eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: PodatkiCzy mnie jako dzierżawcy grunt ten należy włączyć do gospodarstwa rolnego?


2016-03-28 17:32 autor: kek

2 863 odsłon

Czy mnie jako dzierżawcy grunt ten należy włączyć do gospodarstwa rolnego?

Jako rolnik place podatek rolny, dodatkowo dzierżawię od siostry 0,25 ha działki rolnej na okres do 2020 r.
 
Czy ta powierzchnia 0,25 ha winna być włączona do mojego gospodarstwa rolnego i objęta łącznym podatkiem rolnym? Czy za dzierżawione 0,25 ha mam płacić odrębny podatek jako z działki? Dużo wyższy?

      UZASADNIENIE:

Urzad GMINY chce mnie potraktowaĆ wyższym podatkiem jako działkowicza, za te 0,25 ha nie chce mnie tego gruntu rolnego dzierzawionego dołączyc do mojego gospodarstwa rolnego, z którego płace podatek rolny, bym płacil podatek rolny z całości!!!

Uważam, że to jest krzywdzące, gdyż faktycznie władam na cele rolne tym wydzierżawionym gruntem, więc gmina winna wydać decyzję łączną i opodatkować mnie podatkiem rolnym, a nie podatkiem odrębnym wyższym jako z działki, tj. od gruntu dzierżawionego.

Proszę o podanie podstawy prawnej na okoliczność opodatkowania mnie podatkiem rolnym łącznym i z działki dzierżawionej.

Bardzo proszę o możliwie pilną odpowiedź, gdyż chcę się odwoływać od decyzji niekorzystnej (obciążanie mnie dodatkowo podatkiem z działki).

Z poważaniem,
Kazimierz

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-04-05 07:00 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ustawa o podatku rolnym mówi, że podatnikami mogą być również posiadacze (np. dzierżawcy) gruntów, ale należących wyłącznie do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Ten warunek nie jest tutaj spełniony.
    Od reguły tej występuje jeden wyjątek. Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy, jeżeli grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, podatnikiem podatku rolnego jest dzierżawca.

    Pytanie pierwsze zatem - czy łapiemy się na nie podmiotowo. Tutaj bowiem dzierżawca gruntów może być podatnikiem podatku rolnego wyłącznie, gdy umowa dzierżawy została zawarta zgodnie z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników.

    Sprawa druga, to gospodarstwo rolne. Otóż dzierżawiony grunt musi wchodzić do gospodarstwa rolnego jego właściciela. Jeżeli zatem siostra nie posiada gospodarstwa rolnego, omawiane rozwiązanie nie ma zastosowania.


    kek skomentował/a odpowiedź 2016-04-05 17:32

    ostateczny wniosek --dzierzawiony grunt 0,25 ka dzialki nie wliczy sie do mojego gospodarstwa, musze placic podatek z dzialki ? czy dobrze rozumiem? Autor zapytania kazimierz

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-07-30 12:00 przez konto usunięte

    Jaki podatek trzeba zapłacić od sprzedaży nieruchomości?

    Witam serdecznie,
    Kupiliśmy z mężem gospodarstwo rolne w 2011 roku, bez płacenia podatku ze względu na powiększenie gospodarstwa, którego byłam właścicielem tylko ja. Jedną z zakupionych działek rolnych podzieliliśmy na mniejsze działki i przekształcono je na działki z możliwością budowy.
    Czy przed ...

  • noga_79

    Dodano 2013-04-03 23:10 przez noga_79

    Jaki zapłacę podatek za budynki użytkowane rolniczo, które mieszczą się na gruncie leśnym?

    Jaki należy płacić podatek za budynek gospodarczy użytkowany rolniczo znajdujący się na gruncie oznaczonym w ewidencji jako las? Dodaję, że jestem rolnikiem, posiadam 2 ha własnej ziemi oraz 6 ha dzierżawy. Budynek, o który pytam najmuję od nadleśnictwa. W budynku tym hoduję kury, przechowuję zboże ...

  • Ernestyna4

    Dodano 2013-10-16 15:08 przez Ernestyna4

    Czy należy zapłacić podatek (od przychodu) ze sprzedaży ziemi?

    Działka określona jako "pozostałe użytki rolne" i "obszary wielofunkcyjnej zabudowy", została nabyta w 2006 roku, z której sprzedano część w 2013 roku. Nowy właściciel rozpoczął podział na działki i chce sprzedać je po 5 latach. Czy trzeba złożyć zeznanie podatkowe i zapłacić 10% podatek od przychod...

  • Miden

    Dodano 2020-08-27 11:48 przez Miden

    Podatek od nieruchomości.

    Mam gospodarstwo rolne i budynki rolne, oraz prowadzę działalność gospodarczą. Płacę podatek rolny, mam kilka budynków i w jednym magazynie, który ma 250 m2, chciałbym na nie wyznaczonej części ok 40 m2 zająć go pod towar handlowy pod działalność (ale tylko 6 miesięcy w roku).
    Mam pytanie co teraz z...

  • nikita

    Dodano 2013-07-29 21:16 przez nikita

    Pracuję na etat i mam gospodarstwo. Jak się powinienem rozliczać?

    Prowadzę gospodarstwo rolne i też podjąłem pracę na etacie i z tego rozliczam się w zeznaniu rocznym z US. Czy dochody z gospodarstwa też muszę w tym zeznaniu umieścić? Dodam tylko, że płacę podatek rolny a gospodarstwo nie jest na VAT.
    Proszę o odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Podatek rolny w 2024 roku wzrośnie o 21 proc. - wynika z komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Będzie to największa podwyżka spośród wszystkich danin w 2024 roku. Nawet maksymalne stawki podatków lokalnych wzrosły tylko o 15 ...

Łożyska poporodowe macior mające być przedmiotem planowanej sprzedaży będą pochodziły z własnego chowu i będą sprzedawane w stanie nieprzetworzonym, zatem sprzedaż łożysk poporodowych, będzie mogła zostać uznana za działalność ...

Gdy przedmiotem dzierżawy jest nieruchomość rolna, która wydzierżawiona zostanie na cele rolnicze, to uzyskiwana kwota z tytułu dzierżawy nie stanowi źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT - uznał Dyrektor ...

Przychody osiągnięte z dzierżawy gruntów rolnych nie zaliczają się do przychodów z działalności rolniczej, nawet gdy dzierżawca wykorzystuje je na potrzeby rolnicze – uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania