eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITPodatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat


2015-06-04 14:02 autor: darwid

6 378 odsłon

Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

Moja mama w 2007 r. nabyła część mieszkania po zmarłym ojcu. W 2012 r. sprzedała to mieszkanie, czyli przed upływem 5 lat! Jednak w roku 2012 r., zaraz po sprzedaży jednego, nabyła za te pieniądze inne mieszkanie, czyli pieniądze były wydatkowane na własne cele mieszkaniowe!

Tak to też było wówczas w 2012 r. interpretowane przez notariusza a nawet doradcę podatkowego, który sporządził w imieniu mamy odpowiedni druk PIT i oświadczenie o czynnym żalu, bo złożone to zostało w maju 2013 r. więc miesiąc po terminie. Teraz jednak skarbówka "rzuca się" o zaległy podatek od sprzedaży nieruchomości, interpretując to tym, że jak się nabyło mieszkanie w 2007 r., a sprzedało w 2012 r. to nie przysługiwało to zwolnienie wydatków na cele mieszkaniowe a trzeba było pisać o zwolnienie z podatku z tytułu zameldowania.

Czy ktoś może nam coś poradzić? Czy interpretacja US nie jest błędna skoro sama pani ze skarbówki najpierw oświadczyła, że wszystko jest ok a teraz niby po bliższym przyjrzeniu się przepisom, twierdzi że mama musi zapłacić 19% podatku od kwoty ze sprzedaży nieruchomości? Ponoć obowiązywały w 2007 r. i 2008 r. jakieś przepisy, zgodnie, z którymi jak się nabyło wówczas mieszkanie a sprzedało się je przed upływem 5 lat, czyli w 2012 r. to nie można było korzystać ze zwolnienia "na własne cele mieszkaniowe"?

Proszę osoby mające wiedzę w tym temacie o pomoc. Skarbówka żąda od mamy blisko 10 tys. zł. tytułem tego zaległego podatku, a to w jej sytuacji, kiedy mama otrzymuje 1600 zł emerytury nie jest możliwe do spłaty...

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-06-12 10:35 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Niestety fiskus ma rację. Dla mieszkań nabytych w latach 2007-2008 obowiązywała bowiem tzw. ulg meldunkowa, tzn. trzeba było udowodnić, że było się w tym mieszkaniu zameldowanym na pobyt stały przez co najmniej rok. Aby ulga zadziałała przy tym oświadczenie o skorzystaniu z niej trzeba było złożyć w ustawowym terminie (a ten tutaj został przekroczony).

    Jeżeli jednak mieszkanie stanowiło wspólność małżeńską rodziców, jest pewne światełko w tunelu, a mówiąc dokładniej wyrok WSA w Bydgoszczy (sygn. akt I SA/Bd 228/15)

    Orzeczenie wprawdzie nie jest prawomocne, niemniej wskazuje, że w takim przypadku nie dochodzi do ponownego nabycia. z chwilą śmierci jednego z małżonków.  Stanowisko to nie jest przy tym odosobnione (na co również wskazują sędziowe).
    Przytoczę fragment wyroku:
    "W świetle przedstawionej dotychczas argumentacji, Sąd w składzie orzekającym w sprawie podziela stanowisko, że nie stanowi "nabycia" w rozumieniu art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy p.d.o.f. nabycie w drodze spadku po współmałżonku, zakupionej w ramach ustawowej wspólności małżeńskiej do majątku wspólnego nieruchomości. Konsekwentnie, w takim przypadku nie można przyjąć, że pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy p.d.o.f. biegnie od daty nabycia nieruchomości w drodze otwarcia spadku. Skutkiem tego, w niniejszej sprawie, zważywszy na okoliczność, że zakup nieruchomości nastąpił w 2002r brak jest możliwości opodatkowania jego zbycia w 2010 r. na podstawie tego przepisu."

    Mówiąc innymi słowy w takiej sytuacji datą nabycia nawet części dziedziczonej jest tutaj pierwotny zakup czy inne wejście nieruchomości do majątku wspólnego małżonków.
    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2015-06-12 13:09

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-06-12 19:01 autor odpowiedzi: darwid

    Dzięki za informację. Każda taka wskazówka jest dla mnie ważna. Faktycznie, mieszkanie było własnością obojga rodziców w udziale po 1/2 i stanowiło własność należącą do wspólnoty majątkowej małżeńskiej. Rodzice oboje byli właścicielami tego mieszkania od roku 2000. W 2007 ojciec zmarł i przeprowadzono postępowanie spadkowe. Jego część 1/2 mieszkania przeszła po połowie na mamę i na mnie, czyli udziały po 1/4. Właśnie sprzedaż tych udziałów nabytych w 2007 a sprzedanych w 2012 stanowi problem. Co do mamy skarbówka prowadzi postępowanie sprawdzające. Co do mnie (inny urząd skarbowy) nic się jeszcze nie dzieje. Zastanawiam się czy siedzieć cicho i może jeszcze przez kolejne 3 lata będzie spokój a potem przedawnienie, czy też lepiej już teraz coś z tym zrobić bo urząd skarbowy własciwy dla mamy może poinformować mój US... Moja sytuacja jest taka jak mamy, też zamiast iść w zwolnienie z tytułu zameldowania (byłem zameldowany w tym mieszkaniu w latach 2000-2002) poszedłem w zwolnienie w związku z zakupem innego mieszkania wspólnie z mamą. Wracając do sprawy mamy, bo to jest teraz na biegu, to oczywiście czasu się już nie cofnie, terminy przeleciały a zeznania w US były złożone ale w kierunku zwolnienia z tytułu nabycia innego mieszkania a nie z tytułu zameldowania... Co Pan teraz radzi, czy czekać aż US naliczy zaległy podatek i wyda decyzję o zapłacie wraz z odsetkami i może jeszcze z jakąś karą i wtedy łaskawie prosić Naczelnika US o umorzenie, częściowe anulowanie itp z uwagi na niskie dochody matki i z uwagi na błędną interpretację przepisów? Czy można jeszcze teraz coś robić w tej sprawie aby dolegliwości finansowe były jak najmniejsze? Co Pan poradziłby mnie? Czy cicho siedzieć i liczyć na brak zainteresowania moją sprawą przez mój US, czy może zacząć coś działać zanim zostanie wszczęte jakieś postępowanie sprawdzające? A jeśli tak to co robić?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-06-14 10:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    W przypadku mamy toczy się postępowanie. Niewiele poza nim można w związku z tym zrobić. Niemniej warto zwrócić uwagę organów podatkowych na wskazane orzeczenie i inne w nim przytoczone. Organ zapewne stwierdzi,  że jednak nabycie nastąpiło w 2007 r. wtedy należy sporządzić odwołanie do izby skarbowej, a następnie - jeżeli ta także podzieli pogląd organu I instancji, złożyć skargę do sądu. Dopóki Izba nie wyda decyzji - podatku płacić raczej nie będzie trzeba. Po wydaniu sprawa się komplikuje, niemniej jak decyzja będzie skarżona do sądu, można wystąpić jednocześnie z wnioskiem o wstrzymanie wykonania decyzji. Niemniej musi to nastąpić zaraz po wydaniu decyzji, fiskus bardzo szybko bowiem tutaj może przystąpic do egzekuzji.
    Można także wystąpić o rozłożenie zaległości na raty (oczywiście dopiero jak decyzję wyda izba - chyba że nie chcemy się "szarpać z fiskusem" - w takim przypadku z wnioskiem ratalnym występujemy po wydaniu decyzji przez urząd skarbowy)- na umorzenie raczej nie ma co liczyć.

    Pana sytuacja niestety na wskazane orzeczenie się nie łapie. Płacić czy czekać - to ewentualne pańskie ryzyko. Zgodnie z prawem należy wykazać podatek i go zapłacić. Czy urząd może się o niego nie upomnieć? Jest taka szansa, że wszystko się przedawni, niemniej to jeszcze kilka lat i wszystko się może zdarzyć.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-06-16 16:48 autor odpowiedzi: darwid

    Dzieki za kolejna porcje porad. Na pewno sie przydadza w sprawie mamy. Na pewno bedziemy walczyc gdzie tylko sie da i w wszystkich tych instancjach. Co do mojej sytuacji to chyba jednak wole poczekac na rozwoj wypadkow, zaplacic to jakby od razu sie poddac. Prosze jeszcze o informacje, jakiej wysokosci moge poniesc konsekwencje finansowe, jak to sie liczy? Kwota do opodatkowania to 47500 zl (wartosc 1/4 mieszkania). Rozumiem, ze podatek to 47500 zl x 19% = 9025 zl. A jakiej wysokosci naliczane sa karne odsetki zwazywszy, ze ten podatek musialby byc zaplacony do konca 2012r i jakie ewentualnie przewidziane sa kary za takie niedopatrzenie? Czy moj US jak sie dowie o sprawie i dowie sie ze ja wiedzialem o zaleglym podatku w zwiazku ze sprawa mamy moze uznac ze dzialalem w jakiejs zlej wierze i moze na mnie nalozyc w zwiazku z tym jakies dolegliwsze sankcje finansowe? Czy takie, wynikajace z zlej interpretacji przepisow i bledu, nie wywiazanie sie z zobowiazania podatkowego niesie ze soba ryzyko odpowiedzialnosci karno-skarbowej? Czy jakies zarzuty karno skarbowe dopiero gdy US dowie sie ze w zwiazku ze sprawa mamy nie uregulowalem swojego naleznego podatku?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-06-19 08:45 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Podatek coś koło tego. Odsetki można policzyć naszym kalkulatorem http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/odsetek-od-zaleglosci-podatkowych stawki odsetek znajdują się natomiast tutaj: http://www.firma.egospodarka.pl/niezbednik-firmowy/Odsetki-podatkowe.html
    Wskazany czyn podlega pod kodeks karny skarbowy, w związku z tym z ewentualnymi sankcjami trzeba się liczyć. Ile te wyniosą? - zaczynają się od kilkuset złotych a w tym przypadku kończą na kilku tysiącach.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • szybka

    Dodano 2015-02-11 19:46 przez szybka

    Podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego spadku

    Chcę sprzedać mieszkanie, które w lutym 2015 r. otrzymałam w spadku.Czy na koszt obowiązkowego podatku mogę zaliczyć koszt mieszkania kupionego w sierpniu 2014 r.?

  • dariaf

    Dodano 2014-08-02 17:19 przez dariaf

    Podatek od sprzedaży mieszkania

    Witam,
    moje pytanie dotyczy podatku od sprzedaży mieszkania. Mianowicie czy chcąc sprzedać wykupione mieszkanie (wykupione od 4 lat), muszę płacić od niego podatek?
    Środki ze sprzedaży mieszkania przeznaczamy na wykończenie domu w innym województwie. 

  • konto usunięte

    Dodano 2018-01-28 12:55 przez konto usunięte

    Kupno i sprzedaż. Podatek od sprzedaży mieszkania

    Witam,w 2016 kupiłem mieszkanie o wartości 180 tys. zł, 162 tys. zł były z kredytu. Teraz chcę je sprzedać. Nie minęło 5 lat, więc muszę zapłacić podatek. Powiedzmy, że sprzedam je za 184 tys. zł. Czy podatek płacę od kwoty 22 tys. zł?Czy w cele mieszkaniowe aby obniżyć kwotę podatku wchodzi umeblow...

  • dwal1

    Dodano 2016-11-28 22:46 przez dwal1

    Czy można uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat?

    Szanowni Państwo,w 2011 roku sprzedałem mieszkanie, po swojej babci. Nie zapłaciłem podatku ze sprzedaży, ponieważ przeznaczyłem te pieniądze na własne cele mieszkaniowe, czyli budowę domu (tj. kredyt hipoteczny i rachunki z remontu).Obecnie dostałem wezwanie do urzędu skarbowego, gdzie okazało się,...

  • karola772

    Dodano 2015-03-10 11:48 przez karola772

    Czy zapłacę podatek od sprzedaży mieszkania?

    Witam,rodzice kupili mieszkanie w czerwcu 2010 roku. Aktualnie planują je sprzedać,a pieniądze ze sprzedaży mi podarować. Otrzymaną darowizną przeznaczę na cele mieszkaniowe. Czy wtedy zapłacę podatek? Co powinniśmy zrobić, aby nie płacić podatku 19%?Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam,Karolina

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Warunkiem przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własności jest pokrycie kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na ten lokal. Zapłacone przez podatnika koszty związane z przekształceniem lokalu w odrębną ...

W rozliczeniu rocznym z tytułu sprzedaży mieszkania i działki budowlanej należy dokonać sumowania przychodów i kosztów dotyczących sprzedaży obu tych nieruchomości. Jeżeli takie łączne przychody przekroczą koszty, nadwyżka będzie ...

Sprzedałeś mieszkanie (bądź inną nieruchomość) przed pięcioma laty od jej nabycia? Obowiązkowo musisz rozliczyć się z fiskusem. Nie ma tutaj większego znaczenia, czy transakcja taka przyniosła zysk czy stratę.

Jak nie zapłacić podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości? Przeznaczyć zarobione pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Te są stosunkowo szerokie - na zakupie gruntu, domu, mieszkania zaczynając, po ich remont, przebudowę ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania