Do rachunku kosztów podróży pracownik nie zawsze jest w stanie dołączyć bilet potwierdzający przejazd, między innymi z powodu jego utraty lub odbycia podróży służbowej samochodem prywatnym, pomimo że na polecenie wyjazdu wskazany został publiczny środek transportu. Poza biletami istnieją inne dowody potwierdzające odbycie podróży służbowej tj. wpis na deklaracji dotyczący pobytu w miejscowości, do której był delegowany pracownik lub rachunki za noclegi w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie; inne dokumenty świadczące o wykonaniu zadania np. protokoły, raporty, sprawozdania, certyfikaty z uczestnictwa w szkoleniu.
Czy w przypadku braku dowodów przejazdu publicznymi środkami transportu z powodu ich utraty, podstawą zaliczenia poniesionych na dojazd wydatków do kosztów uzyskania przychodów mogą być wyżej wymienione dokumenty uzupełnione ewentualnie oświadczenie pracownika o utracie biletów? Czy Spółka, w przypadku zmiany przez pracownika środka transportu z komunikacji publicznej na samochód prywatny, rozliczając koszty podróży w wysokości wynikającej z cennika usług świadczonych przez PKP lub PKS, może w tej wysokości zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku, gdy taki sposób rozliczania delegacji będzie wynikał z wewnętrznych uregulowań.2008-02-12 15:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.