2014-05-28 11:17 autor: Sieja
2 548 odsłon
Zawieszenie oznacza zakaz wykonywania czynności związanych z osiąganiem przychodów, a ww. ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym od osiąganych przychodów.
Fizycznie rzecz biorąc są o dwa różne krańcowo zagadnienia prawne.
Czy zatem ww. ustawa ma zastosowanie w przypadku zawieszenia działalności? Czy istnieje jakiś inny akt prawny lub pismo urzędowe, które zawierają pojęcie zawieszenia w kontekście tej ustawy?
Jest to istotne przy wspólnym rozliczaniu się małżonków z PIT-37, gdy jeden z nich ma zawieszoną działalność z przychodów ewidencjonowanych.
Z pozdrowieniami,
Sieja
2014-06-03 15:28 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Osobiście nie spotkałem się jeszcze ze stanowiskiem, zgodnie z którym małżonkowie mogliby się rozliczyć wspólnie, gdy co najmniej jedno z nich przez cały rok miało zawieszoną działalność gospodarczą, dla której została wybrana forma opodatkowania ryczałt ewidencjonowany.
Wracając do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej proszę zwrócić uwagę, że przepisy mówią, iż przedsiębiorca w okresie zawieszenia nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z tej działalności. Może jednak np. zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Co za tym idzie, ustawodawca tutaj nie wskazuje, że w trakcie zawieszenia nie jest możliwe uzyskanie żadnego przychodu, a co za tym idzie, uzyskanie niektórych z nich w trakcie zawieszenia jest jak najbardziej możliwe i przychód taki będzie opodatkowany zgodnie z wybraną formą opodatkowania (czyli np. ryczałtem).
Co do ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, faktycznie tutaj ustawa odnosi się do przychodów, ale to dlatego, że właśnie przy ryczałcie opodatkowaniu podlega przychód a nie dochód. Mało tego, opodatkowaniu podlega przychód ze ściśle określonych źródeł przychodów i to w dodatku z pewnymi wyłączeniami. Zważmy chociażby na art. 1 tej ustawy, mówiący o tym, że ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Gdybyśmy usunęli, co podlega opodatkowaniu, przepis brzmiałby dziwnie i niespójnie prawda?
Idąc literalnie proszę też zwrócić uwagę na art. 9 ust. 1 tej ustawy, który to mówi, że pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć organowi podatkowemu w określonym terminie. Tutaj nie mówi się nic o uzyskaniu przychodu, tylko o wyborze sposobu opodatkowania.
Stąd też moim zdaniem, samo dokonanie wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania przesądza o zastosowaniu do podatnika wskazanych wyżej przepisów, co z kolei powoduje utratę prawa do rozliczenia się wspólnie z małżonkiem. Co ważne, mówi się tutaj o przepisach tej ustawy, a nie konkretnie o opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym. W ustawie tej znajdują się także regulacje dotyczące karty podatkowej – jej wybór również oznacza brak możliwości wspólnego opodatkowania.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2014-01-05 13:10 przez daria0038
Witam serdecznie,
bardzo proszę o pomoc. Mam złożyć korektę do US za 2012 r. Pobieram emeryturę, prowadziłem działalność gospodarczą - podatek zryczałtowany. Rozliczyłem PIT-37 wspólnie z małżonką. Jaki teraz PIT mam złożyć i jak go wypełnić? Nie uzyskałem dochodów z działalności.
Dziękuję za pomoc,...
Dodano 2014-03-10 13:05 przez Mama50
W 2013 roku miałam zawieszoną działalność gospodarczą i nie miałam jakichkolwiek dochodów. Mój mąż w roku 2013 uzyskiwał wynagrodzenie ze stosunku pracy. Mamy dwójkę uczących się dzieci. Czy mogę rozliczyć się razem z mężem? Który PIT wypełnić - 36 czy 37?
Jeśli miałabym rozliczać się sama, to czy m...
Dodano 2014-03-18 23:19 przez DW
Rozliczam się wspólnie z mężem na PIT-37. Za rok 2013 córka - gimnazjalistka - dostała PIT-8C za stypendium naukowe na kwotę 200 zł - wolna od podatku (która wpłynęła na moje konto) i tę właśnie kwotę doliczyłam w PIT-37 do mojego dochodu - w inne źródła nie wymienione w wierszach od 1 do 4.
Spowod...
Dodano 2014-03-17 15:46 przez bamp4
Witam,
mąż od kilku lat pracuje w Anglii, tam rozlicza go pracodawca, a ja mieszkam w kraju z pełnoletnią córką. Pytanie moje brzmi: czy dochody męża ujmuję w PIT-37, a jeśli tak to w jakim załączniku?
Czy przysługuje mi ulga na córkę uczącą się w LO? Czy zaznaczam przy rozliczaniu rubrykę indywidua...
Dodano 2014-03-10 21:05 przez katsia
Mam pytanie: czy małżonkowie po otrzymaniu PIT-40A muszą zgłosić do KRUS/US, że chcą wspólnie się rozliczyć PIT-37? Gdyż do tej pory rozliczał każde z osobna KRUS.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Grudzień niesie ze sobą nie tylko świąteczną gorączkę, ale też widmo zbliżającego się rocznego rozliczenia PIT. Ostatnie tygodnie roku pozwalają świadomym podatnikom i przedsiębiorcom, skorzystać ze skutecznych sposobów na obniżenie ...
W tegorocznym okresie podatkowym, za sprawą "Polskiego Ładu", mamy możliwość skorzystania z zupełnie nowych odliczeń oraz preferencyjnych reguł opodatkowania. Ze względu na zmiany w przepisach nie każdy jest jednak świadomy, jakie ulgi mu ...
W ostatnich latach zmieniły się zasady wspólnego rozliczenia małżonków. Warto podkreślić, że znacząco zwiększyły one potencjalne korzyści dla podatników. Przykładowo, zgodnie z nowymi regulacjami wstąpienie w związek małżeński ...
Gdy dwoje małżonków w separacji wychowuje to samo dziecko, nie jest możliwe rozliczenie się przez jednego z nich jako osoba samotna - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26.06.2019 r. nr ...