eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseCzy pracodawca może płacić 25% za godziny nadliczbowe?


2013-04-05 16:59 autor: gruszkaand

3 477 odsłon

Czy pracodawca może płacić 25% za godziny nadliczbowe?

Czy zgodnie z kodeksem przedsiębiorca może płacić za godziny nadliczbowe 25% tłumacząc tę decyzję trudnościami finansowymi firmy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-05 18:55 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Po to, abyś miał argumenty w ręce zacytuję kodeks pracy:

    Art. 151 (1).

    § 1. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

    1) 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadają-cych:

    a) w nocy,

    b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

    c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem cza-su pracy,

    2) 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

    § 2. Dodatek w wysokości określonej w § 1 pkt 1 przysługuje także za każdą godzi-nę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pra-cownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w § 1.

    § 3. Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku, o którym mowa w § 1, obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszere-gowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagra-dzania – 60% wynagrodzenia.

    § 4. W stosunku do pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy wynagrodzenie wraz z dodatkiem, o którym mowa w § 1, może być zastąpione ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymia-rowi pracy w godzinach nadliczbowych.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • atomek

    Dodano 2013-07-31 13:21 przez atomek

    Czy firma może nie płacić za nadgodziny?

    Czy firma może wydać zarządzenie, że nadgodziny są tylko i wyłącznie do wybrania? Jeśli tak, to jaki jest przelicznik godzin przepracowanych i do wybrania?

  • tosiab

    Dodano 2013-01-15 11:57 przez tosiab

    Jak wyliczyć nadgodziny?

    Pracownik jest zatrudniony w godz. od 7.00 - do 15.00. W czwartek był w nadgodzinach od 1.00 - do 7.00 (piątek). Jak liczymy mu nadgodziny? Wg mnie to - od 1.00 - do 6.00 - 100% plus dodatek nocny, a od 6.00 - do 7.00 to 50%. Czy może ta ostania ngodz. też jest jako 100%? Proszę o pilną odpowiedź. D...

  • tosiab

    Dodano 2012-12-29 23:52 przez tosiab

    Wolne po nadgodzinach

    Pracownik zatrudniony jest w systemie jednozmianowym od godz. 7 do 15. W środę pracował 8 godz. od 7 do 15. Następnie był w nadgodzinach od 20.00 do 7.00 dnia następnego (do czwartku).
    Pytanie: Czy należy mu się wolne - płatne w czwartek ze względu na brak przerwy 11-godzinnej na odpoczynek? Czy moż...

  • hardmark

    Dodano 2012-09-01 16:30 przez hardmark

    Doba pracownicza a praca w święto - nadgodziny

    Od 04 czerwca do 08 czerwca (8;8;8;święto;8) pracowałem na nocnej zmianie 22-6 po 8 godzin (harmonogram). 06 czerwca po 8 godzinach zostałem zatrudniony w nadgodzinach tzn. 6.00-10.00 (wg KP oraz Regulaminu Pracy od 6.00 trwało święto Boże Ciało).
    Za pracę w nadgodzinach otrzymałem dodatek w wys. 50...

  • fllix

    Dodano 2012-08-07 22:45 przez fllix

    Czy mogę odmówić pracy w nadgodzinach?

    Jestem zatrudniony na umowę o pracę na pełny etat. Przeciętnie 40 godzin tygodniowo. W umowie o pracę nie ma ani słowa o nadgodzinach. Pracodawca często wymaga zostawania na nadgodziny a także przychodzenia do pracy w soboty bądź niedziele. Nie dostaję w zamian dni wolnych a wynagrodzenie za nadgodz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Niemal każda firma przeprowadza dziś szkolenia. Warto wiedzieć, że w określonych przypadkach, czas spędzony na wyjeździe integracyjnym połączonym ze szkoleniem, może zostać potraktowany jako nadgodziny. "Konsekwencją regulacji zawartej w ...

Zasadą ogólną ujętą w Kodeksie pracy jest szczegółowe rozliczanie i wypłata wynagrodzenia oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Kwoty te co do zasady wypłaca się wraz z końcem okresu rozliczeniowego. Istnieje ...

W wyniku zmiany czasu z letniego na zimowy pracownicy świadczący wówczas pracę w nocy zamiast 8 godzin przepracują 9. Dodatkowo przepracowana przez nich godzina będzie godziną nadliczbową.

Pracę nadliczbową możesz zrekompensować pracownikowi albo stosownym dodatkiem do wynagrodzenia, albo czasem wolnym. Co do zasady pracownicy wolą mieć wypłacany dodatek, a pracodawcy wolą oddać czas wolny. Czy jednak zawsze oddanie czasu ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania