eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITpodatek od sprzedaży domu


2008-06-09 17:28 autor: konto usunięte

1 951 odsłon

podatek od sprzedaży domu

Witam,

W 2003 roku zmarła moja matka, po której odziedziczyłam wraz z ojcem i bratem 3 odrębne nieruchomości. Jedna z nich (dom) tylko w 1/2 należała do matki. Pozostałą część kupiłam od osób trzecich pod koniec 2003 roku (już po śmierci matki).

Przez kilka kolejnych lat nie było podziału majątku, więc każde z nas było współwłaścicielem wszystkich 3 nieruchomości. Dopiero w listopadzie 2007 roku ustaliliśmy w rodzinie, kto będzie miał na wyłączną własność którą nieruchomość i nastąpił notarialny podział majątku.

Mnie przypadła pozostała część domu, w którym miałam już zakupioną w 2003 roku część. W tym roku chciałam sprzedać dom, ale dowiedziałam się w US, że będę musiała zapłacić podatek od części które przed podziałem majątku należały do ojca i brata, ponieważ nabyłam je w 2007 roku. Wydało mi się to nielogiczne. Przecież zrzekłam się swoich części na rzecz ojca i brata w pozostałych nieruchomościach, a oni swoich udziałów w moim obecnym domu. Nie było wprawdzie wyceny całego majątku i zrobiliśmy to zgodnie z naszym wspólnym poczuciem sprawiedliwości, ale czy to ma znaczenie? Po nabyciu spadku każde z nas zapłaciło już podatek w US. A w świetle aktualnych przepisów sprzedaż nieruchomości nabytej na drodze spadku powinna być zwolniona z podatku.

Zameldowałam się w moim domu w kwietniu tego roku i postanowiłam poczekać do maja 2009. A tu niespodzianka, bo w styczniu 2009 roku ma zostać zniesiona ulga meldunkowa.

Jaki zatem zapłacę podatek w maju 2009 roku?

Czy mój meldunek będzie oznaczał ulgę meldunkową czy już niestety nie?

CZY PODZIAł MAJąTKU JEST NABYCIEM?

Pozdrawiam

Anna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-06-10 13:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Co do zniesienia ulgi meldunkowej - to póki co są to zapowiedzi, czyli jeszcze nic pewnego. Poza tym zmiany w tym zakresie (o ile wejdą w życie 1 stycznia 2009 r.) powinny mieć zastosowanie do nieruchomości nabytych od tej daty a nie wcześniej.

    Co do podatku dochodowego niestety tak - nabyła Pani część nieruchomości w 2007 r. i od końca tego roku w stosunku do tej części należy liczyć 5 lat. W świetle obecnych przepisów nie ma już zwolnienia z podatku dochodowego sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku (przepis ten obowiązywał do końca 2006 r.).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-06-10 17:52 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Czy w takim razie mam rozumieć, że data nieodpłatnego zniesienia współwłasności (2007 rok) jest datą, która decyduje o tym jakim przepisom podlega obecnie moja nieruchomość, a nie data nabycia spadku (2003 rok od kiedy byłam współwłaścicielką wszystkich nieruchomości)?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-06-11 08:30 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie do końca. Nabyta nieruchomość podlega zarówno starym jak i nowym przepisom. W części nabytej w spadku - mają zastosowanie przepisy obowiązujące w 2003 r. (bo rozumiem, że wtedy miał miejsce podział spadku). Ta część przy sprzedaży korzysta ze zwolnienia.

    W części zakupionej od osób trzecich - przepisy z 2003 r. (tutaj jedyną ulgą jest przekazanie tych pieniędzy na własne cele mieszkaniowe). Przy czym od 2009 r. część ta już nie będzie opodatkowana, gdyż upływa 5 lat od chwili zakupu.

    Część wynikająca z podziału pomiędzy sobą. Tutaj mamy pewien problem ;).

    Otóż gdyby przekazane części byłyby ekwiwalentne (o tej samej wartości), czyli np. w sumie macie państwo po dziale spadku w 2003 r. udziały w nieruchomościach o wartości np. 300 tys. każde, po podziale w 2007 r. wartość ta pozostała taka sama, to przyjmuje się tutaj, że datą nabycia jest wciąż data z 2003 r. (nie zmienił się Pani udział, w spadku, czyli nadal korzystamy z tego zwolnienia).

    Jeżeli jednak podział był nierówny (jedno dostało 250 tys., drugie 320 tys. trzecie 330 tys.) to tutaj przyjmuje się, że datą nabycia jest dział tego spadku pomiędzy sobą (czyli 2007 r.). Jednakże moim zdaniem (popiera je też część urzędów ale nie wszystkie) tylko nadwyżka ponad pierwotny udział powinna być rozliczana od 2007 r. (czyli jeżeli np. w wyniku tego podziału pani udział wynosi 330 tys., to opodatkować 30 tys.). Nie wiem jak do tego podchodzi Pani US. Jednakże jeżeli zamierza Pani poczekać ze sprzedażą do 2009 r., to moim zdaniem - w odniesieniu do tej części tak czy owak będzie Pani mogła skorzystać z ulgi meldunkowej. Została ona bowiem nabyta podczas obowiązywania przepisów o uldze meldunkowej.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-06-15 20:50 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie.

    Anna W.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania