eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITWłasne cele mieszkaniowe


2011-03-03 12:17 autor: lesch

2 585 odsłon

Własne cele mieszkaniowe

Chciałbym zapytać o interpretacje jakie przyjmują urzędy skarbowe w odniesieniu do okreslenia "własne cele mieszkaniowe" przy zastosowaniu ulgi mieszkaniowej zwiazanej ze sprzedażą mieszkania nabytego w 2010 roku.

Chodzi mi o to, czy w tym pojeciu mieści się zakup wiecej niz jednego domu lub mieszkania, np. spłata kredytu na jedno mieszkanie i zakup drugiego, lub zakup dwóch mieszkań przy załozeniu, że jest to zakup na własne cele mieszkaniowe zwiazane z dwoma ośrodkami zyciowymi jakie prowadze i w zasadzie nie jestem w stanie na dziś lub jutro określić, który jest nadrzedny (naprzemiennie w jednym mieszkam z corka z pierwszego małżeństwa, a w drugim z córką z drugiego malzeństwa i obie są na wylacznym moim utrzymaniu).

Przeglądam interpretacje indywidualne ale takiej sytuacji na razie nie udało mi sie znaleźć w odniesieniu do aktualnie (od 2009 roku) obowiazujacego prawa zwiazanego z ta ulgą.

Pozdrawiam i czekam na Wasze stanowisko.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-03-10 09:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jakie jest stanowisko organu podatkowego to nie wiem, ale podsunę coś, co umożliwi ewentualną obronę.

    Proszę zauważyć, że w przepisach regulujących tę ulgę (głównie art. 21 ust. 25 ustawy) ustawodawca wskazał katalog "wydatków mieszkaniowych". Znajdują się tutaj: zakup domu, lokalu mieszkalnego, ich remonty, przebudowy, zakup gruntu pod budowę, spłata kredytów i odsetek od nich zaciągniętych na te cele itd.

    Jednocześnie w żadnym miejscu tego przepisu ustawodawca nie wskazał, że ulga przysługuje jedynie w stosunku do jednego wybranego "celu mieszkaniowego". W takiej sytuacji bowiem zostałby użyty wyraz "albo".

    Przepis wyglądałby tak: Za wydatki uważa się:

    a) wydatki na zakup budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego, albo

    b) nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, albo

    c) wydatki na nabycie gruntu .....

    itd.

    Takiego sformułowania zabrakło. Można zatem domniemywać, że wydatki poniesione na dowolny cel mieszkaniowy wskazany w tym artykule, a nawet na kilka z nich, korzystają ze zwolnienia. Trudno mi jednak określić, jak do tego faktycznie odniesie się fiskus.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania