Dzień dobry,
chcę wyemitować vouchery na dowolne usługi (opodatkowane różnymi stawkami VAT), świadczone przez kilku moich partnerów. Klient płaci mi za voucher, a następnie idzie do mojego partnera i otrzymuje wybraną przez siebie usługę o wartości vouchera. W momencie wyświadczenia usługi, klient otrzymuje paragon, a u partnera następuje obowiązek VAT-u. Za vouchery zrealizowane w danym miesiącu, partner otrzymuje ode mnie sumę kwot wpłaconych mi przez klientów, pomniejszoną o prowizję na którą wystawiam partnerowi fakturę VAT.
Czy klient, płacąc mi za voucher, powinien otrzymywać ode mnie notę obciążeniową? Czy partner, otrzymując przelew ode mnie, powinien wystawiać mi notę obciążeniową? A może ja powinienem mu wystawiać notę uznaniową?
W którym momencie kwota otrzymana za niezrealizowany voucher, która zostaje u mnie, staje się moim przychodem i powoduje powstanie obowiązku podatkowego? W momencie jej wpłaty przez klienta, czy w momencie gdy nabyty voucher straci ważność i pozostanie definitywnie niewykorzystany?
A może wszystkie wpłaty klientów za wydane przeze mnie vouchery doliczają się do moich przychodów? Jeśli tak, to na jakiej podstawie wliczam koszt związany, z wydaniem środków partnerowi, u którego zrealizowano vouchery?
W jaki sposób mogę uwzględnić w kosztach mojej działalności vouchery które rozdam za darmo, celem promocji mojej firmy (przyjmijmy, że uzasadnienie takiej operacji nie budzi wątpliwości)?
Opisana sytuacja przypomina wydawanie bonów towarowych lub sprzedaż kuponów w zakupach grupowych, ale nigdzie nie znalazłem wyjaśnienia sytuacji, opisanej przeze mnie.
P.S. Kwestia VAT-u jest jasna.
Dodano 2013-10-20 11:39 przez Cinek
Dzień dobry,
w 2010 r. kupiłem auto osobowe z kratką za 71000 zł brutto. Odliczyłem cały VAT, resztę amortyzuję a samochód jest środkiem trwałym.
Teraz po 40 miesiącach amortyzacji sprzedaje auto za 41000 zł brutto.
Moje pytania:
- Czy wystawiam fakturę VAT 23%?
- Co z kwotą, którą nie zdążyłem z...
Dodano 2013-09-25 10:11 przez Maciek
Witam,
jestem osobą fizyczną (nie prowadzącą działalności gospodarczej) i zamierzam kupić samochód od niemieckiej firmy trudniącej się handlem samochodów. Wiem, że samochód wcześniej był zarejestrowany w Holandii (także na firmę). Czy firma od której kupuję samochód powinna mi wystawić fakturę ze st...
Dodano 2014-08-11 17:37 przez patyczek14
Z jaką datą księguje się faktury z odwrotnym obciążeniem? Chodzi o to, że dostałam taką fakturę w miesiącu następnym i czy trzeba skorygować wcześniejszą deklarację dodając wskazaną kwotę, czy mogę umieścić ją w deklaracji następnej? (czy z datą wpływu faktury czy z datą wystawienia faktury, tak jak...
Dodano 2014-04-16 22:48 przez simonsr
Witam serdecznie,
proszę o odpowiedź odnośnie takiej sytuacji. Prowadzę sprzedaż wysyłkową i otrzymuję przedpłatę za towar. Fakturę wystawiam dzień lub dwa po otrzymaniu zapłaty bo z wiadomych przyczyn sprzedaż odbywa się o różnej porze dnia.
Czy VAT z faktury mam wykazać w rejestrach sprzedaży z da...
Dodano 2016-01-24 08:50 przez Violetta
Witam, jak wygląda sytuacja w przypadku gdy obywatel niemiecki kupuje produkty w Polsce z zamiarem sprzedaży w sklepie niemieckim? Na jakie sprawy, czynności musi zwrócić uwagę po stonie polskiej? Chodzi mi np. o podatki, faktury itp.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Z rozliczeniem bonu podarunkowego czy vouchera przedsiębiorca musi poczekać do chwili jego realizacji. Taka forma sprzedaży towarów czy usług nie podlega opodatkowaniu VAT-em w momencie zakupu bonu przez klienta.
Sprzedaż bonów podarunkowych i podobnych produktów wiąże się z istotnymi wątpliwościami w zakresie rozliczeń na gruncie podatku VAT. Powyższe dotyczy zwłaszcza prawidłowego ustalenia daty powstania obowiązku podatkowego. Nie jest bowiem ...
Jedna faktura dokumentująca zakup towarów w ramach tzw. odwrotnego obciążenia oraz na zasadach ogólnych? Tak - takie rozwiązanie jest jak najbardziej dopuszczalne, o ile faktura taka zawiera niezbędne elementy. Mimo że dokument jest jeden ...
Od początku 2011 roku zmianie uległy wszystkie stawki VAT, w tym podstawowa z 22 na 23 proc. Nową stawkę muszą stosować m.in. firmy transportowe. Należy tutaj jednak pamiętać, że w zakresie ustalenia, którą stawkę do danej usługi ...