eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITsamochody


2009-12-14 12:48 autor: kuracjusz

1 800 odsłon

samochody

współwłaściciele s.c. ze względu na ograniczenie działalności wyłaczaja z ewidencji śr. trwałych samochody

1. osobowy cześciowo zamortyzowany - odliczono 60%VAt

2. ciężarowy cześciowo zamortyzowany - odliczono 100% VAt

po wycofaniu maja zamiar właczyc je do własnych samodzielnych działalności gospodarczych,pytania

-czy wycofanie z ewidencji powoduje skutki w PDOF

-czy należy odprowadzic VAt z s.c. w sytuacji wycofania

w jakiej wartości można włączyc do włanej działalnoći w/w samochody i czy odpisy amortyzacyjne od nich beda kosztem podatkowym

-czy można właczyc do ewidencji sr. trwałych samochód gdy w dowodzie jest wpisany wspówłaściciel w tym wypadku drugi wspólnik s.c.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-12-18 17:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    wyłączenie z dg spowoduje, iż wydatki na te auta nie będą stanowić koszty uzyskania przychodu. Dużo prostsza byłaby sprzedaż tych samochodów na rzecz wspólników. Rozwiązanie takie byłoby też po części korzystne.

    W przypadku auta ciężarowego, jego nieodpłatne przekazanie na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (a z takim tu będziemy mieć do czynienia) spowoduje obowiązek naliczenia podatku VAT. Udziałowiec go nie będzie mógł jednak odliczyć, gdyż de facto to nie będzie dla niego zakup.

    Powstanie tutaj co prawda przychód w podatku dochodowym, ale ten przychód stanie się jednocześnie kosztem po stronie udziałowca (dodam w tym miejscu iż auta ciężarowe można amortyzować jednorazowo). W przypadku zakupu ponadto współwłaściciel odliczy podatek VAT.

    Podobnie w przypadku samochodu osobowego. Tutaj jednak nie wystąpi podatek VAT od przekazania/sprzedaży (czynność ta będzie zwolniona z podatku, ale może wystąpić obowiązek skorygowania podatku wcześniej odliczonego z tytułu zakupu w zależności od daty nabycia tego samochodu).

    Co do uznawania za środki trwałe składników majątku stanowiących współwłasność - tak można tego dokonać, ale wtedy odpisy amortyzacyjne dokonuje się jedynie od tej części, która odpowiada naszym udziałom.

    Gdy nie jest znana cena zakupu i w przypadku otrzymania nieodpłatnie środków trwałych ich wartości dokonuje się na podstawie cen rynkowych.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania