eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseŚrodki na rachunku walutowym. Jak przeliczyć wartość na PLN?


2013-05-10 09:35 autor: konto usunięte

9 912 odsłon

Środki na rachunku walutowym. Jak przeliczyć wartość na PLN?

Otworzyłam rachunek walutowy w euro. Otrzymałam pierwszą wpłatę od klienta. Pieniądze nie będą od razu przelewane na konto w złotówkach. Ponieważ prowadzę KPiR, to jestem zobowiązana do wyceny wartości waluty, by ustalić różnice kursowe.

Do przeliczenia faktury biorę kurs średni NBP z dnia roboczego przed dniem wystawienia faktury. A po jakim kursie wycenić środki na rachunku walutowym?

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-05-10 09:39 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Do przeliczenia na PLN wartości kwoty jaka wpłynęła na rachunek walutowy należy zastosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego otrzymanie wpłaty.

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-10 11:03 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Do kpir potrzebujesz księgować tylko przychody i koszty.

    Ponieważ nie możesz wpisać do kpir kwot w euro, zatem wartość przychodów i kosztów ustalasz wg kursu z dnia poprzedającego dzień wpływu/wypływu a nie wystawienia faktury.

    Jeśli rachunek masz w złotówkach to różnica kursowa, to będzie różnica między tym co Ty wyliczyłaś teoretycznie wg kursu NBP, a tym co wzapisał Ci na koncie bank.

    Jesli rachunek masz w euro, to różnica kursowa pojawi sie, gdy pieniądze przelejesz na rachunek złotówkowy i wtedy okaże się, że bank przelał inną kwotę niż Ty wyliczyłaś teoretycznie.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-10 11:49 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Różnice kursowe ujmuje się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów z chwilą ich zrealizowania - bez względu na to, czy podatnik prowadzi tę księgę metodą uproszczoną, czy memoriałową. W przypadku regulowania należności lub zobowiązań będzie to zatem data otrzymania należności lub dokonania zapłaty zobowiązania.

    Od 1 stycznia 2012 r. transakcje związane z otrzymaniem należności i regulowaniem zobowiązań bezpośrednio na i z konta walutowego - kiedy nie dochodzi do faktycznego zakupu waluty od banku, jej sprzedaży, bądź innej formy przewalutowania środków - należy przeliczać po kursie średnim ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań.

    http://www.podatki.egospodarka.pl/81423,Rachunek-walutowy-roznice-kursowe-zdaniem-fiskusa,1,65,1.html

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Piotr812

    Dodano 2013-07-04 12:18 przez Piotr812

    Różnice kursowe KPIR

    Witam
    Prowadzę KPiR. Czy dobrze postępuję księgując następujące różnice kursowe:
    1. Wystawiam fakturę walutową, następnie otrzymuję zapłatę na rachunek bankowy walutowy w walucie. Liczę różnice kursowe między wystawioną fakturą a wpłatą.
    2. Otrzymuję fakturę w walucie zakupową. Płacę z rachunku walu...

  • Iza1238

    Dodano 2021-12-05 19:07 przez Iza1238

    Różnica kursowa czy będzie ?

    Dzień dobry, Czy powstanie różnica kursowa jeśli faktura była wystawiona w euro z kursem NBP na PLN od polskiego kontrahenta i została opłacona w euro później niż data wystawienia faktury?

  • zuch

    Dodano 2013-02-25 10:12 przez zuch

    Faktury VAT w EUR

    Po jakim kursie mogę zaksięgować fakturę wystawioną przez polską firmę w EUR?
    Czy jest to kurs sprzedaży waluty w moim banku w dniu wystawienia faktury?

  • Piotr812

    Dodano 2013-07-11 09:01 przez Piotr812

    Kredyt w euro na zakup środka trwałego a księgowanie różnic kursowych

    Witam,
    Został zaciągnięty kredyt w euro na zakup środka trwałego. Środki na zapłatę za środek trwały zostały przelane z konta pożyczkodawcy na konto firmy sprzedającej maszynę (nie przechodziły przez nasze konto). Teraz jest spłacany na podstawie wystawianych przez firmę pożyczkową faktur.
    W książce...

  • Piotr812

    Dodano 2013-06-03 20:47 przez Piotr812

    Różnice kursowe przy spłacie kredytu

    Witam,
    Zaciągnełem kredyt w EURO. Spłacam go również w EURO. Czy mogę zakupić waluty w kantorze, a następnie wpłacić na rachunek bankowy, z którego zapłacę ratę kapitałową i odsetki w EURO. Jak wówczas ustalę różnicę kursową?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Na pierwszy rzut okaz rozliczenie usługi faktoringu może wydawać się banalnie proste. Fakturę od firmy faktoringowej wrzucamy w koszty i po sprawie. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, a jej rozwiązanie zależy w ...

Oskarżona o udział w 2013 r. w procederze obrotu pustymi fakturami spółka w tym samym roku, w ramach innej transakcji, zwróciła kontrahentowi otrzymaną od niego w 2012 r. zaliczkę na zakup nieruchomości, której sprzedaż nie doszła do ...

Podatnik, który do tej pory nie ewidencjonował opłat parkingowych za pomocą urządzeń samoobsługowych, wdrażając takie rozwiązanie nie będzie musiał tych usług ewidencjonować na kasie fiskalnej pomimo ujmowania na niej innej sprzedaży ...

Jakie konta bankowe cenią sobie Polacy? Z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia dla Banku Zachodniego WBK wynika, że idealny rachunek osobisty powinien być przyjazny niczym pies. Takiego wskazania dokonało 23% respondentów. Co piąty ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania