Witam,
chciałbym prosić o pomoc w następującej kwestii. Jestem właścicielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Anglii. Udziały są podzielone 50/50 z moją żoną. Mieszkamy w Anglii od lat i jesteśmy rezydentami tutaj i tutaj płacimy podatki ze względu na wysokie przychody przekroczyliśmy pułap 20% podatku i wskoczyliśmy na 40%. Mając firm LTD (zoo) wypłacamy sobie pensje i dywidendy. Jednak po przekroczeniu ogólnego przychodu 35.000 funtów wskoczyliśmy na 40% podatek. Moje pytanie jest następujące:
Gdybyśmy chcieli przepisać część udziałów na naszych rodziców mieszkających w Polsce i na tej podstawie wypłacać im dywidendy z zysku naszej firmy, to czy oni mieszkając w Polsce i mając rezydencję podatkową w Polsce musieliby płacić od tego w Polsce jakiś podatek?
Wyjaśnię, że istnieje możliwość zarejestrowania rodziców na terenie Anglii, dzięki czemu otrzymaliby angielski NIN (NIP). Wspomnę również, że firma od uzyskanego w Anglii przychodu (przed wypłatą dywidend) płaci już 20% podatku (Corporation tax), dzięki czemu osoba fizyczna nie płaci już więcej podatku od dywidend, jeśli nie przekroczy progu ogólnego zarobku 35.000 funtów.
Czy robiąc rozliczenie rodziców na terenie Anglii musieliby oni odprowadzać jakiś podatek od tego przychodu w Polsce? Jak do tej sprawy odnosi się ustawa o podwójnym opodatkowaniu?
Z góry dziękuję za profesjonalną odpowiedź.
Tomek
2014-04-29 14:58 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza
Witamy,
Dywidendy od spółki kapitałowej z siedzibą w Wielkiej Brytanii podlegają opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym w Polsce (bez możliwości potrącenia kosztów podatkowych). Przychód z tytułu dywidendy od spółki zagranicznej wykazuje się w rocznym zeznaniu podatkowym (tj. PIT-36, PIT-38, PIT-36L lub PIT-39).
W przypadku opodatkowania dywidendy podatkiem u źródła (najczęściej taka sytuacja nie występuje), który wynosi maksymalnie 10%. Jeżeli taki podatek zostanie pobrany, będzie go można odliczyć od podatku do zapłaty w Polsce.
Pozdrawiamy
Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego
Dodano 2020-12-29 07:13 przez marmol
Witam, od trzech lat pracuję w UK przez 365 dni w roku. Wynajmuję mieszkanie od trzech lat.
Posiadam certyfikat rezydencji podatkowej UK. W Polsce nie uzyskuję żadnych dochodów. Posiadam dom do wspólnoty małżeńskiej oraz żonę.
Czy zapłacę podatek w Polsce od dochodu wypracowanego w UK? Nadmieniam iż...
Dodano 2021-02-20 17:08 przez Jerzy365
Od kilkunastu lat mieszkam i pracuję w UK, w Polsce bywam raz na kilka lat. Ale mam w Polsce dwa małe mieszkania, w jednym jestem zameldowany i jest ono wynajęte. Dochód ten rozliczam co roku PITem-28. Nie mam w Polsce żadnej bliskiej rodziny. Czy grozi mi podwójne opodatkowanie?
Dodano 2021-01-19 17:13 przez Thomas5
Witam. Pracuję w UK od 9 lat, tutaj wynajmuję oraz płacę inne zobowiązania typu Council tax (podatek od mieszkania), ubezpieczenia samochodu i inne opłaty związane z codziennym życiem. W Polsce mam żonę oraz dwójkę małoletnich dzieci, przybywam tam ok. 30 dni w roku. Zatrudniony jestem oczywiście na...
Dodano 2020-05-28 21:10 przez PATSYB
Od 4 lat mieszkam w UK. W Polsce w 2019 roku otrzymałam od dewelopera karę umowną (odsetki) za opóźnienia w budowie nieruchomości. Kwota 4300 zł. Gdzie mam zgłosić i rozliczyć otrzymaną kwotę? Ma być to Polska PIT-36 jako inne dochody?
Czy w tym wypadku, jeśli był to mój jedyny dochód w PL będę musi...
Dodano 2013-08-12 22:01 przez atena
Witam,
Wynajmuję mieszkanie od lipca br. i jestem w Anglii. Nie wiem, jak mam się rozliczać z urzędem skarbowym. Pobieram opłatę za wynajęcie w wysokości 1000 zł.
Proszę o poradę.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Praca zdalna stała się powszechnym modelem pracy, również zza granicy. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie obowiązków służbowych w innym kraju niż ten, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, wiąże się z ważnymi konsekwencjami ...
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w styczniu 2021 roku wywołało zmiany nie tylko w sferze celnej, ale i formalno-prawnej dotyczącej sytuacji osób fizycznych i przedsiębiorców uzyskujących przychody na terytorium UK. Czy dotyczy ...
Rozliczenie przychodów zagranicznych w Polsce może odbyć się na dwa sposoby: z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego lub wyłączenia z progresją. To, z jakiej metody będziemy musieli skorzystać wynika z przepisów ...
Pomimo wejścia w życie nowelizacji ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie zwolnienia dywidend z opodatkowania, nie zawiera warunku, aby spółka będąca odbiorcą dywidendy była jej beneficjentem rzeczywistym - orzekł 4 ...