Od paru lat prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest to niewielki sklep, w którym zatrudniam jednego pracownika i jestem płatnikiem VAT. Od jakiegoś czasu z powodów zdrowotnych nie mogę się nim zajmować. Postanowiłam przekazać sklep mężowi, który to też prowadzi działalność gospodarczą, ale nie jest VAT-owcem.
Nie wiem, na jakich warunkach byłoby to najlepsze (darowizna, przekazanie, sprzedaż)? Czy musiałabym od całego towaru odprowadzić VAT? I czy mąż musiałby też zostać VAT-owcem? Jego dotychczasowa działalność tego nie wymagała.
Pozdrawiam
2014-01-29 08:17 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice
W kilku słowach procedura postępowania
podatnikiem VAT jest żona, mąż nie jest podatnikiem VAT. W tej sytuacji mąż powinien poszerzyć w CEIDG swoją działalność o nowe PKD i zarejestrować się jako podatnik VAT czynny, a następnie żona powinna wyrejestrować prowadzoną przez siebie działalność.
I etap: poszerzenie działalności gospodarczej - męża. W urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu należy złożyć formularz VAT-R.
W tym celu należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R - zgłoszenie rejestracyjne. Trzeba tam podać między innymi datę rozpoczęcia działalności, miesiąc, za który będzie złożona pierwsza deklaracja.
II etap: przekazanie przedsiębiorstwa.Gdy mamy już dwóch zarejestrowanych podatników VAT. - teraz możemy przekazać przedsiębiorstwo, najbardziej korzystna będzie - darowizna przedsiębiorstwa.
III etap: wyrejestrowanie działalności żony.
Zgłoszenie zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych powinno być dokonane przez żonę poprzez złożenie w urzędzie skarbowym formularza VAT-Z. Na tej podstawie zostaje się wykreślonym z rejestru podatników VAT. Kończąc działalność w terminie 14 dni od dnia jej likwidacji, małżonek prowadzący dotychczas działalność jest obowiązany sporządzić spis z natury, według stanu na dzień likwidacji działalności. Następnie w terminie 7 dni od zakończenia tego spisu złożyć zawiadomienie o spisie w urzędzie. Jeśli chodzi o remanent, to wcześniejsze zbycie całego przedsiębiorstwa powoduje, iż remanent likwidacyjny wynosi 0 zł . Więc nie ma y podatku należnego od towarów objętych spisem z natury.
Natomiast mąż jako podatnik VAT dalej samodzielnie może prowadzić działalność gospodarczą zarejestrowaną na siebie.
Darowizna przedsiębiorstwa podlegać może podatkowi od spadków i darowizn, ale darowizna pomiędzy małżonkami jest wolna od podatku. Jednak należy w ciągu 6 miesięcy zgłosić taką darowiznę do urzędu skarbowego.
www.deklar.pl
Dodano 2013-12-12 16:25 przez konto usunięte
Jak możemy z mężem prowadzić tę samą działalność? Jak mamy się rozliczać z US? Mąż prowadzi działalność od 1994 do chwili obecnej. Ja od 2005 r. mam zarejestrowaną tą samą, pod tą samą nazwą i prowadzimy ją oboje: płacimy dwa ZUS-y, ale tylko mąż ma założoną księgę podatkową i dochody firmy dzielone...
Dodano 2013-11-05 10:14 przez asiska017
Jakie warunki trzeba spełniać aby móc założyć działalność gospodarczą? Gdzie należy sę udać?
Dodano 2017-10-18 11:03 przez Tadeusz2017
Prowadzę działalność na zasadach ogólnych zwolnioną z VAT, tj. nauka jazdy. W przyszłości chciałbym rozszerzyć tę działalność dodatkowo o transport i wynajem samochodów czy usługi opodatkowane VAT, czyli będę prowadził działalność mieszaną. W kwestii aktualizacji danych w CEIDG, to wystarczy dopisać...
Dodano 2019-03-13 19:38 przez marlena33333
Mój mąż prowadzi jako osoba fizyczna działalność gospodarczą (szczególna forma: 099 osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą).
Jest zarejestrowany w ewidencji producentów rolnych. Jest płatnikiem VAT. Prowadzi działy specjalne produkcji rolnej. Podlega ubezpieczeniu w KRUS.
Ja również podl...
Dodano 2014-04-15 17:34 przez konto usunięte
Witam,
prowadzę działalność gospodarczą, jeżdżę taksówką osobową, rozliczam się na podstawie karty podatkowej. Chcę rozszerzyć działalność o inne usługi niezwiązane z taksówką.
Proszę mi podpowiedzieć, jakie czynności wykonać aby to dobrze zrobić? Jakiemu sposobowi opodatkowania będę podlegać, jakie...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Załóżmy, że Pan Piotr co jakiś czas sprzedaje należący do jego majątku prywatnego złom. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku sprzedaż ta generuje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT, który ...
Porządkując samochód czy biuro, niejednokrotnie zdarza się przedsiębiorcom odnaleźć faktury kosztowe sprzed kilku miesięcy. Powstaje wówczas pytanie - czy można je jeszcze zaksięgować? Szkoda tracić szansę na obniżenie podatku ...
E-faktury, e-doręczenia, elektroniczna komunikacja z urzędami, a do tego zakładanie działalności tylko przez Internet. Cyfryzacja jest konieczna, co więcej, pilna - ale czy już teraz powinna być obowiązkowa? Wkrótce każda firma będzie ...
Działalność sezonowa to specyficzna forma przedsiębiorczości, która prowadzona jest przez ograniczony czas w roku, np. przez wakacje czy ferie zimowe. Sezonowi przedsiębiorcy dostosowują się do preferencji i zachowań klientów ...