eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITulga meldunkowa a niemożnośc przekształcenia mieszkania


2008-02-02 17:16 autor: gorzarda

1 732 odsłon

ulga meldunkowa a niemożnośc przekształcenia mieszkania

Witam serdecznie, mam następujące pytanie

1.Jesteśmy w trakcie przekształacania mieszkania na własnościowe, wniosek złożyliśmy w połowie czerwca 2007r. Do tej pory spółdzielnia nie dokonała przekształcenia ponieważ ma uregulowaną sytuację z działkami ale są nie podzielone. Wpłaciliśmy wymaganą kwotę i mamy jedynie podpisaną umowę przedwstępną ze

s-nią,mówiącą m.in. o tym, że nie będziemy juz wpłacać kolejnych pieniedzy. Chcemy w niedalekiej przyszłosci sprzedac to mieszkanie.

Czy w takiej sytuacji możemy date podpisania w/w umowy traktować jako datę rozpoczęcia biegu wymaganego czasu do skorzystania z ulgi meldunkowej? Nie wiem jak do tego podejść, nie zostaliśmy właścicielami mieszkania nie z naszej winy, mimo,że prawidłowo dopełniliśmy wszelkich formalności.

2. Czy nic nie zmieniło sie w interpretacji ulgi meldunkowej przez Izbę Skarbową? Jestesmy meldowani w mieszkaniu od 2000r.

3.Czy nie ma żadnej możliwości uniknięcia podatku, pieniądze ze sprzedaży chcemy zainwestować w budowę domu, która niebawem się rozpocznie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-02-03 14:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    1. Tutaj co prawda organy podatkowe stoją na stanowisku, że datę tę należy liczyć od stania się właścicielem (czyli umowa przedwstępna się nie liczy) lecz sądy administracyjne wskazują, że przepis w zakresie owej ulgi należy liczyć także przed jej nabyciem, jeżeli było się w niej zameldowanym na pobyt stały.

    2. A o jaką interpretację izby skarbowej chodzi?

    3. Tej ulgi już nie ma.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-03 17:11 autor odpowiedzi: gorzarda

    1.Wystąpiliśmy z prośbą do Izby Skarbowej o interpretacje odnośnie zastosowania ulgi meldunkowej, czyli jeżeli odpowiedź przyjdzie nagatywna to trzeba wystąpić z interpretacją do Sądu Administracyjnego?.

    2.Natomiast w artykule w egospdarka.pl z dnia 01.01.2008 czytałam, że rozważane jest zniesienie obowiazku meldunkowego, co może spowodować niemożność skorzystania z ulgi meldunkowej, ale wydaje mi się, że będzie to dotyczyło tylko osób meldujących się na stałe po wprowadzeniu tego przepisu, nas to chyba nie obejmie, ponieważ jesteśmy meldowania już w czasie trwania obecnie obowiązującej ulgi.

    3. Do kogo trzeba sie udać, po ewentualnej nagatywnej odpowiedzi z Izby Skarbowej, żeby pomógł przygotować pismo do Sądu Administracyjnego.

    4. Czy mogę w jakikolwiek sposób wykorzytać fakt, że do tej pory nie zostało przekształcone mieszkanie nie z naszej winy, czy moge np. oskarżyś spółdzielnię mieszkaniową o narażenie na dodatkowe koszty, gdyby np. wszystko poszło najgorszym z możliwych torem.

    Dziekuje za odpowiedź

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-03 20:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    1. Tak - od interpretacji należy się odwołać.

    2. To póki co zapowiedzi, nie wiadomo czy zostaną zrealizowane.

    3. Można sporządzić samemu, można udać się do doradcy podatkowego.

    4. Moim zdaniem nie.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-05 04:22 autor odpowiedzi: gorzarda

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania