eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITSprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat. Jak uniknąć płacenia podatku od wzbogacenia?


2014-08-26 12:14 autor: Sylwia__

28 696 odsłon

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat. Jak uniknąć płacenia podatku od wzbogacenia?

Witam,

mam pytanie odnośnie sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat. Siostra wraz z mamą kupiły mieszkanie rok temu i chcą je teraz sprzedać z powodów osobistych, ale chciały by uniknąć płacenia podatku od wzbogacenia.

Dodam, że w planach jest zakup innego mieszkania, ale tylko przez siostrę. Czy jest możliwość sprzedaży takiej nieruchomości przed upływem 5 lat? Czy ich współwłasność nie stanowi problemu przy ewentualnej sprzedaży?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-08-28 11:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Proszę napisać za ile nastąpił zakup i za ile mieszkanie zostanie sprzedane. Kupione mieszkanie można sprzedać nawet dnia następnego - nikt tego nie zabroni, niemniej może się to wiązać z zapłatą podatków.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-28 13:52 autor odpowiedzi: Sylwia__

    Zakup mieszkania nastąpi w ciągu 2-3 miesięcy od daty sprzedaży. Mieszkania ma być sprzedane za 120 tysięcy. Jeśli będzie trzeba zapłacić podatek to w jakiej wysokości on będzie?

    Jeśli pożyczyłam siostrze pieniądze tj 10,5 tyś do zakupu mieszkania tego które ma byc przedmiotem sprzedaży i czy jesli teraz chciała by mi je oddać to rozumiem że będzie trzeba zapłacić z tej kwoty podatek ponieważ nie będą one wykozystane do zakupu następnego mieszkania?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-02 06:09 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie napisała Pani za ile mieszkanie kupiono (to, które ma zostać sprzedane). jeżeli bowiem cena sprzedaży nie będzie wyższa od ceny zakupu (wraz z poniesionymi kosztami zakupu), podatek nie wystąpi. Wskazana pożyczka nie ma tu znaczenia.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-07 09:06 autor odpowiedzi: Sylwia__

    Mieszkanie zostało kupione za 110 tyś a chcieli by je sprzedać za 120 tyś. lub za taką sama kwotę. Czy mógł by Pan wyjaśnić z ta porzyczką, dlaczego nie ma znaczenia? Gdzieś czytałam,że za kwotę która pozostała ze sprzedaży płaci się podatek. Czy to prawda?

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-08 13:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    No dokładnie, a pomiędzy zakupem a sprzedażą będzie 10 tys. różnicy (około). Kupuli za 110, sprzedają za 120

    120 000 (przychód) - 110 000 (koszty zakupu) = 10 000 (dochód)

    10 000 * 19% = 1 900 zł podatku - tak w uproszczeniu rzecz jasna.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-08 22:53 autor odpowiedzi: edek

    Prosze jeszcze pamiętać o czymś takim jak art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A w przypadku pożyczki dla siostry o konieczności zgłoszenia jej do właściwego us przez siostre i ewentualnie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Na potrzeby PIT nabycie nieruchomości następuje w momencie, kiedy ta trafia do majątku wspólnego małżonków. Późniejsza darowizna między małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej małżeńskiej, przenosząca składnik ...

Odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i garażu w 2019 r., nabytych w spadku po zmarłej z w roku 2017, nie stanowi źródła przychodów w podatku dochodowym – uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

Darowizna między małżonkami, pozostającymi we wspólności majątkowej małżeńskiej, przenosząca składnik majątkowy z majątku osobistego jednego z małżonków do majątku wspólnego, nie stanowi ponownego nabycia na potrzeby prawa do ...

Przeznaczenie środków ze sprzedaży lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład majątku osobistego żony na spłatę na rzecz byłego męża udziału w nieruchomości, która znajdowała się uprzednio we wspólności majątkowej małżeńskiej i ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania