eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITpodatek od sprzedazy mieszkania mój przypadek


2008-01-10 01:44 autor: galezow

1 913 odsłon

podatek od sprzedazy mieszkania mój przypadek

Witam

Mam ogromna prosbe o przeanalizowanie mojego przypadku i odpowiedz na nurtujace mnie pytania.

We wrzesniu kupilem tzn. zawarlem umowe przedwstepna na zakup mieszkania na rynku pierwotnym i od razu wplacilem czesc kapitalu na konto dewelopera. Po jakims miesiacu czyli w pazdzierniku dostalem kredyt na sume 120 000 pln w celu sfinansowania czesci inwestycji (reszte mialem zamiar sfinansowac ze sprzedazy swojego starego mieszkania). A wiec dostalem kredyt i na zasadzie comiesiecznych 6 transz ,ktore wplywaja na konto dewelopera. Teraz istotna kwestia : w listopadzie podpisalem umowe przedwstepna na sprzedaz mojego mieszkania i przy umowie dostalem zadatek w sysokosci 10 000 pln. (Mieszkanie zostalo zakupine w 2005 roku). Tak sie zlozylo ze dnia 10.12.2007 r. podpisalem w formie aktow notarialnych zarowno sprzedaz mojego starego mieszknia jak i umowe przedwstepna z deweloperem (wczesniej byla podpisana tylko umowa przedwstepna). W ciagu 14 dni od sprzedazy mieszknia zlozylismy z zoną w US stosowne oswiadczenie o zobowiazaniu wydania calej kwoty na nowe mieszkanie. Teraz moje pytanie:

-czy w zwiazku z tym,ze wplacilem juz dosyc znaczna kwote na konto dewelopera przed zawarciem umowy o sprzedazy mojego starego mieszkania ta suma sie wlicza do tej kwoty ktora zdeklarowalem wydac czy nie? czy ma tu znaczenie data podpisania umowy przedwstepnej sprzedazy mieszkania czy aktu notarialnego?(w miedzyczasie wplacalem kolejne sumy na konto dewelopera)

- pozostala kwota do wplacenia na konto dewelopera jest troche mniejsza od tej zadeklarowanej do wydatkowania w US czy w zwiazku z tym moge uzupelnic to np. fakturami na urzadzenie nowego mieszkania - sciany, panele, lazienka itp. ??

- co w przypadku gdy nie wydam calej sumy np. sprzedalem mieszkanie za 230 000 a faktury bede mial np. na 210 000 ???

- czy kredyt ma tu jakies znaczenie w tym przypadku?

Dziekuje i pozdrawiam

Tomek

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-01-11 13:57 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dwa razy podpisał Pan umowę przedwstępną zakupu nowego mieszkania? A gdzie akt notarialny o nabyciu?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-12 02:20 autor odpowiedzi: galezow

    moze niezbyt precyzyjnie sie wyrazilem. podpisalem najpierw umowe przedwstepna na zakup nowego mieszkania. Nastepnie sprzedalem moje stare mieszkanie i tez podpisalem najpierw umowe przedwstepna sprzedazy. Nastepnie w tym samym dniu podpisalem zarowno akt notarialny sprzedazy mojego starego mieszkania oraz akt notarialny (umowe przedwstepna w postaci aktu) na kupno nowego mieszkania.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-15 08:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    1. Kwota przed sprzedażą nie ma znaczenia (liczy się data sprzedaży, umowa przedswtępna nie wywołuje skutków prawnych) - chodzi o wydanie w określonym celu uzyskanego przychodu ze sprzedaży, a nie innych dochodów.

    2. Tak. Przychód może być przekazany na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

    3. Niewydaną część trzeba będzie opodatkować.

    4. Myślę, że tak. Wolne od podatku są przychody ze sprzedaży w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele mieszkaniowe, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania