eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: FirmaFirma jednoosobowa, czy muszę mieć NIP UE ?


2013-02-10 21:31 autor: wilu

11 829 odsłon

Firma jednoosobowa, czy muszę mieć NIP UE ?

Mam otwartą firmę jednoosobową na ryczałcie NIP polski. Dostałem propozycję  (remont mieszkania). Mam pytania, czy muszę mieć NIP UE ? Nie będę wystawiał rachunku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-02-10 21:38 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Jeżeli podmiot polski wykonuje wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług, musi zarejestrować się do VAT UE, sprzedaż nie będzie opodatkowana VAT w Polsce. Należy jednak sprzedaż wykazać w informacji za okres VAT UE

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-02-11 21:56 autor odpowiedzi: wilu

    Mam ksiegowa ona powiedziala że niemusze miec nipu ue bo nic niebede kupowal ani sprzedawal ale rachunek moge wystawic na 5,5%   ( bede wykonywal remont )

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-02-13 20:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    A ten remont mieszkania to będzie wykonywany na zlecenie zagranicznej firmy czy osoby prywatnej?
    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2013-02-13 20:28
    Dodam, że usług na nieruchomościach w informacji podsumowującej się nie wykazuje.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-02-14 20:26 autor odpowiedzi: wilu

    wykonywany remont dla osoby prywatnej

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-02-15 08:31 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Usługi remontowo budowlane opodatkowane są w ten sam sposób co usługi związane z nieruchomościami, czyli w miejscu położenia nieruchomości (art. 28e ustawy o VAT).

    Skoro usługi remontowe świadczone będą w Niemczech, to tam należy dokonać ich opodatkowania. Istotne jest przy tym ustalenie, kto odpowiada za dokonanie rozliczenia podatkowego wykonanych usług. Sposób opodatkowania i podmiot zobowiązany do uregulowania podatku należnego zależy wyłącznie od regulacji obowiązujących w tym zakresie w danym państwie. Przykładowo, niemieckie przepisy umożliwiają stosowanie mechanizmu samoopodatkowania przez nabywcę, ale tylko w sytuacji gdy odbiorcą jest przedsiębiorca zarejestrowany dla potrzeb niemieckiego podatku VAT. W Polsce usługa nie podlega opodatkowaniu, a podatnik nie będzie miał obowiązku wykazywania ich w deklaracji VAT również nie będzie miało to wpływu na obowiązki rejestracyjne w zakresie podatku VAT w Polsce. Może być tak że niemieckie przepisy będą wymagały od polskiego przedsiębiorcy zarejestrowania się dla potrzeb VAT, wówczas powinien on wystawić dokument określony przez niemieckie przepisy podatkowe.

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • adrian

    Dodano 2013-03-08 15:08 przez adrian

    Otwieram firmę jednoosobową budowlaną w Polsce, ale usługi chcę wykonywać również w Niemczech

    Witam mam takie pytanko, otwieram firmę jednoosobową budowlaną z dotacji UE w Polsce. Chcę wykonywać również usługi w Niemczech, więc jakie procedury muszę przejść abym mógł pracować również w Niemczech?
    Moja obecna sytuacja wygląda tak. Aktualnie czekam na decyzje PUP o dofinansowanie na otwarcie d...

  • konto usunięte

    Dodano 2022-03-12 14:35 przez konto usunięte

    Estońska spółka a sprzedaż w Polsce - jaki vat?

    Dzień dobry,sprawa wygląda następująco.Założyłem spółkę w Estonii, którą prowadzę w Polsce ze swojego domu, które służy mi jako biuro. Zamierzam sprzedawać produkty z Chin dla Polskich klientów w modelu dropshipping, oraz pół dropshipping (towar trafia bezpośrednio z Chin do klienta w Polsce, lub z ...

  • olechafm

    Dodano 2014-05-28 12:29 przez olechafm

    VAT EU a opłata skarbowa

    Założyłem działalność gospodarczą. Zdecydowałem, że nie chce być VAT-owcem. Ponieważ będę świadczył usługi firmom zagranicznym, wymagane jest ode mnie uzyskanie numeru NIP europejskiego, czyli z przedrostkiem PL.
    Czy z tytułu złożenia deklaracji VAT-R, na której zgłaszam udział w wewnątrzwspólnotowe...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-28 21:48 przez konto usunięte

    Czy sprzedając usługi do UE muszę mieć NIP UE i jaki naliczyć VAT?

    Jaki VAT będzie w przypadku, jeśli świadczę usługi prawne, doradcze lub usługi polegające na sprzedaży miejsca reklamowego, np. bannera na moim serwisie na rzecz spółki angielskiej?
    Czy wymagany jest NIP UE w moim przypadku, skoro sprzedaję usługi a nie towary?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-13 14:51 przez konto usunięte

    Czy muszę składać deklarację VAT UE ?

    Prowadzę działalność gospodarczą. Jestem zarejestrowany jako podatnik VAT i VAT UE, wykonuję usługi dla zagranicznego kontrahenta i obecnie korzystam ze zwolnienia z VAT. Czy muszę składać deklarację VAT UE ?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Poczynając od 01 stycznia 2012 r. dla większości społeczeństwa przestały obowiązywać numery identyfikacji podatkowej (NIP). Obecnie w kontaktach z urzędem skarbowym co do zasady osoby takie posługują się numerem PESEL. Niemniej w ...

Od 1 stycznia 2012 r. osoby nieprowadzące działalności gospodarczej będą posługiwały się numerem PESEL zamiast NIP. Od zatrudnianych bowiem przez siebie pracowników nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących podatnikami ...

Powyższe pytanie jest aktualne w obliczu wejścia w życie z dniem 1 września 2011 r. znacznej części przepisów nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr ...

W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie jak prawidłowo w ramach procedury uproszczonej rozliczać transakcje o charakterze międzynarodowym, w których uczestniczą trzy podmioty a towar przemieszczany jest od pierwszego do ostatniego w ramach ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania