2015-01-08 13:11 autor: karol1TOM
17 620 odsłon
Witam,
mam problem - mianowicie w marcu 2013 roku założyłem w Polsce działalność gospodraczą (tj. usługi budowlane, ryczałt 5,5% i płacę podadek od dochodów w Polsce).
Od marca do grudnia wystawiłem 10 rachunków (zwolnionych podmiotowo z podatku VAT) w Szwecji oraz w połowie roku podatkowego jeden w Polsce. Rachunki wystawione są w każdym kolejnym miesiącu. Nie jestem zatrudniony w Szwecji, wystawiam jedynie rachunek za usługę firmie szwedzkiej, która również jest podwykonawcą innej firmy szwedzkiej. Firma, której bezpośrednio wystawiam rachunki ma swoją siedzibę, ale swoje usługi świadczy na różnych budowach - w związku z czym nie pracuję przez dłużej niż 6 miesięcy na jednej budowie.
Dodam, że do Polski zjeżdżam regularnie co 4-6 tygodni i mój pobyt w kraju trwa ok 2-3 tygodni.
Moje pytania brzmią następująca :
1. Czy szwedzki Skatteverket ma prawo zażądać ode mnie podatku, jeżeli wystawiam tam rachunki przez cały rok?
2. Co jeśli od tego roku będę wystawiał rachunki na zmianę tj. styczeń - Szwecja, luty - Polska, marzec - Szwecja, maj - Polska itd? Jak wtedy liczony jeśli limit to 183 dni?
Czy jestem zobowiązany płacić jakiś podatek w Szwecji, jeżeli przebywam tam powyżej 183 dni? Jak wyliczane są te dni? Czy rachunki mogę wystawiać tylko od stycznia do czerwca, czy też od stycznia do grudnia, ale mogę pracowac tylko po 2-tygodnie w miesiącu?
Bardzo proszę o pomoc, bo dowiedziałem się o takiej ewentualności dopiero wczoraj i nie chciałbym narobić sobie problemów (o ile już nie narobiłem)?
2016-08-08 01:08 autor odpowiedzi: konto usunięte
2017-03-09 00:06 autor odpowiedzi: Saszini
Dodano 2014-03-11 20:11 przez barni
Bardzo proszę o poradę czy podstawą opadatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w przypadku świadczenia usług budowlanych na terenie Niemiec będzie kwota netto przychodu, przychód pomniejszony o zapłacony tam podatek od wartości dodanej?
Prowadzę działalność, usługi budowlane w kraju i n...
Dodano 2015-01-31 00:23 przez lars123
Witam,prowadzę spółkę dwu osobową, budowlaną, podatek - ryczałt. Zlecenia wykonuje cały czas dla jednej szwedzkiej firmy, a w Polsce dla różnych kontrahentów. Nie przekraczam 183 dni w roku kalendarzowym ani podatkowym.Jak to się ma do stwierdzenia "zakład lub stała placówka"? Podkreślam, że podatki...
Dodano 2017-12-05 18:29 przez aro9971
Witam,prowadzę działalność gospodarczą w budownictwie i płacę ryczałt w Polsce 5,5%, ale świadczę usługi za granicą (VAT UE) jako podwykonawca. Podatek VAT opłaca odbiorca tej usługi, ale zdarza mi się świadczyć usługi osobom prywatnym i naliczam VAT, który muszę wpłacić do US za granicą i wypełniać...
Dodano 2021-08-09 23:36 przez kolo5480
Witam,Chcę założyć Polską firmę budowlaną na ryczałcie 5.5%. Będę pracowal jako podwykonawca w Niemczech. Słyszałem, że będę musiał wystawiać też jakiś procent faktur w Polsce, czy to prawda? Jeśli tak to ile? Co jeśli wystawiałbym faktury wyłącznie w Niemczech?
Dodano 2021-01-21 21:03 przez Patryk231
Witam. Od sierpnia prowadzę działalność gospodarczą na ryczałcie 5,5%. Moje pytanie dotyczy tego, co jest potrzebne do wystawienia faktury w Niemczech jako podwykonawca dla innej firmy? Czy jestem zobowiązany złożyć kwestionariusz o zwolnienia od potrącenia podatku przy robotach budowlanych?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Usługi wykonywania stoisk na targach, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 43 można uznać za wykonywanie robót budowlanych, do których ma zastosowanie 5,5% stawka ryczałtu ewidencjonowanego - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w ...
Przychody uzyskane z wykonania usług na okręcie (jednostce pływającej), nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 5,5%. Nie są to bowiem roboty budowlane, o których mowa w ustawie Prawo budowlane ...
Dla przychodów z tytułu wykonywanych usług montażu instalacji solarnych i pieców centralnego ogrzewania oraz montażu instalacji fotowoltaicznych, stawka ryczałtu ewidencjonowanego wynosi 5,5% - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w ...
Przychody z usług związanych z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych, mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wyłącznie wtedy, gdy nie będą one wykonywane w ramach realizacji na własny ...