W różnych miejscach są podawane róźne wartości amortyzacji mieszkania w przypadku wynajmu prywatnego: w niektórych 1,5% w przypadku własności, a w innych 10%. Proszę o info, jaka to powinna być stawka i na ile lat rozłożona?
2013-11-03 19:41 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
10 proc. stawka, to idnywidualna metoda amortyzacji dla tzw. nieruchomości używanych, jednakże nie dla wszystkich. Proszę dokładnie napisać, o jakim tytyle do lokalu mówimy? Czy jest to mieszkanie zakupione jako nowe, czy też miało wcześniej innych właścicieli?
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2020-07-14 16:01 przez koshhenn
W tym roku zakupiłam lokal niemieszkalny pod wynajem krótkoterminowy. Z tego tytułu zarejestrowałam się jako czynny vatoviec, by otrzymać zwrot 23% podatku. Od 16 lipca zamierzam wynajmować to mieszkanie. Chce wybrać formę opodatkowania na zasadach ogólnych.
Czy to prawda, że jeżeli będzie to wynaje...
Dodano 2014-08-13 09:12 przez szklarz
Jak wyliczyć wartość mieszkania przy amortyzacji indywidualnej, jeśli mieszkanie było kupione 20 lat temu?
Dodano 2020-11-26 06:41 przez Voltigo
Zakupiłem mikroapartament, który zgodnie z aktem notarialnym jest określony jako "inny samodzielny lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalny (w budynku zamieszkania zbiorowego). Lokal ten będzie przeznaczony do wynajęcia osobom prywatnym na cele mieszkaniowe.
Cena tego lokalu zgodnie z aktem oraz z...
Dodano 2014-08-09 12:39 przez szklarz
Witam
W 1962 r. ojciec otrzymał mieszkanie zakładowe 48 m2. Mieszkał w nim żoną, córką i dwoma synami. W 1994 r. zamienił to mieszkanie zakładowe na inne mieszkanie w tym samym bloku - większe 65 m2, też zakładowe tylko innej firmy.
W 1997 r. można było wykupić mieszkanie zakładowe taty i ojciec zr...
Dodano 2013-04-02 19:03 przez konto usunięte
Lokal użytkowy będący współwłasnością małżonków (akt notarialny kupna z 2000 roku), był wprowadzony i amortyzowany w działalności gospodarczej przez 10 lat przez jednego z małżonków w jego indywidualnej działalności gospodarczej. Działalność ta została zlikwidowana 31.12.2011 r., a nieruchomość wyco...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Wynajmujący lokale użytkowe mogą obniżyć podatek dzięki amortyzacji. Lion’s Bank tłumaczy jak ustalić odpowiednią stawkę i dlaczego dobrym uzupełnieniem portfela jest leciwa nieruchomość?
Nabyte spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które następnie zostało przekształcone w odrębną własność, z chwilą tego przekształcenia może być uznane za środek trwały. Jego wartością początkową będą ...
Od 1 stycznia 2023 roku w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być wyższe w roku podatkowym niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy ...
2023 rok przynosi kolejne zmiany w systemie podatkowym. Te dotkną m.in. podatników zajmujących się tzw. prywatnym najmem. Od tego roku nie jest już możliwe wybranie opodatkowania skalą podatkową dla najmu czy dzierżawy poza działalnością ...