eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITCo mówią przepisy?


2010-05-13 12:31 autor: konto usunięte

1 609 odsłon

Co mówią przepisy?

W 2006 r. wykupiłam od Urzędu Miasta mieszkanie za 1%.

W mieszkaniu tym mieszkam od 1969r. W kwietniu tego roku mąż tytułem darowizny przekazał mi swoje prawo do połowy mieszkania.. Czy mogę je sprzedać w tym roku i nie płacić podatku?

W lutym br. zmarła moja mama i zostawiła mieszkanie które odziedziczyłam w 1/3 razem z dwiema siostrami. Chcę kupić udziały sióstr i zamieszkać w tamtym mieszkaniu a moje obecne mieszkanie sprzedać w tym roku. Co mówią na ten temat przepisy podatkowe?

Drugą kwestią jest sprawa wykazania, że pieniądze nabyte ze sprzedaży mojego mieszkania wydałam na spłatę udziału sióstr, tj. kupno drugiego mieszkania skoro muszę im zapłacić teraz, z moich oszczędności, a moje mieszkanie sprzedam jak będzie kupiec?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-05-18 08:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Stosujemy tutaj odpowiednio przepisy z roku 2006 i 2010. Zawierają one tzw. ulgę mieszkaniową, czyli podatku nie płaci się, gdy pieniądze przeznaczono na własne cele mieszkaniowe (tak w dużym skrócie). Gdy nie zostaną one w ten sposób spożytkowane, trzeba fiskusowi odpowiednio oddać 10 proc. podatku obliczonego od przychodu (część z roku 2006) i 19 proc. od dochodu (część z roku 2010).

    Niestety wydać trzeba te konkretne pieniądze, czyli uzyskane ze zbycia. Jeżeli udziały sióstr kupi Pani z własnych środków (oszczędności), ulga nie będzie miała zastosowania.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania