eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseFaktura UE a brak kodu państwa sprzedawcy przed numerem NIP. Jakie są sankcje podatkowe?


2013-06-19 12:13 autor: puma

7 931 odsłon

Faktura UE a brak kodu państwa sprzedawcy przed numerem NIP. Jakie są sankcje podatkowe?

Wystawiliśmy faktury WDT dla kontrahenta unijnego. Po wysłaniu towaru i faktury zorientowaliśmy się, że na fakturze wystawionej przez naszego pracownika przed numerem NIP, brak kodu naszego państwa czyli PL. Czy powinniśmy wystawić notę korygującą? Czy brak naszego kodu PL pozwala podatnikowi na zastosowanie stawki VAT 0% ?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-06-19 13:46 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Jeżeli w rzeczywistości firma jest zarejestrowana do VAT-UE i posiada wszystkie niezbędne dokumenty wywozu to będzie to po prostu pomyłka techniczna. Jako że firma jest sprzedawcą nie wystawia noty korygującej a fakturę korygującą jedynie dane. A klient zawsze może firmę sparwdzić w systemie VIES czy rzeczywiście jest zarejestrowana dla celów VAT-UE.

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-11 14:14 przez konto usunięte

    Sprzedaż do Francji a stawka VAT

    Mam nowego kontrahenta z Francji (mała firma), który jednak nie posiada VAT-UE.
    Czy jak chce mu sprzedać towary, to mogę w jakiś sposób zastosować stawkę 0% czy niestety normalną krajową 23%?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-21 08:59 przez konto usunięte

    Stawka VAT 0% przy WDT

    Witam! Mam takie pytanie, jakie muszę spełnić warunki żeby zastosować przy WDT stawkę 0%. Sprzedaż będzie na rzecz firm, na razie do Niemiec i Francji.

  • stysia82

    Dodano 2013-10-21 21:05 przez stysia82

    Transakcja łańcuchowa w UE, a dostarczenie towaru

    Witam,
    mam pytanie:
    Mam działalność gospodarczą w Polsce. Kupiłam towar w Wielkiej Brytanii do dalszej odsprzedaży dla polskiej firmy. Ta natomiast ten sam towar (w tej samej ilości) sprzedaje klientowi w Szwecji. Dla ograniczenia kosztów chcemy przesłać towar bezpośrednio z Wielkiej Brytanii do Szw...

  • skretka

    Dodano 2014-08-17 14:45 przez skretka

    Sprzedaż stali do UE, a odwrotne obciążenie

    Jaką zastosować stawkę VAT przy sprzedaży stali do krajów UE? Stal objęta jest załącznikiem nr 11 ustawy o VAT, gdzie zastosowanie ma odwrotne obciążenie.
    Czy dla firm z krajów UE np. Rumunia, którzy są czynnymi podatnikami VAT, mogę również zastosować "reverse charge"? Czy musi to być stawka 0%?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-04 21:18 przez konto usunięte

    Sprzedaż mebli drewnianych do Danii

    Jestem producentem mebli drewnianych. Chciałbym rozpocząć eksport mebli za granicę. Na początku do Danii. Chciałbym zapytać jakie dodatkowe koszta wiążą się ze sprzedażą moich towarów za granicę? Czy muszę dopłacić 2% VAT-u - czy zrobi to duński odbiorca ze względu na 25% VAT w Danii?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Niemiecka spółka zamówiła u polskiego dystrybutora rury pcv w różnych rozmiarach oraz pasujące do nich kształtki kanalizacyjne. Dostawca zlecił transport przewoźnikowi, a następnie wystawił fakturę, w treści której wykazał ...

W przypadku stwierdzenia dopuszczenia się oszustwa podatkowego chociażby przez jedną z firm, organy skarbowe biorą pod lupę wszystkich jej kontrahentów uczestniczących w łańcuchu dostaw. W przypadku braku oczywistych dowodów na ich ...

Przedsiębiorca dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy samochodu Mercedes AMG. Fiskus oskarżył go o świadome uczestnictwo w karuzeli VAT i zamiast zwrotu podatku określił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Swoje oskarżenie oparł na tym, że ...

W przypadku błędów zawartych na fakturach ustawodawca przewidział możliwość ich korygowania za pomocą m.in. faktur korygujących. Jeżeli błąd wpłynął na wysokość podstawy opodatkowania, tudzież podatku, konieczne jest odpowiednie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania