eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITPodatek od sprzedaży ziemi rolnej


2017-09-26 14:29 autor: juniore

2 582 odsłon

Podatek od sprzedaży ziemi rolnej

27.04.2016 roku aktem notarialnym jako umowa darowizny od siostry otrzymałam udziały w nieruchomości gruntowej składającej się z kilku działek rolnych, w tym jednej zabudowanej. Mam zaświadczenie z US o zwolnieniu od podatku. Dziś chciałabym sprzedać część udziałów rolnikowi (około 1,7 ha).

Czy zapłacę podatek dochodowy od sprzedaży części ziemi? Dodam jeszcze, że automatycznie po otrzymaniu darowizny, oddałam ją w dzierżawę (umowa), która trwa do dziś, i chciałabym ją zakończyć na działki, które sprzedaję w dniu sprzedaży (czyli podpisania aktu notarialnego - dzierżawca wyraża na to zgodę).

Czy to, że mam umowę dzierżawy może spowodować podatek czy nie ma to znaczenia, czy mogę umowę dzierżawy rozwiąząc w dniu sprzedaży czy powinnam wcześniej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-09-29 08:38 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dzierżawa nie ma tutaj nic do rzeczy.
    Wone od PIT są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny (art. 21 ust. 1 pkt 28)
    Gospodarstwo rolne to co najmniej 1ha ziemi rolnej (fizyczny bądź przeliczeniowy)

    juniore skomentował/a odpowiedź 2018-02-06 20:51

    sprzedałam 1,7 ha rolnikowi (grunty nie utraciły charakteru rolnego) czy coś powinnam zgłosić do Urzędu Skarbowego (w kwestii podatku dochodowego)?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu podlega opodatkowaniu, chyba że w okresie kolejnych pełnych 3 lat kalendarzowych od tego zbycia uzyskane pieniądze przeznaczy się na własne cele mieszkaniowe. Prawo do ulgi mieszkaniowej ...

Sprzedaż nieruchomości może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. Sprzedawca w ten sposób osiąga bowiem przychód, który co do zasady jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) lub odpowiednio podatkiem ...

Perspektywa zapłacenia podatku PIT (19%) od zysku ze sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą na pewno nie jest zachęcająca. Warto jednak pamiętać, że ustawodawca nalicza wspomniany podatek tylko jeśli sprzedaż ...

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT za datę powstania przychodu uważa się co do zasady dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania