eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: FirmaJak przekazać sklep mężowi?


2014-01-29 00:35 autor: jana

7 846 odsłon

Jak przekazać sklep mężowi?

Od paru lat prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest to niewielki sklep, w którym zatrudniam jednego pracownika i jestem płatnikiem VAT. Od jakiegoś czasu z powodów zdrowotnych nie mogę się nim zajmować. Postanowiłam przekazać sklep mężowi, który to też prowadzi działalność gospodarczą, ale nie jest VAT-owcem.

Nie wiem, na jakich warunkach byłoby to najlepsze (darowizna, przekazanie, sprzedaż)? Czy musiałabym od całego towaru odprowadzić VAT? I czy mąż musiałby też zostać VAT-owcem? Jego dotychczasowa działalność tego nie wymagała.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-01-29 08:17 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    W kilku słowach procedura postępowania
    podatnikiem VAT jest żona, mąż  nie jest podatnikiem VAT. W tej sytuacji mąż powinien poszerzyć w CEIDG  swoją działalność o nowe PKD i zarejestrować się jako podatnik VAT czynny, a następnie żona powinna wyrejestrować prowadzoną przez siebie działalność.

    I etap: poszerzenie działalności gospodarczej - męża. W urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu należy złożyć formularz VAT-R.

    W tym celu należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R - zgłoszenie rejestracyjne. Trzeba tam podać między innymi datę rozpoczęcia działalności, miesiąc, za który będzie złożona pierwsza deklaracja.

    II etap: przekazanie przedsiębiorstwa.Gdy mamy już dwóch zarejestrowanych podatników VAT.  - teraz możemy przekazać przedsiębiorstwo, najbardziej korzystna będzie - darowizna przedsiębiorstwa.

    III etap: wyrejestrowanie działalności żony.

    Zgłoszenie zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych powinno być dokonane przez żonę poprzez złożenie w urzędzie skarbowym formularza VAT-Z.  Na tej podstawie zostaje się wykreślonym z rejestru podatników VAT. Kończąc działalność w terminie 14 dni od dnia jej likwidacji, małżonek prowadzący dotychczas działalność jest obowiązany sporządzić spis z natury, według stanu na dzień likwidacji działalności. Następnie w terminie 7 dni od zakończenia tego spisu złożyć zawiadomienie o spisie w urzędzie.  Jeśli chodzi o remanent, to wcześniejsze zbycie całego przedsiębiorstwa powoduje, iż remanent likwidacyjny wynosi 0 zł . Więc nie ma  y podatku należnego od towarów objętych spisem z natury.

    Natomiast mąż jako podatnik VAT dalej samodzielnie może prowadzić działalność gospodarczą zarejestrowaną na siebie.

    Darowizna przedsiębiorstwa podlegać może podatkowi od spadków i darowizn, ale darowizna pomiędzy małżonkami jest wolna od podatku. Jednak należy w ciągu 6 miesięcy zgłosić taką darowiznę do urzędu skarbowego.

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 3 6

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Załóżmy, że Pan Piotr co jakiś czas sprzedaje należący do jego majątku prywatnego złom. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku sprzedaż ta generuje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT, który ...

Porządkując samochód czy biuro, niejednokrotnie zdarza się przedsiębiorcom odnaleźć faktury kosztowe sprzed kilku miesięcy. Powstaje wówczas pytanie - czy można je jeszcze zaksięgować? Szkoda tracić szansę na obniżenie podatku ...

E-faktury, e-doręczenia, elektroniczna komunikacja z urzędami, a do tego zakładanie działalności tylko przez Internet. Cyfryzacja jest konieczna, co więcej, pilna - ale czy już teraz powinna być obowiązkowa? Wkrótce każda firma będzie ...

Działalność sezonowa to specyficzna forma przedsiębiorczości, która prowadzona jest przez ograniczony czas w roku, np. przez wakacje czy ferie zimowe. Sezonowi przedsiębiorcy dostosowują się do preferencji i zachowań klientów ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania