Witam
Chciałbym założyć działalność w domu prowadząc sklep internetowy, dom jest własnością moich rodziców, czy jest możliwość przeznaczenia części domu na firmę jednoosobową, jeśli nic tu nie jest moją własnością i jak to jest z opłacaniem podatku od tej części przeznaczonej na działalność2007-12-18 08:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2007-12-18 16:23 autor odpowiedzi: kukiredrum
2007-12-19 14:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2007-12-19 18:45 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2008-04-22 12:33 autor odpowiedzi: konto usunięte
Cytuję, co napisał/a Krzysztof S.
Właściciel nieruchomości (czyli rodzice) będzie musiał zgłosić w swoim urzędzie miasta lub gminy fakt przeznaczenia części tej nieruchomości na prowadzenie owej działalności gospodarczej (podaje się to w metrach kwadratowych). Od tej części będzie trzeba zapłacić wyższy podatek od nieruchomości.
Temat co prawda nie jest najnowszy, ale może komuś się przyda ta informacja: jeżeli działalność gospodarcza prowadzona jest w lokalu mieszkaniowym bez wyłączenia funkcji mieszkalnych (inaczej mówiąc mieszkasz w pokoju w którym masz biurko i komputer) to płaci się podatek jak od lokalu mieszkaniowego czyli sporo mniejszy. Taką opinię wydał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 11 sierpnia 1992 r (syg.akt SA/Wr 650/92). Orzeczenie jest nadal aktualne.2010-02-08 12:37 autor odpowiedzi: konto usunięte
2012-03-09 18:04 autor odpowiedzi: konto usunięte
Witam,
Wracając do powyższego tematu, również mam pytanie. Planuję rejestrację działalności w domu, którego właścicielem jest tata. Na potrzeby prowadzenia działalności wykorzystywane będzie pomieszczenie, z któego korzystam również do celów mieszkalnych więc rozumiem że w tej sytuacji zgłaszanie tego w urzędzie gminy nie jest konieczne? Druga sprawa - czy z kolei zgłaszając ten fakt w UG i płacąc za tą część większy podatek dochodowy, w takiej samej proporcji będę mogła sobie wliczyć w koszty wszystkie opłaty medialne? I czy przeznaczając tą część już na potrzeby działalności gospodarczej utracę możliwość do korzystania z niej do celów mieszkalnych? Co jest korzystniejsze?
chodziło mi oczywiście o wyższy podatek od nieruchomości :)
2012-03-09 18:48 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting
Jeżeli nie ma konieczności zgłaszania działalności w swoim mieszkaniu / pokju / domu, to lepiej nie zgłaszać - podatek jest o tyle wyższy, że nawet jak się koszty mediów proporcjonalnie uwzględni, ro sie nie opłaca. Czasem jednak trzeba zglosić, bo się coś produkuje w domu i to już trzeba zgłosić. Jak sie tylko zarządza z własnego pkoju (komputer i biurko) to nie trzeba zgłaszać.
2012-08-06 18:46 autor odpowiedzi: konto usunięte
Witam
Ja dziś byłem w Urzędzie Gminy, ponieważ wezwano mnie do deklaracji podatku od nieruchomosci. Miesiac temu założyłem GD (sprzedaz internetowa przedmiotów wirtualnych, wiec nie potrzebuje powierzchni magazynowej).
W swojej interpretacji uznałem, że skoro DG nie wyłacza lokalu (mieszkam u rodziców w domu, rodzice odprowadzają podatek wg preferencyjnej stawki dla rolnikow) z funkcji mieszkalnej, nie muszę tego zgłaszać. W urzedzie powiedziano mi powiniennem to zgłosic. problem polega na tym ze skoro zadeklaruję zmiane przeznaczenia pokoju (w zasadzie to rodzice powinni) to:
1. Nie bedzie to zgodne ze stanem faktycznym.
2. Mogę zostac ukarany za niezgloszenie w UG zamiaru aranzacji pokoju na cele DG, które powiniennem zlozyc na 30 dni przed rozpoczeciem działalnosc.
3. Bede musiał sporzadzić z rodzicami umowe o użyczenie pokoju na cele GD.
Informacja ta bardzo mnie zaskoczyła, wiec powiedzialem ze mam jescze kilka dni na złozenie deklaracji.
Wiec jak to jest?
Jaka jest podstawa prawna do tego, ze nie ma koniecznosci zglaszania jesli DG nei wylacza lokalu z funkcji mieszkalnej?
Czy musze użyczac od rodzicow lokal skoro jako czlonek rodziny mam prawo do jego uzytkowania?
Jak to mozliwe ze na mocy 6 pkt 6 ustawy o podatkach lokalnych zostalem wezwany do zlozenia deklaracji, skoro nei jestm wlacicielem lokalu? Przeciez nie powstał obowiazek podatkowy, bo nic nie nająłem, nie kupilem a jedynie zalozylem DG?
2012-08-07 08:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Odpowiedź po części została udzielona wyżej. To nie Pan składa deklarację na podatek od nieruchomości w urzędzie, a właściciel czyli w tym przypadku rodzice. Pytanie co Pan rozumie przez aranżację pokoju: czy będzie to pomieszczenie służące jedynie prowadzeniu działalności gospodarczej, czy po prostu w jednym miejscu ustawi Pan komputer, biurko i trochę innego sprzętu, zaś w drugiej jego części będzie Pan normalnie mieszkał (funkcja sypialniana)? Są orzeczenia sądowe jak i chyba jedna interpretacja które mową, że jeżeli firma jest w pokoju, który spełnia także funkcję mieszkalną, należy podatek liczyć wg stawki przewidzianej dla nieruchomości mieszkalnej (czyli wg niższej wartości).
Proszę udać się do gminy i przedstawić taką argumentację. Zobaczymy co zrobią. Umowa użyczenia to w tym przypadku szczegół techniczny przy pozostałych problemach. Jej spisanie w zasadzie na nic nie wpływa.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2012-08-07 08:56 autor odpowiedzi: konto usunięte
Zadne zmiany w pomieszczeniu nie miały miejsca. Pracuje na prywatnym komputerze, a do działalności musiałem jedynie zakupic i zainstalować oprogramowanie. W pokoju znajduje się biurko, regał i łóżko, więc nie wyłacza to funkcji mieszkalnej. Dziś znalazłem wyrok NSA z 1992-08-11 (SA/Wr 650/92), więc przynajmniej mam na czym się oprzeć.
Zastanawiałem się też nad sporządzeniem z rodzicami umowy użyczenia z wyraźnym zaznaczeniem, że lokal nie może zostać wyłaczony z funkcji mieszkalnej, co mogłoby być dobrym argumentem w dyskusji.
Zastanawia mnie też kwestia podatku od gruntu. Referent mówił, że należy wyznaczyć scieżkę do lokalu od najbliższej drogi lokalnej. Gdy spytałem się na mocy jakich przepisów, nie potrafił sobie przypomnieć. Wiem że z urzędem powinno rozmawiać się na piśmie, jednak w moim przypadku (2 dni na złożenie deklaracj) to nie wyjdzie.
Czy w przypadku, gdy działalność ma charakter zdalny albo wyjadowy, więc nie przyjmuje się interesantów w domu należy płacić taki podatek?
2012-08-10 18:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Można powalczyć o to, aby nie płacić. Co do tej dróżki no właśnie - ciekawa sytuacja prawda - bo jakby Pan chciał tę dróżkę np. kostką wyłożyć i wrzucić sobie to w koszty, to urząd skarbowy to zakwestionuje, jako że dróżka ta nie będzie służyć jedynie dg, ale także przejściom prywatnym. Fajnie prawda :). A czy ten referent określił szerokość tego przejścia? :D - ma to być metr, 30 cm czy może jeszcze jakaś inna wartość (oczywiście prawem określona)?
Nie ma Pan wrażenia że dochodzimy do absurdów?
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.