eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatkipodatek a zakup mieszkania za niezgłoszoną darowizne


2009-07-01 21:44 autor: Hogatka13

5 996 odsłon

podatek a zakup mieszkania za niezgłoszoną darowizne

Na zakup mieszkania dostałam pieniądze od ojca część dostałam (w ramach zaległych alimentów) część pożyczyłam, nie wiedziałam że musze to zgłosić do Urzędu Skarbowego mieszkanie kupione . Czy mi je zabiorą za karne odsetki. Co mam zrobić nie mam żadnej umowy pieniądze dostałam do ręki.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-07-02 11:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Rozumiem, że fiskus zainteresował się skąd wzięła Pani pieniądze na kupno mieszkania. Czy na otrzymaną darowiznę/pożyczkę od ojca powołała się Pani przed urzędem skarbowym w trakcie czynności sprawdzających/postępowania podatkowego? O jakich kwotach mówimy?

    Ile wyniosły zaległe alimenty a ile pożyczka/darowizna? Ile miała Pani lat w chwili ich otrzymania? Kiedy to miało miejsce?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-07-02 17:28 autor odpowiedzi: Hogatka13

    Urząd Skarbowy się jeszcze nie odezwał mieszkanie kupiłam w maju tego roku. Przeczytałam art w wyborczej o darowiznach i strach mnie obleciał. Jak mnie podliczą w Urzędzie. Alimenty nie były nigdy zasądzone ojciec nas zostawił jak miałam 8 lat a mama uniosła się honoremteraz mam 35. Mieszkanie kosztowało 285 tyś a oddać muszę 150 tyś

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-07-02 17:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    W wiadomości prywatnej wskazała Pani, że mieszkanie to stanowi współwłasność Pani i męża. Jaką część sfinansowaliście z własnych środków, a dokładniej jaką jesteście w stanie udokumentować?

    Szkoda, że pożyczka nie została dokonana przelewem - wtedy, gdyby zgłoszono ją w ciągu 14 dni w US, podatku nie trzeba by było płacić. To czy się Pani zdecyduje na jej ujawnienie to Pani sprawa. Dodam, że stawka podatku wynosi tutaj 2%, czyli jakieś 3 000 zł (będzie to niecałe 3 tys. zł, gdyż mamy tutaj prawie 10 tys. wolnych od podatku) plus odsetki za zwłokę .

    Jeżeli powoła się Pani na tę pożyczkę przed fiskusem w trakcie czynności kontrolnych lub postępowania, stawka podatku wyniesie 20%.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-07-02 22:01 autor odpowiedzi: Hogatka13

    Bardzo dziękuję za pomoc.

    A czy jest różnica między pożyczką a darowizną?

    Teraz żeby spłacić mojego ojca, teściowie chcą wziąć kredyt bo my nie mamy zdolności. Czy od tego też musimy zapłacić podatek?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-07-05 08:45 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Różnica spora - pożyczkę trzeba oddać a darowizny nie ;) - to przede wszystkim.

    2 - kwestie podatkowe są regulowane w różnych ustawach.

    Co do zwolnienia - i tak i nie. Zależy komu teście darują te pieniądze. Otóż zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn teście to co prawda rodzina, ale nie najbliższa. Tym samym darowizny od nich należy opodatkowywać na zasadach ogólnych wg stawek i zwolnień przewidzianych dla podatników z I grupy podatkowej.

    Jeżeli jednak Pani teście a rodzice męża darowaliby jemu te pieniądze (czyli synowi), czynność ta zostanie potwierdzona przelewem bankowym oraz zgłoszona do urzędu skarbowego w terminie pół roku od dokonania darowizny (oczywiście lepiej wcześniej niż później - nie ma co zwlekać - najlepiej załatwić to od razu), to darowizna ta będzie zwolniona z podatku na podstawie art. 4a tej ustawy (zalecam zapoznanie się z nim).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-07-06 21:03 autor odpowiedzi: Hogatka13

    Zgłosiłam się do Urzędu Skarbowego gdzie potraktowano mnie niezbyt miło, bo nie mam zaświadczenia o przelewie pieniędzy na konto osobiste. A przecież chce zapłacić zaległy podatek, tylko Pani nie ma dla mnie odpowiedniego druku. Znalazłam w dokumentach mamy, przelewy pieniędzy na jej konto którego jestem pełnomocnikiem. 90tyś w październiku 2008, 200 tyś w maju 2009.To dla US nie jest dowód że te pieniądze ja dostałam od taty. Co moge zrobić aby nie płacić 20 % podatku?

    Rodzice są po rozwodzie czy za pieniądze które ja dostałam i ja wydałam , od których ja chcę zapłacić zaległy podatek będzie się musiała rozliczać mama na której konto one trafiły?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-07-12 12:14 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    A jak Pani US podszedłby do sprawy, gdyby przedstawiła Pani umowę, z której wynikałoby to, co napisała Pani w poprzednim poście. Generalnie nie ma obowiązku dokonywania pożyczek za pośrednictwem banku (chyba że chce się skorzystać z ulgi w podatku) - mogą być one np. w gotówce.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania