eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: PodatkiCzy wpłaty do umowy deweloperskiej stanowią podstawę do rozliczenia ulgi mieszkaniowej?


2015-01-12 20:46 autor: LUDZIK

3 698 odsłon

Czy wpłaty do umowy deweloperskiej stanowią podstawę do rozliczenia ulgi mieszkaniowej?

Chcę wykorzystać ulgę mieszkaniową kupując mieszkanie od dewelopera. Deweloper ma budować mieszkanie ok. 2 lat i nie jestem pewna czy uda mu się wydać w stosownym termie akt notarialny.

Czy wpłaty do umowy deweloperskiej mogą stanowić podstawę do rozliczenia ulgi mieszkaniowej, czy musi być akt notarialny?

Pytanie zaktualizowano 2015-01-28 17:36

A co Pan na to?
Do zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy nie jest niezbędne nabycie w ciągu dwóch lat spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub budynku, lecz wydanie przychodu na ten cel (sygn. I SA/Gd 1692/97).

Przychód ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wydany w ciągu roku od sprzedaży tego prawa w formie zaliczki na nabycie budynku mieszkalnego jest wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a, jeżeli w umowie sprzedaży budynku zaliczka ta została zarachowana na poczet ustalonej w niej ceny (sygn. FPS 9/1996).

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-01-13 07:16 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ustawa mówi o nabyciu nieruchomości czy określonego prawa majątkowego. Konieczny zatem będzie akt własności w formie aktu notarialnego

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-17 15:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Obecne przepisy w zakresie ulgi mieszkaniowej w PIT obowiązują od 2009 r. Wskazane wyroki są z lat 90-tych. Oczywiście można próbować walczyć - może sądy okażą się przychylne. Niemniej patrząc na literalne przemienie przepisów z obroną stanowiska nie będzie łatwo.
    W przypadku takiej interpretacji przepisów warto rozpocząć jak najszybciej proces uzyskania wiążącego stanowiska w tej sprawie, czyli wystąpić o wydanie interpretacji, a jeżeli ta nie będzie "po naszej myśli" - sprawę skierować do sądu. Warto działać jak najszybciej, gdyż interpretacja plus pierwsza instancja sądu to ok. roku czasu. Ewentualna kasacja przed NSA będzie trwać znacznie dłużej.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Na potrzeby PIT nabycie nieruchomości następuje w momencie, kiedy ta trafia do majątku wspólnego małżonków. Późniejsza darowizna między małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej małżeńskiej, przenosząca składnik ...

Odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i garażu w 2019 r., nabytych w spadku po zmarłej z w roku 2017, nie stanowi źródła przychodów w podatku dochodowym – uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

Przeznaczenie środków ze sprzedaży lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład majątku osobistego żony na spłatę na rzecz byłego męża udziału w nieruchomości, która znajdowała się uprzednio we wspólności majątkowej małżeńskiej i ...

Czy możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej zależy od momentu nabycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe (np. lokalu mieszkalnego)? Czy spłata udziału byłego małżonka w lokalu mieszkalnym może stanowić wydatek na cele ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania