Witam wszystkich forumowiczów,
Pytanie podane w tytule może wydawać się banalne, lecz dla mnie takie nie jest. Chciałabym się dowiedzieć od kogoś doświadczonego bądź od osoby, której się udało dostać do mediów, czy jest sens w ubieganiu się o stanowisko choćby reportera czy prezentera telewizyjnego.
Nie potrzebuję opinii : "Jest ciężko, ale możesz próbować.", tylko konstruktywnej wskazówki bądź informacji na temat, jak to zrobić. To, że łatwo nie jest, to wiem. A gdzie jest? Szczerze mówiąc, to jestem w kluczowym momencie swojego życia, który zadecyduje o całym jego przebiegu.
Może przedstawię swoją sytuację.
Jestem obecnie studentką Inżynierii Produkcji - II rok i Filologii Polskiej ze specjalnością dziennikarską - I rok (oba stacjonarnie, ponieważ niestety nie stać mnie na zaoczne), na dwóch różnych uczelniach i muszę przyznać, że jest to realne do wykonania, ale nie mam na nic czasu, prócz chodzenia na uczelnie. Nigdy nie miałam trudności czy to z przedmiotami humanistycznymi, czy ścisłymi, więc mogłam wybrać, co chce. Tylko, że tutaj pojawił się problem - co ja chce w życiu robić?
Naczytałam się, że inżynier to zawód przyszłości i oczywiście rodzice naciskali na "dobry" zawód, więc stwierdziłam, że to rozsądne wyjście. Ale w ciągu I roku na tych studiach dojrzała we mnie decyzja, że chce pracować w telewizji lub chociaż w radiu czy gazecie.
W liceum zajmowałam się szkolnym radiem oraz w Centrum Kultury Filmowej (CKF) uczęszczałam na zajęcia z Klubu Filmowego (dziennikarstwo, aktorstwo, warsztaty i spotkania z reżyserami, sfera techniczna, eventy kinowe i filmowe itp.). Wiedziałam, że jak powiem rodzicom o mojej decyzji, to nie wezmą tego na poważnie, tak jak nigdy serio nie traktowali moich zajęć w CKF. Może to zabrzmi dziecinnie, ale jestem od nich w dużym stopniu uzależniona (szczególnie finansowo) i muszę się liczyć z ich decyzjami (tylko szkoda, że oni nie bardzo się liczą z moimi). Mimo to postanowiłam spełniać swoje marzenie i zaczęłam studia dziennikarskie. Oczywiście dla rodziców to temat drażliwy i jeśli już się na TO uparłam, to tylko pod warunkiem, że kontynuuję rozpoczęte studia.
Rodzice są zdania, że nie ma opcji na "porządną" dla mnie pracę w mediach i jest to śmieszny kierunek, a jak zrezygnuję z pierwszego kierunku to będzie "wojna stulecia". Najbardziej obawiam się odcięcia finansowego, bo bez ich pomocy nie będę w stanie opłacić stancji czy wyżywienia. Nie wiem, jak z nimi porozmawiać na ten temat, że jest mi ciężko teraz i nie wiążę z moim pierwszym kierunkiem przyszłości. Może jeśli ktoś wyrazi rzetelną opinię na szanse pracy w mediach i przy tym nie najgorszych zarobkach, to będę w stanie ocenić, czy warto ryzykować tego całego zamieszania w domu i ciągłego wypominania, że pieniądze poszły na marne itd..
Tekst zapytania jest dosyć pokaźny, ale moim zdaniem są to ważne informacje, aby udzielić odpowiedzi w pełnym wymiarze sprawy.
2013-10-26 19:56 autor odpowiedzi: Ana.666
Po pierwsze, wybór Twoich studiów nie powinien zależeć od rodziców, choć oni na pewno mają rację zachęcając Cię do skończenia studiów inżynierskich, po których łatwiej dziś znaleźć pracę.
Dziennikarstwo natomiast to fascynujący zawód, który pozwoli Ci poznać mnóstwo ciekawych - ale nie tylko ! - ludzi, uczestniczyć w masie wydarzeń, oglądać z bliska miejsca, do których większość na co dzień nie ma wstępu itp. Pewne jest, że do pracy tej nadają się ludzie z pasją i tacy na pewno sobie poradzą.
Chodzi jednak o to, że nie warto jedynie studiować dziennikarstwa, by potem szukać pracy w tym zawodzie, bo to nie jest żadna gwarancja zdobycia etatu. Dyplom i dodatkowa wiedza się nie zmarnują (wielu pracodawców dziś zwraca uwage na wykształcenie dziennikarskie), ale w tym fachu ważniejsze jest to czy potrafisz zmierzyć się także ze stresem, różnymi sytuacjami, często kontrowersyjnymi i niemiłymi. Liczy się to, czy potrafisz pracować pod presją czasu i o różnych godzinach. To nie jest praca, która ma powtarzający się grafik - co może być minusem np. dla osób, które chcą posiadać rodzinę.
Dlatego najpierw warto sprawdzić się nawet na bezpłatnych praktykach w gazecie, radiu czy telewizji albo ubiegać się o staż. Tylko wtedy dowiesz się, czy poradzisz sobie w tej pracy i czy będzie ona dla Ciebie satysfakcjonująca.
Dobrym pomysłem jest wyspecjalizowanie się w konkretnej dziedzinie dziennikarstwa i być w niej najlepszym (np. wykorzystanie wiedzy ze studiów inżynierskich). Trzeba też pamiętać, że tradycyjne dziennikarstwo umiera, więc np. dziennikarzy prasowych będzie tylko mniej, wszystko przenosi się do internetu.
Dodano 2012-07-25 00:24 przez konto usunięte
Witam,
Jestem niedoświadczoną, świeżo upieczoną maturzystką. Obecnie staję przed wyborem swojej drogi życiowej. Przyznaję, że branża reklamowa oraz relacje publiczne siedzą mi w głowie od pewnego czasu. Chciałabym zapytać doświadczonych ludzi o to:
- Jak zostać PRowcem ? Czy koniecznie muszą to być ...
Dodano 2013-10-28 16:08 przez Lovely.
Chciałabym studiować Informatykę i Ekonometrię na AGH w Krakowie. Zależy mi na studiach z przyszłością. Informatycy i handlowcy są jako tako potrzebni, to mam w studiach właśnie ten kierunek. Informatyka i Ekonometria, czyli informatyka z ekonomią - niestety przeważa tam ekonomia. Jako, że interesuj...
Dodano 2013-07-26 17:32 przez killsometime
Dostałem się na logistykę: innowacyjne technologie materiałowe i międzynarodowe stosunki gospodarcze na Uniwersytecie Łódzkim.
Który kierunek wybrać? Bardzo boję się matmy, bo ciężko mi idzie i muszę poświęcać na nią dużo energii i czasu. Po jakim kierunku jest więcej szansy znalezienia pracy? Czy ...
Dodano 2013-07-07 17:38 przez pjedraszek7
Witam,
Ukończyłam UM w Łodzi i jak każdy absolwent oczekiwałam dokumentów potwierdzających, iż mogę bez żadnego problemu wykonywać swój zawód. Jednakże okazało się inaczej. Po 2 tygodniach od otrzymania dyplomu uczelnia zażądała jego zwrotu, ponieważ "zawartość merytoryczna" była błędnie wypisana.
...
Dodano 2013-06-10 10:26 przez konto usunięte
Mam 59 lat w tym 44 lata stażu pracy. Technikum kończyłem wieczorowo dla pracujących (3 lata).
Studia kończyłem wieczorowo dla pracujących (5 lat). W niektórych latach pracowałem na dwóch etatach. W związku z czym mam pytanie: czy mogę się starać o uznanie dodatkowych lat stażu pracy (tak jak w przy...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W ostatnich latach szkolnictwo wyższe w Polsce bardzo się rozwinęło. Powszechne dążenie do uzyskania dyplomu znajduje swoje odzwierciedlenie w statystykach. Podczas gdy na początku lat 90. liczba studentów w Polsce nieznacznie przekraczała ...
Młodzi Polacy wybrali już kierunki studiów i 1 października rozpoczną rok akademicki. W tym roku najwięcej osób zdecydowało się na informatykę, zarządzanie oraz psychologię. Czy ich wybory odpowiadają potrzebom zgłaszanym przez rynek ...
Jakub Borowski z Credit Agricole został najbardziej medialnym głównym ekonomistą ubiegłego roku. Na jego wypowiedzi dziennikarze prasy, radia i telewizji powoływali się aż 657 razy. Na drugiej pozycji, z dużą stratą do lidera ...
W zeszłym roku portal PRoto.pl 17 razy informował o dziennikarzach, którzy zdecydowali się na przejście do PR-u. Najczęściej porzucali oni prasę. Biorąc jednak pod uwagę poszczególne redakcje, największa liczba dziennikarzy odeszła z ...