eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITPrzedawnienie zaległości podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania: od daty nabycia czy sprzedaży?


2013-08-26 15:50 autor: dariuszcywinski

7 829 odsłon

Przedawnienie zaległości podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania: od daty nabycia czy sprzedaży?

Witam,

Odziedziczyłem mieszkanie w 2007 roku: 1/3 po zmarłej w 1994 roku matce i 1/2 po zmarłym w 2007 roku. W 2008 r. mieszkanie po uzgodnieniu z innymi spadkobiercami zostało sprzedane, w 2009 roku złożyłem PIT-36 o dochodzie ze sprzedanego mieszkania opłacając podatek 19%, a w 2013 roku otrzymałem wezwanie z US o sposobie wyliczenia tego podatku i okazuje się, że odjąłem od sumy sprzedaży, jako koszt rachunku za czynsz tego mieszkania, czyli źle obliczyłem należny podatek do US na niekorzyść US.

Proszę o informację czy obowiązek zapłacenia podatku już się przedawnił, bo w/g informacji: z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego mamy do czynienia w sytuacji, gdy nieruchomość została sprzedana przed upływem 5 lat kalendarzowych od daty jej nabycia. Kluczowe jest iż 5 lat należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Po tym okresie ustaje obowiązek podatkowy w związku ze sprzedażą nieruchomości.

Proszę o konkretną informację, czy w tym przypadku sprawa sprzedaży mieszkania się przedawniła, czy przedawnienie kończy się 31 grudnia 2013 licząc od sprzedaży mieszkania, a nie od jego nabycia?

Pozdrawiam 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-09-03 09:02 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Wspomniane w pytaniu 5lat dotyczy zwolnienia z podatku przy sprzedaży nieruchomości i liczone jest od zakupu. W tym przypadku sprzedaż nastąpiła wcześniej i przychód z tego tytułu podlega opodatkowaniu. Trzeba będzie zapłacic różnicę w podatku, roszczenie to przedawni się dopiero po pięciu latach od jego powstania czyli od 2013r.

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Osoba, na rzecz której ustanowiono spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, w celu jego nabycia na własność musi spłacić przypadającą na jego lokal część zobowiązań związanych z budową. W związku z tym nabycie lokalu ...

Zniesienie współwłasności może nie podlegać opodatkowaniu, ale nie w każdym przypadku. Gdy udział we współwłasności mieszkania dziedziczy jedna osoba, po czym następuje owe zniesienie w ten sposób, że drugi współwłaściciel staje ...

Odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i garażu w 2019 r., nabytych w spadku po zmarłej z w roku 2017, nie stanowi źródła przychodów w podatku dochodowym – uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

Przeznaczenie środków ze sprzedaży lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład majątku osobistego żony na spłatę na rzecz byłego męża udziału w nieruchomości, która znajdowała się uprzednio we wspólności majątkowej małżeńskiej i ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania