eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITUlga meldunkowa a darowizna


2009-02-12 18:58 autor: pawel_x

3 392 odsłon

Ulga meldunkowa a darowizna

Witam,

moja sytuacja:

-mieszkam i zarabiam za granica,

-przekazalem mamie pieniadze na kupno mieszkania w 2007,

-mama zostala wlascicielka mieszkania (tzn. dostala akt notarialny) na poczatku 2008,

-w czerwcu 2008 zostalem zameldowany w mieszkaniu,

-planowalismy przekazac mi prawo do wlasnosci mieszkania w 2009 (powiedzmy, ze w kwietniu 2009), w postaci darowizny od mamy. Wtedy w czerwcu 2009 bylbym zameldowany w mieszkaniu przez rok, mieszkanie byloby moja wlasnoscia (choc byloby moja wlasnoscia tylko od dwoch-trzech miesiecy) i sprzedalbym je bez placenia 19% podatku od dochodu (zakladajac, ze jest dochod tzn. cena zbycia bedzie wieksza niz nabycia..Zakladam ze w przypadku darowizny cene nabycia liczy sie jako cene, po ktorej darujacy nabyl mieszkanie??)

- dodatkowy problem polega na tym, ze w momencie zniesienia obowiazku meldunkowego z koncem 2008, teoretycznie okres jednego roku przestaje sie "naliczac"..To znaczy, zameldowany bylem od czerwca 2008, czyli tylko 6 miesiecy, a czas "zameldowania" w 2009 juz sie nie wlicza do okresu 1 roku?? Bardzo prosze o wyjasnienie.

Czy bede mogl skorzystac z ulgi meldunkowej, w swietle zmian obowiazujacych od 1 stycznia 2009?

za odpowiedzi z gory dziekuje,

pozdrawiam

Pawel

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-02-15 13:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie będzie przysługiwała ulga meldunkowa. Właścicielem mieszkania stanie się Pan w roku 2009, a ulga ta ma zastosowanie jedynie do nieruchomości nabytych w latach 2007-2008. Co do ustalenia dochodu od otrzymanego mieszkania w darowiźnie, nie ma tu nic do rzeczy to, ile darujący za mieszkanie zapłacił. Istotne są wydatki sprzedawcy, czyli obdarowanego (czyli np. koszty notariusza przy sporządzaniu umowy darowizny).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-17 12:00 autor odpowiedzi: pawel_x

    Rozmawiajac z notariuszem w 2008 roku powiedzial mi, ze ulga przysluguje na podstawie zameldowania, a nie bycia wlascicielem mieszkania? Do tego dodal, ze jest to dosc kontrowersyjne i niejasne i ze rozne urzedy skarbowe roznie to interpretuja..(tzn. niektore urzedy skarbowe przyjmuja meldunek za podstawe do ulgi, inne wymagaja meldunku i bycia wlascicielem). Czy Pana odpowiedz dotyczy wykladni jakiegos konkretnego urzedu skarbowego, czy tez zostalo to juz moze wyjasnione dla wszystkich urzedow??

    W kwestii wyliczania zysku ze sprzedazy darowanego mieszkania: jesli mieszkanie bylo kupione za, powiedzmy, 150,000 w roku 2008, potem darowane mi w roku 2009 i koszty notarialne (i wszystkie inne) wyniosly 2,000 w zwiazku z ta darowizna, nastepnie sprzedaje je w roku 2009 za 200,000, to czy moj zysk bedzie 198,000???? I od tego zysku musialbym zaplacic 19% podatku??? Chyba nie zrozumialem do konca Pana odpowiedzi.

    Jesli ulga meldunkow a nie bedzie mi przyslugiwac, to nabywajac mieszkanie w roku 2009 (tzn. dostajac je poprzez darowizne) bedzie przyslugiwac ulga, jesli wydam pieniadze na cele mieszkaniowe w ciagu 2 lat..Czy dziala to tak, ze placi sie podatek od zakupu, a potem, jesli w ciagu 2 lat zakupie kolejne mieszkanie, podatek jest mi zwracany? Czy tez moge nie zaplacic podatku od zysku ze sprzedazy, i ewentualnie doplacic, jesli w ciagu 2 lat nic nowego nie kupie?

    Dziekuje bardzo za odpowiedzi i pozdrawiam,

    Pawel

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-17 15:36 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Chyba nie do końca zrozumiał Pan notariusza. Zapewne chodziło mu o to, że jeżeli ktoś był zameldowany w danej nieruchomości przez pewien okres czasu zanim stał się właścicielem tej nieruchomości, to do ulgi meldunkowej wliczał się mu ten okres czasu. Ważne jest tutaj jednak, aby właścicielem stała się w latach 2007-2008, gdyż tylko do nieruchomości nabytych w tym okresie ma zastosowanie ulga meldunkowa.

    W odniesieniu do nieruchomości nabytych w roku 2009 jak już Pan wspomniał ma zastosowanie ulga bardzo podobna do tej, która obowiązywała w stosunku do nieruchomości nabytych do końca 2006 r., czyli w sytuacji gdy przekażemy pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, podatku nie musimy płacić. Zapraszam do lektury artykułów z tego tematu - w sieci jest ich sporo. Przykład: Stara - nowa ulga mieszkaniowa? - eGospodarka.pl - Podatki

    W kwestii zysku - tak, w przedstawionym przykładzie wyniesie on u Pana 198 000 zł i od niego trzeba będzie zapłacić podatek.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-17 16:30 autor odpowiedzi: pawel_x

    Dziekuje za odpowiedz, wyglada na to, ze przegapilismy mozliwosc skorzystania z ulgi meldunkowej. W zwiazku z tym, rozsadniejsze wydaje sie rozwiazanie, gdzie mama sprzedaje mieszkanie, i placi 19% podatku od zysku (powiedzmy 19% od 200,000 - 150,000 = 50,000) i przekazuje mi pieniadze w formie darowizny, niz gdybym mial dostac mieszkanie w formie darowizny, nastepnie sprzedac je i placic 19% podatku, ale od duzo wiekszej kwoty (powiedzmy ze od kwoty 198,000).

    Mieszkam w Wielkiej Brytanii i tutaj mam "osrodek interesow zyciowych" wiec darowizna bedzie opodatkowana wg. brytyjskiego prawa spadkowego - a tutaj kwoty do ponad 200,000 funtow sa zwolnione z podatku od spadku/darowizny. To znaczy, o ile rozumiem, darowizna w postaci srodkow ze sprzedazy mieszkania przez mame, powiedzmy, 198,000 zlotych, nie bedzie opodatkowana w Polsce, ani w Anglii.

    Zakup mieszkania byl czesciowo finansowany kredytem, ktory juz zostal splacony. Czy zaplacone odsetki od tego kredytu, albo koszty administracyjne kredytu (koszty uzyskania, koszty wczesniejszej splaty w banku..) moga pomniejszyc kwote zysku, ktory bedzie opodatkowany 19%? W artykule, do ktorego link Pan zamiescil, nie ma o tym mowy, natomiast wydawaloby sie to sensownym rozwiazaniem. Poczytalem troche artykulow o "kosztach uzyskania przychodow" i nigdzie nie wspomina sie o odsetkach od kredytu, jedynie o fakturach na wyposazenie, urzadzenie czy remont mieszkania, albo o fakturach od posrednika nieruchomosci..

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-18 12:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    To zależy na co chce Pan wydać te pieniądze.

    Co do kosztów uzyskania przychodów i kredytu. Moim zdaniem odsetki zapłacone od kredytu zaciągniętego na inwestycję celową, którą był zakup tego mieszkania, koszt tutaj stanowią (a co za tym idzie zmniejszają dochód, od którego liczony jest podatek).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-04-04 22:48 autor odpowiedzi: KatarzynaK50

    Witam! Prosze o pomoc w wyjasnieniu mojego problemu. W 2007 roku nabylam prawo do nieruchomosci w drodze spadkowej a w 2011 sprzedalam te nieruchomosc i w okresie miesiaca od sprzedazy kupilam druga ,poniewaz nie mialabym gdzie mieszkac .Czy w zwiazku z zaistniala sytuacja moge skorzystac z ulgi meldunkowej ? Zaznaczam ,ze w sprzedanej nieruchomosci bylam zameldowana na pobyt staly przez okres kilku lat . Z gory dziekuje za odpowiedzi .

    Pozdrawiam . Katarzyna

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania