eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: FirmaZwrot towarów do kasy fiskalnej


2013-03-12 21:06 autor: konto usunięte

2 919 odsłon

Zwrot towarów do kasy fiskalnej

Czy jest jakiś wzór zeszytu zwrotów do kasy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-03-12 21:16 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    W zasadzie nie ma w przepisach określonego wzoru. Zapisuje się w nim przede wszystkim numer paragonu, nazwę zwróconego towaru oraz jego wartość. Do zeszytu wpina się też wszystkie paragony z danego miesiąca, na podstawie których przyjmuje się zwrócony towar.


    Warto jednak mieć na uwadze że jest już projekt rozporządzenia w sprawie kas który po wejściu w życie ma sprecyzować kwestię ewidencji zwrotów.

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-13 07:30 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Dodam jeszcze, że zminiejszenia wartości sprzedaży mozna dokonać również nie posiadając paragonu dokumentującego tą sprzedaż. 

    Zgodnie z wykładnią art. 29 ust. 4 ustawy o VAT podstawę opodatkowania zmniejsza się m.in. o wartość zwróconych towarów.  W zakresie powyższego uprawnienia bez znaczenia jest fakt czy osoba fizyczna przekłada sprzedawcy paragon fiskalny, czy de facto z innych okoliczności wynika, że towar zwrócony należał do podatnika (np. z wydruku zapłaty za pomocą karty płatniczej, przedłożenia gwarancji, etc). Należy bowiem podkreślić, iż oryginał paragonu nie jest jedynym dokumentem zwrotu towaru.

    W przypadku braku paragonu właściwym postępowaniem będzie wypełnienie przez podatnika dokumentu zawierającego wszystkie istotne dane związane ze zwrotem towaru. tj.:

    • nazwa towaru,
    • data zakupu towaru,
    • wartość sprzedaży netto
    • stawka VAT,
    • wartość VAT,
    • wartość sprzedaży brutto,
    • data zwrotu towaru.

     Dodatkowym potwierdzeniem na fakt , że sprzedaż miała naprawdę miejsce jest także  umieszczenie na powyższym dokumencie danych adresowych nabywcy oraz potwierdzenie przez kupującego zwrotu towaru (podpis klienta).

     

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • sylwia-sz1

    Dodano 2012-07-24 12:01 przez sylwia-sz1

    VAT: nie ujęty paragon

    Witam. Co należy zrobić jeśli paragon z kasy fiskalnej nie został ujęty w deklaracji vat w miesiącu styczniu? Trzeba korektować wszystkie deklaracje od stycznia, czy można rozliczyć to w deklaracji za miesiąc czerwiec i napisać wyjaśnienie ??
    Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Sylwia

  • dziambi

    Dodano 2020-10-07 16:11 przez dziambi

    Usunięty paragon fiskalny

    Dzień dobry, Poproszę o radę odnośnie pewnego zdarzenia. W naszej firmie pracownik omyłkowo usunął z systemu paragon fiskalny, który już został wydrukowany na drukarce fiskalnej. Na miejsce tego paragonu został zrobiony inny o tym samym numerze.
    Stało się to dnia 1. października i dziś został dostrz...

  • Luku

    Dodano 2012-11-23 20:48 przez Luku

    Faktura VAT a paragon fiskalny dla wpłat na konto bankowe przez osoby fizyczne.

    Prowadzę sprzedaż ciągników rolniczych w formie spółki z o.o. Wszystkie zapłaty od klientów otrzymuję przelewem na konto bankowe. Klienci zawsze żądali faktury VAT (osoby fizyczne, rolnicy ryczałtowi). Nie wystawiałem paragonów fiskalnych do tych transakcji. Deklaracje VAT są rzetelnie prowadzone. U...

  • agnieszka44448

    Dodano 2013-03-04 10:22 przez agnieszka44448

    Paragon fiskalny do rachunku dla firmy?

    Do ewidencji przychodów wpisy robię na podstawie dowodów wewnętrznych. Czasem zdarza mi się wystawić rachunek firmie. Czy powinienem wtedy zrobić paragon na kasie i dołączyć do rachunku? Nie jestem płatnikiem VAT, rozliczam się ryczałtem.

  • IWII

    Dodano 2013-02-21 18:25 przez IWII

    Biuro podróży i kasa fiskalna?

    Czy od 01.03.2013 biuro podróży ma obowiązek mieć kasę fiskalną? Jak rozliczać jak mamy prowizję?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Fakt przyjęcia zwrotu towaru od klienta, który nie posiada dowodu dokumentującego zakup tego towaru (paragonu), automatycznie nie niweczy prawa Spółki do obniżenia podstawy opodatkowania i dokonania korekty (zmniejszenia) VAT należnego ...

Od 15 września 2023 r. za pośrednictwem aplikacji mobilnej e-Paragony Ministerstwa Finansów kupujący będą mieli możliwość generowania unikalnych identyfikatorów. Umożliwią one bezpieczne przypisanie e-paragonów do konkretnych osób ...

Dla wielu przedsiębiorców jednym z celów sprzedaży przez internet jest automatyzacja procesu sprzedaży i ograniczenie roli czynnika ludzkiego do wydania towaru. Dlatego z ich punktu widzenia korzystniejsze byłoby nieewidencjonowanie sprzedaży ...

W przypadku wystawienia paragonu fiskalnego, w którym wykazano kwotę podatku należnego, mimo że sprzedaż podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług, sprzedawca nie ma obowiązku zapłaty wykazanej na paragonie kwoty podatku VAT ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania