eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITJaki wybrać podatek od najmu mieszkania?


2009-01-15 09:33 autor: konto usunięte

1 800 odsłon

Jaki wybrać podatek od najmu mieszkania?

Witam

w 2006 kupilismy z zona mieszkanie, na kredyt 110% wartości nieruchmosci, i od tamtej pory wynajmujemy je rozliczajac sie z US ryczałtowo 8,5%.

poniewaz raty kapitalowo odsetkowe sa dosc wysokie, praktycznie cały zysk z wynajmu mieszkania pochłaniaja opłaty (czynsz i f.remontowy) oraz podatek do US, czy jesli rozliczalbym sie na zasadach ogolnych, w naszym przypadku byloby to teraz 18% - czy moglbym odliczac raty, amortyzacje itp.

mieszkanie kupione za 108 tyś. - kredyt wziety 118 tyś. - dodatkowo na oplacenie notariusza, posrednika, ubezpieczenia kredytu, mały remont.

rata miesieczna to 870zł (poniewaz mam funkcje bilansowania, to moje oszczednosci lezace na koncie zmniejszaja kapitał zadłuzenia o 60% i dzieki temu rata rzeczywista wynosci jakies 400zł), opłaty 220zł, natomiast najemca placi mi 1100zł - z czego US zabiera mi 93,5zł - czy korzytniej byloby sie rozliczac na zasadach ogolnych korzystajac ze wszystkich ulg podatkowych - np. chce zamontowac kominek (koszt. ok 4000zł) - moglbym to wliczyc w koszta i moze okazac sie ze wogole nie musialbym placic podatku - bo mam wieksze koszta.

poniewaz czasu mam niewiele prosilbym o szybka odpowiedz, zebym mogl juz w tym roku zdecydowac sie na bardziej oplacalny sposob opodatkowania, z gory dziekuje

mefkm

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-01-15 19:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Budowa kominku to raczej modernizacja a nie remont, przez co wejdzie do wartości początkowej podlegającej amortyzacji, chyba że wyniesie mniej niż 3500 zł. Kredyt sam w sobie nie jest kosztem, a jedynie odsetki od kredytu.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-01-16 10:15 autor odpowiedzi: konto usunięte

    hmm, a gdybym miał rachunek nie na kominek - a na piec grzewczy - powiewaz mieszkanie nie ma ogrzewania??, czyli w danym roku max. moge miec 3500zł kosztow na remont??

    a i jeszcze jedno pytanie, czy jesli z zona rozliczamy sie wspolnie na zasadach ogolnych - dochody z umowy o prace, to czy oboje lub jedno z nas moze dodatkowo ryczałtem rozliczac dochody z najmu ww mieszkania - wczoraj jeden doradca prawny powiedział mi ZE NIE - co mnie troche zmartwiło, bo ryczaltem od 1,5 roku sie juz rozliczam - złozylem podanie w US i w zeszłym roku oswiadczenie o dochodach i nic z US nie przyszlo

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-01-19 13:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    chodzi o rozróżnienie remontu od modernizacji. Remont to np. naprawa istniejącego ogrzewania. Modernizacja to np. założenie instalacji centralnego ogrzewania w budynku, który jej nie posiada.

    Remont może kosztować nawet 100 000 zł i wliczymy go w koszty bezpośrednio, o ile będzie to remont a nie modernizacja (czyli przywrócenie pierwotnych funkcji a nie dodanie nowych, czym jest np. wymienienie zniszczonego pieca centralnego ogrzewania, który już nie grzeje, na nowy który będzie ogrzewał dom, czy nawet wymiana zniszczonej instalacji centralnego ogrzewania na nową).

    Co do wspólnego rozliczenia z małżonką - prywatny najem na ryczałcie nie ma na to wpływu. To jest wyjątek od reguły, która mówi iż faktycznie w przypadku opodatkowania ryczałtem, małżonkowie nie mogą się wspólnie rozliczać. Nie dotyczy to jedynie tej sytuacji, czyli prywatnego najmu na ryczałcie - tutaj wspólne rozliczenie dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych jest możliwe.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania