eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: PodatkiPodatek od nieruchomości uzyskanej w spadku


2014-11-20 19:03 autor: Asuley

3 413 odsłon

Podatek od nieruchomości uzyskanej w spadku

Witam,

moja mama wraz z rodzeństwem odziedziczyła po zmarłej matce grunty rolne o powierzchni ponad 4 hektarów. Urząd miasta chce odkupić w tym momencie 2 hektary.

Spadek został odziedziczony 30.04.2013 r. Czy w związku z powyższym będziemy zmuszeni do opłacenia podatku od sprzedawanych gruntów?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-11-22 06:23 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Tak w tym wypadku będzie konieczność zapłaty podatku, który wyniesie 19 % uzyskanego dochodu, a więc bezsprzecznie od uzyskanych przychodów należy odjąć koszty uzyskania przychodu określone w ustawie. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań proszę o kontakt.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-28 15:25 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

    Witamy,

    Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Jednakże zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny. jeżeli grunt zostanie sprzedany na cele rolne, obowiązuje zwolnienie. Urząd miasta najprawdopodobniej kupuje grunt w celach inwestycyjnych, wtedy utraci on charakter rolny.


    Pozdrawiamy,
    Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-09 21:57 autor odpowiedzi: Asuley

    Zwracam się jeszcze z jednym pytaniem otóż znaleźliśmy przepis o tym, że podatek może zostać wydatkowany na własne cele mieszkaniowe i w tym miejscu prosiłbym o sprecyzowanie tego przepisu. Czy to znaczy, że to 19% z podatku może zostać wydane np. na udokumentowany remont? Czy chodzi o jakąś cześć z tego podatku?

    Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-10 08:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Aby podatku nie było, cała kwota przychodu będzie musiała zostać wydana na cele mieszkaniowe. Wydanie jedynie części spowoduje proprocjonalne zmniejszenie podatku, ale nie jego całkowitą likwidację. Na wydanie pieniędzy są 2 lata licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-10 10:39 autor odpowiedzi: Asuley

    Czyli jeśli hipotetycznie przychód wynosi 250 tysięcy złotych to całe 250 tysięcy musi pójść na cele mieszkaniowe? Co w wypadku jeśli na cele mieszkaniowe przeznaczymy, np 1/5 całego przychodu czy wtedy podatek będzie niższy?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-16 06:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Aby podatku nie było, całe 250 tys. będzie musiał zostać przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Przeznaczenie 1/5 przychodu ze sprzedaży zmniejszy ten podatek o ok. 1/5

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zbycie nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne (wraz ze siedliskiem), której grunty sklasyfikowane są jako użytki rolne, jest zwolnione z podatku dochodowego pod warunkiem, że w dalszym ciągu gospodarstwo to będzie wykorzystywane na ...

Odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i garażu w 2019 r., nabytych w spadku po zmarłej z w roku 2017, nie stanowi źródła przychodów w podatku dochodowym – uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

Przeznaczenie środków ze sprzedaży lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład majątku osobistego żony na spłatę na rzecz byłego męża udziału w nieruchomości, która znajdowała się uprzednio we wspólności majątkowej małżeńskiej i ...

Czy możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej zależy od momentu nabycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe (np. lokalu mieszkalnego)? Czy spłata udziału byłego małżonka w lokalu mieszkalnym może stanowić wydatek na cele ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania