Jeszcze małe wyjaśnienie. Jest to mieszkanie stanowiące pełną własność, bo gdybym je tylko przekształcił z prawa spółdzielczego we własność zgodnie z przepisami art. 12 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, to nie powstanie u członka spółdzielni przysporzenie majątkowe. Tym samym nie powstałby u mnie przychód w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.
Ja natomiast wnosiłem o przeniesienie na mnie własności lokalu wraz ze związanym z tym lokalem udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu na której posadowiony jest budynek.
Cytat z Aktu notarialnego:
§ 6
"Przedstawiciele XXXXXX Spółdzielni Mieszkaniowej oraz XXXXXXXXXXX (nabywca nieruchomości) w celu zaspokojenia roszczenia przysługującego mu na podstawie art. 12 ust.1 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ustanawiają odrębną własność lokalu mieszkalnego nr XXX położonego w budynku w XXX przy ul XXXXXXXX wyżej opisanego w § 2 oraz oświadczają, iż zgodnie z cytowaną wyżej uchwałą Zarządu Spółdzielni lokalowi temu będzie przysługiwał udział we wspólnych częściach budynku oraz w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu na której posadowiony został budynek , wynoszący 58/10000 części, a następnie przedstawiciele XXXXX Spółdzielni Mieszkaniowej w XXXXX przenoszą nieodpłatnie wyżej opisany lokal mieszkalny nr XXXXX wraz z przynależną piwnicą i udziałami wynoszącymi 58/10000 części przysługujących temu lokalowi w częściach wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu na której posadowiony jest budynek na XXXXXXXXX, który na powyższe wyraża zgodę i oświadcza, że nabycia dokonuje do majątku osobistego.
§ 11
W oparciu o treść Niniejszej umowy XXXXXXXXXX wnosi o:
-odłączenie z księgi wieczystej KW XXXXXXXX lokalu mieszkalnego nr XXX położonego w budynku w XXXXXX przy ulicy XXXXXXXX i założenia dla niego nowej księgi wieczystej z wpisem prawa własności na jego rzecz wraz z przynależną piwnicą oraz przynależnym do tego lokalu udziałem w częściach wspólnych budynku i w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu
-wpisanie w dziale II KW XXXXX każdoczesnych właścicieli przedmiotowego lokalu wraz z udziałem wynoszącym 58/10000 w częściach wspólnych i prawie użytkowania wieczystego działki gruntu" Koniec cytatu.
Pozdrawiam.