2013-04-02 19:03 autor: konto usunięte
4 603 odsłon
Lokal użytkowy będący współwłasnością małżonków (akt notarialny kupna z 2000 roku), był wprowadzony i amortyzowany w działalności gospodarczej przez 10 lat przez jednego z małżonków w jego indywidualnej działalności gospodarczej. Działalność ta została zlikwidowana 31.12.2011 r., a nieruchomość wycofana z ewidencji na cele osobiste.
Obecnie oboje małżonkowie wynajęli ten lokal (najem prywatny bez działalności) na sklep i są opodatkowani na zasadach ogólnych po 50% udziału w przychodach i kosztach.
Czy ten lokal można amortyzować, a jeżeli tak to od jakiej wartości (był już amortyzowany w działalności gospodarczej, ale oczywiście nie zamortyzował się do końca). Czy będzie to wartość z aktu notarialnego, czy można ustalić wartością uproszczoną? I czy można zastosować 10% stawkę?
Dodano 2013-11-03 15:41 przez ms7192
W różnych miejscach są podawane róźne wartości amortyzacji mieszkania w przypadku wynajmu prywatnego: w niektórych 1,5% w przypadku własności, a w innych 10%. Proszę o info, jaka to powinna być stawka i na ile lat rozłożona?
Dodano 2020-11-26 06:41 przez Voltigo
Zakupiłem mikroapartament, który zgodnie z aktem notarialnym jest określony jako "inny samodzielny lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalny (w budynku zamieszkania zbiorowego). Lokal ten będzie przeznaczony do wynajęcia osobom prywatnym na cele mieszkaniowe.
Cena tego lokalu zgodnie z aktem oraz z...
Dodano 2014-08-11 11:18 przez Niepewna
Jestem osobą fizyczną nie będącą płatnikiem VAT. Będę wynajmowała lokal biurowy na Kancelarię Adwokacką. Kancelaria będzie płaciła czynsz najmu i opłaty administracyjne do zarządcy na moje konto.
Jak to ująć na fakturze, aby opłaty administracyjne nie wchodziły do mojego przychodu? Ewentualnie jak K...
Dodano 2014-08-09 12:39 przez szklarz
Witam
W 1962 r. ojciec otrzymał mieszkanie zakładowe 48 m2. Mieszkał w nim żoną, córką i dwoma synami. W 1994 r. zamienił to mieszkanie zakładowe na inne mieszkanie w tym samym bloku - większe 65 m2, też zakładowe tylko innej firmy.
W 1997 r. można było wykupić mieszkanie zakładowe taty i ojciec zr...
Dodano 2013-02-18 11:53 przez konto usunięte
Chcę wprowadzić lokal do środków trwałych firmy. Czy mogę wrzucić odsetki od kredytu w koszty firmy?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Od 1 stycznia 2023 roku w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być wyższe w roku podatkowym niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy ...
2023 rok przynosi kolejne zmiany w systemie podatkowym. Te dotkną m.in. podatników zajmujących się tzw. prywatnym najmem. Od tego roku nie jest już możliwe wybranie opodatkowania skalą podatkową dla najmu czy dzierżawy poza działalnością ...
Jedną z negatywnych zmian wprowadzonych Polskim Ładem jest ograniczenie amortyzacji podatkowej w spółkach nieruchomościowych do wysokości amortyzacji dokonywanej zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Jakie trudności dla ...
W ramach ustawy Polski Ład ustawodawca dokonał istotnej zmiany w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, od środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji Środków Trwałych (budynki i ...