2016-07-02 11:47 autor: Honey90_90
2 406 odsłon
Witam,
chciałabym sprzedać część działki nabytej w drodze dziedziczenia w 1998 roku (mają do niej prawa 4 osoby).
Czy po wydzieleniu z działki jednej części jest się zwolnionym z podatku od nieruchomości, bo minęło już 5 lat od jej nabycia? Czy liczy się czas od jej podziału? Jaka jest wysokość podatku obecnie?
Dziękuję za pomoc.
Sylwia
2016-07-03 12:13 autor odpowiedzi: konto usunięte
Honey90_90 skomentował/a odpowiedź 2016-07-03 17:58
Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź, nie mniej jednak chciałabym na tym etapie jeszcze doprecyzować pytanie. Tak, oczywiście chodzi o podatek dochodowy. Przedmiotowa działka ma 1600m2 i 4 właścicieli (czy wychodzi po 400m2 na osobę). Czy w tym przypadku jeżeli jedna osoba chce sprzedać swoją część (400m2), dokonała geodezyjnego podziału i uzyska na sprzedaż zgodę pozostałych właścicieli (bo rozumiem, że takowa zgoda jest wymagana), nadal nie ponosi się kosztów związanych z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży tej nieruchomości, bo minęło 5 lat od jej nabycia? Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, Sylwia.
Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy
konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-07-03 19:51
O ile rozumiem, wyodrębni Pani tą część, która przypada na Panią i ją sprzeda Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Za datę nabycia nieruchomości lub prawa - w przypadku ich sprzedaży, które przypadną Pani w wyniku zniesienia współwłasności, należy przyjąć datę ich pierwotnego nabycia, jeżeli wartość otrzymanej przez Panią nieruchomości w wyniku zniesienia współwłasności mieści się w udziale, jaki przysługiwał Pani w majątku objętym współwłasnością oraz zniesienie współwłasności zostało dokonane bez spłat i dopłat. Gdy w wyniku zniesienia współwłasności, Pani udział ulegnie powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększy się Pani stan majątku osobistego. Analogicznie to, że udział innego współwłaściciela ulegnie pomniejszeniu, traktowane być musi w kategorii zbycia. Tak więc co do zasady, zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia tylko wówczas, gdy w wyniku tego zniesienia podatnik otrzymuje nieruchomość, której wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału jaki pierwotnie podatnikowi przysługiwał.
Honey90_90 skomentował/a odpowiedź 2016-07-04 20:05
Dziękuję. Tak, chodzi o wyodrębnienie dokładnie 1/4 działki i jej sprzedaż przez jedną osobę. Rozumiem, że skoro na każdego z właścicieli przypada po 400m2 (łącznie 1600m2) i chce się sprzedać wyłącznie swoją część, to nie zachodzi przesłanka, podczas której ulega powiększeniu mój udział w działce (tzn. że w wyniku zniesienia współwłasności otrzymam nieruchomość, której wartość po dokonanym podziale nie przekroczy wartości udziału jaki pierwotnie przysługiwał, ponieważ każdy z właścicieli dysponuje równą powierzchnią działki). Dobrze rozumiem? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
2016-07-04 07:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Honey90_90 skomentował/a odpowiedź 2016-07-04 20:10
Dziękuję bardzo. Jak od strony formalnej wygląda zniesienie współwłasności? Jakie dokumenty trzeba wypełnić i gdzie należy je złożyć? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2016-07-07 08:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2018-10-28 20:48 przez MagdaM
10 lat temu nabyłam wraz z rodzeństwem i matką spadek po ojcu. Obecnie jedno z nich domaga się podziału.Jak będzie wyglądała moja sytuacja po podziale? Czy w przypadku sprzedaży działki będę musiała płacić podatek dochodowy? Czy jednak będę traktowana jako właścicielka od ponad 5 lat?
Dodano 2018-06-21 01:33 przez Dominik234
Witam,moja babcia ma ogromny problem. Mój dziadek, a jej mąż zmarł 10 lat temu. Od tego czasu babcia zwlekała z postępowaniem spadkowym. W tym roku upadła jej działalność gospodarcza i przyszło jej żyć z samej emerytury w domu, który jest bardzo duży i przez to kosztowny. Dziadek nie zostawił testam...
Dodano 2013-09-02 09:26 przez Stypcia88
Witam,
Mam pytanie odnośnie podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości. Moja mama otrzymała mieszkanie od swojej babci w marcu 2008 roku. Sprzedała je w sierpniu 2013 roku nie wiedząc o tym, że musi uiścić jakikolwiek podatek...Dopiero przy kolejnej wizycie i po podpisaniu aktu notarialnego poin...
Dodano 2015-02-11 19:46 przez szybka
Chcę sprzedać mieszkanie, które w lutym 2015 r. otrzymałam w spadku.Czy na koszt obowiązkowego podatku mogę zaliczyć koszt mieszkania kupionego w sierpniu 2014 r.?
Dodano 2014-01-31 22:49 przez konto usunięte
Witam,
czy jest określone w przepisach, jaki rodzaj nieruchomości muszę nabyć, aby uniknąć płacenia podatku przy sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku (nieruchomość to dom i ziemia - nierolna)? Zależy mi na szybkiej sprzedaży.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W przypadku zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku, pięcioletni okres ważny dla powstania źródła przychodu w podatku dochodowym, jest liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę ...
Nabycie udziałów w nieruchomości następuje w dacie śmierci spadkodawcy, a nie w dacie wydania przez sąd postanowienia o nabyciu spadku. Jeżeli sprzedaż takich udziałów będzie miała miejsce po upływie 5 lat od śmierci spadkodawców, nie ...
Przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży nieruchomości, jako przychód uzyskany z tej transakcji należy przyjąć przypadającą na podatnika kwotę sprzedaży pomniejszoną o wykonane zapisy testamentowe oraz poniesione przez niego koszty ...
Nabycie mieszkania w drodze dziedziczenia następuje z chwilą otwarcia spadku, a nie w momencie wydania orzeczenia sądowego - wynika z interpretacji podatkowej. To oznacza, że przedłużające się postępowanie spadkowe nie musi ograniczać ...