eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITpodatek od najmu dla małzonkow


2009-11-18 16:55 autor: galo

1 727 odsłon

podatek od najmu dla małzonkow

Podpisałam umowę najmu mieszkania ktorego włascicielami po polowie jesteśmy razem z mężem. Podatek -ryczałt odprowadzałam ja (wystąpiłam o to do US na rok 2009).Umowe najmu mialam podpisaną do 30.09.2009.

Teraz pragnę juz wraz z męzem podpisac nową umowe najmu tak by każdy z nas osobno odprowadzał ryczałt za najem . Czy zatem w trakcie trwania roku podatkowego mogę zmienic zasady opodatkowania ryczałtem z jednej osoby na nas dwoje? jest dla nas ważnym aby każdy odpowiadał za swoją częsc dochodu.

Proszę o podpowiedź .

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-11-24 19:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie ma takiej możliwości. Dopiero od nowego roku można zmienić sposób rozliczania (poprzez złożenie oświadczenia do 20 stycznia danego roku)

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-25 18:22 autor odpowiedzi: galo

    Dziękuję za odpowiedz na moje pytanie.Czy jednak moze mi Pan wskazac konkretny przepis o tym mówiący, będę wdzięczna.Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-28 18:41 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    art. 12 ustawy o ryczałcie

    6. Zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

    7. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, składa się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

    8. Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6, obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

    ehh na słowo to mi już nikt nie chce wierzyć ;)

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-12-03 16:12 autor odpowiedzi: galo

    Serdecznie dziękuje za odpowiedz podpartą przepisami. Z tak rzetelnym i kompetentnym urzędnikiem chciałabym miec do czynienia w urzędach, niestety ja chyba mam pecha,załatwiając sprawę spotkałam się jedynie ze sporem dwóch zdań urzędników i dalej byłam w lesie. Bardzo dziękuję,bo do tej pory było tak:confused:a teraz jest dzięki Panu :), chociaż szczęście, że tu Pana znalazłam:):)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-12-08 15:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Może urzędnicy mieli zły dzień. ;)

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania