eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITpodróż służbowa - koszty uzyskania przychodów


2008-02-12 13:37 autor: Lytomania

2 126 odsłon

podróż służbowa - koszty uzyskania przychodów

Do rachunku kosztów podróży pracownik nie zawsze jest w stanie dołączyć bilet potwierdzający przejazd, między innymi z powodu jego utraty lub odbycia podróży służbowej samochodem prywatnym, pomimo że na polecenie wyjazdu wskazany został publiczny środek transportu. Poza biletami istnieją inne dowody potwierdzające odbycie podróży służbowej tj. wpis na deklaracji dotyczący pobytu w miejscowości, do której był delegowany pracownik lub rachunki za noclegi w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie; inne dokumenty świadczące o wykonaniu zadania np. protokoły, raporty, sprawozdania, certyfikaty z uczestnictwa w szkoleniu.

Czy w przypadku braku dowodów przejazdu publicznymi środkami transportu z powodu ich utraty, podstawą zaliczenia poniesionych na dojazd wydatków do kosztów uzyskania przychodów mogą być wyżej wymienione dokumenty uzupełnione ewentualnie oświadczenie pracownika o utracie biletów? Czy Spółka, w przypadku zmiany przez pracownika środka transportu z komunikacji publicznej na samochód prywatny, rozliczając koszty podróży w wysokości wynikającej z cennika usług świadczonych przez PKP lub PKS, może w tej wysokości zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku, gdy taki sposób rozliczania delegacji będzie wynikał z wewnętrznych uregulowań.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-02-12 15:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    1. Zagubienie biletu. Proponowałbym także dołączenie dowodu, z którego będzie wynikać ile podróż faktycznie kosztowała (np. cennik PKP lub PKS z tego okresu). Oświadczenie pracownika o zgubieniu biletu wydaje się być tutaj konieczne.

    2. Podróż własnym samochodem - mam wątpliwości. Tutaj przede wszystkim pracodawca musi wyrazić zgodę na to, aby pracownik mógł odbyć podróż własnym samochodem. Po drugie w przypadku podróży własnym samochodem, przepisy podatkowe wymagają zaprowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Ustawodawca umożliwia bowiem uznanie za koszt uzyskania przychodów jedynie iloczyn przejechanych kilometrów z tytułu podróży służbowych i stawki za jeden kilometr. Stawka ta nie może być wyższa od tej, która jest podana w stosownym rozporządzeniu (może być za to niższa).

    Przeciw temu działaniu przemawia także fakt, że pracownikowi w przypadku podróży służbowej PKP czy PKS dokonuje się zwrotu faktycznie poniesionych wydatków udokumentowanych stosownym dowodem. W omawianej sytuacji jest to niemożliwe.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania