanie w sprawie podatku od sprzedaży domu za granicą, otóż przez 18 lat mieszkaliśmy w Anglii, pracowaliśmy, płaciliśmy podatki. Obecnie końcem lipca zamierzamy wrócić na stałe do Polski.Mamy dom w Anglii, który chcemy sprzedać w kwietniu. W Anglii nie płaci się podatku po sprzedaży, a ...
Dodano 2017-05-22 20:48 przez TomaszSnoch
Witam,
szukałem na internecie informacji, ale nie moglem znaleźć dokładnie tego co odnosi się do mojej sytuacji. A więc:
1). W USA byłem przez 15 lat i postanowiliśmy wrócić do Polski. Pracuję na komputerze dla innej firmy i w tym celu założyłem firmę (Corporation) w USA. Pieniądze otrzymuję na kon...
Dodano 2017-03-30 09:18 przez Gocha2200
2 lata temu odziedziczyłam dom w Stanach Zjednoczonych, który w tym roku sprzedałam. Jak teraz mam rozliczyć się z Fiskusem? Czy muszę płacić podatek w Stanach, jeżeli jestem obywatelem polskim? Jeżeli tak, to ile on wynosi i jak dokładnie mam to zrobić?
Dodano 2015-11-19 14:49 przez michal11192
Witam, wczoraj pytałem o odsprzedać działki po upływie 5 lat. Mam jeszcze jedno pytanie i ostatnie obecnie przebywam za granicą, co jeśli kupię dwie działki w Polsce: na jednej wybuduję dom, oddam do użytku, a po upływie 5 lat sprzedam, a jakąś sumę z otrzymanych pieniędzy zainwestuję w drugi dom, d...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Podatnicy, którzy przez minimum trzy lata mieszkali i pracowali za granicą, mogą skorzystać z PIT-0 ulgi na powrót. Przez cztery lata od powrotu do kraju, takie osoby mogą nie płacić PIT. Ulgą są objęte niektóre przychody podatnika (np ...
Dochody z pracy w Polsce tutaj są opodatkowane. Natomiast w przypadku opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, ta ich część, która przypada na wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii, nie będzie wykazywana w ...
W przypadku wynajmu części powierzchni budynku mieszkalnego osobom obcym, z ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym skorzystają jedynie te środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania, które odpowiadają części wydatkowanej na zakup powierzchni ...
Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...