eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITryczałt ewidencjonowany w 2008 roku


2008-01-04 16:27 autor: WojtekS.

2 159 odsłon

ryczałt ewidencjonowany w 2008 roku

Witam.

Od kilku lat opłacam podatek dochodowy w formie zryczałtowanej (rycz. ewidenc.). Dotychczas nie zagłębiałem się nigdy w szczegółowa interpretacje przepisów podatkowych, które zezwalały na korzystanie z ryczałtu ponieważ kwoty dopuszczalnych obrotów były dość wysokie i ciągle rosnące. Ze zdziwieniem i niedowierzaniem słuchałem znajomego który oznajmił mi że limity zostały zmniejszone. Nie to jednak jest dla mnie najbardziej niezrozumiałe lecz fakt że nowe limity wszędzie są opisywane jako limity na 2008 rok, a w rzeczywistości dotyczą 2007. Nie rozumiem jk w tzw. "państwie prawa" podatnik może pod koniec roku podatkowego dowiadywać się o o przepisach prawa podatkowego obowiązujących w minionym roku (limity ryczałtu ewidencjonowanego). To jest nic innego jak zaprzeczenie maxymy ,że prawo nie powinno działać wstecz.

Chciałbym sie upewnić czy moja interpretacja przepisów nie jest błędna. Czy jest możliwe, że przepis prawa podatkowego wprowadzający nowy limit na 2008 rok (150000EU zamiast 250000EU) tak naprawdę dotyczy przychodów uzyskanych w 2007 roku??? A w takim razie podatnik nie może w żaden sposób zaplanować sobie przychodów w roku podatkowym bo nie wie co go czeka na końcu roku???

Pozdrawiam

Wojtek S.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-01-04 19:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dokładnie - jeżeli w 2007 r. osiągnął Pan przychód powyżej 150 000 euro, w 2008 r. nie może Pan korzystać z ryczałtu ewidencjonowanego.

    Co do tego planowania to nie do końca się zgodzę. Przepis w zakresie limitu na dany rok zawsze odnosił się do przychodów za rok ubiegły - zmianie uległa tylko wysokość limitu a nie zasady, jakie zostały w nim zapisane. Poza tym zmniejszenie tego limitu zostało zaplanowane już w roku 2006 ( Art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o ryczałcie, czyli w zakresie limitu został zmieniony przez art. 2 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.06.217.1588) z dniem 1 stycznia 2008 r.). Mówiono o tym przez cały rok.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-04 21:21 autor odpowiedzi: WojtekS.

    Witam ponownie.

    Dziękuje za odpowiedź.

    Jest na tyle jednoznaczna, że nie pozostawia żadnych wątpliwości co do stanu prawnego. Natomiast nadal pozostaje niesmak. Czy nie uwaza Pan, że podawanie rzeczywistej wielkości limitu obowiazującego w danym roku w październiku lub listopadzie tegoż roku to co najmniej nieporozumienie, nawet jeżeli wcześniej mówiło sie o zmniejszeniu tego limitu? Ja osobiście nie znalazłem wcześniej konkretnych informacji (kwot) na ten temat.

    Niezależnie od stanu prawnego semantyka używana do określenia ile i od kiedy obowiązują nowe stawki jest bardzo myląca i wręcz nielogiczna. Skoro podaje sie limit na rok 2007 - 250000EU a na 2008 - 150000EU to każdy logicznie rozumujacy człowiek zinterpretuje to jednoznacznie, niestety źle. Przydało by się żeby przepisy podatkowe zaczęły być zrozmiałe nie tylko dla fachowców ale przede wszystkim dla podatników, szczególnie te stosowane głównie przez małe często jednsobowe firmy, w których nie ma najczęściej wyspecjalizowanych fachowców podatkowych. Bo przecież głównie te firmy korzystają z opodatkowania w formie ryczałtu.

    Szczerze mówiąc i tak miałem zamiar zmienić ryczałt na pod. liniowy ale zawsze przyjemniej jest robić coś z własnej woli niż zostać zmuszany przez źle sformułowane i deziformujące przepisy podatkowe.

    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

    Wojtek S.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-04 22:02 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Też nie zawsze się zgadzam z przepisami, które Ci na górze ustalają. Niestety nie pozostaje nam nic innego niż je stosować.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-03 23:39 autor odpowiedzi: ewusia55

    Witam

    wiec jezeli limit na 2008 rok to 150 000 euro to jak wyliczyc euro z 1 pazdziernika roku poprzedzajacego ? Czy moga wartosc euro zminic w ciagu roku trwajacego?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-13 18:36 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie zmienia się wartości euro w trakcie roku. Zasady przeliczania są podane w ustawie. Tutaj jest to kurs euro ogłoszony przez NBP na 1 dzień października 2008 r.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania