eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseKorekta dostawy wewnątrzwspólnotowej


2013-03-07 12:36 autor: beatus57

5 050 odsłon

Korekta dostawy wewnątrzwspólnotowej

Witam! Mocno wierzę w fachowość tutejszych doradców i mam pytanie, które spędza mi sen z powiek. Będzie długie.

W miesiącu lutym 2012 r. pomyliłam się przy przeliczaniu faktury wewnętrznej dotyczącej dostawy wewnątrzwspólnotowej. Już wiem, że muszę złożyć korektę VAT-7 i VAT-UE za ten miesiąc. Jednakże wynikiem błędu było zaksięgowanie tej faktury w kwocie zaniżonej o ok. 4.000 zł. Nie ma to znaczenia dla podatku, bo firma była "na stracie", poza tym jest dużo odliczeń przeróżnych. I tak było cały rok: nie było potrzeby płacenia podatku dochodowego. Rozliczenie następuje na koniec roku. I też nie będzie zapewne podatku do zapłacenia, wręcz przeciwnie - zawsze jest coś do zwrotu.

W jakim miesiącu powinnam zaksięgować korektę faktury wewnątrzwspólnotowej? Bo jeżeli w lutym, to... nie mam pojęcia jak to zrobić? Bo czy to oznacza, że musiałabym robić korekty do kolejnych miesięcy i też nie wiem, jak to się robi. Czy wystarczy, że dokonam tej korekty w grudniu i nic się nie dzieje, bo rok jeszcze nie jest rozliczony? Ratunku! Z góry dziękuję za pomoc

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-03-08 19:34 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Przepisy dotyczące faktur korygujących, zawarte są w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług .Przepisy te  stosuje się odpowiednio także do faktur wewnętrznych.

    Przepisy powyższego rozporządzenia  nie przewidują korekty kwoty podatku należnego w okresie bieżącym .

    Ujęcie przez Podatnika wewnętrznej faktury korygującej powinno następować  zatem w rozliczeniu za okres, w którym faktura ta została wystawiona lub za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT .

    Vat jet rozliczany w okresach miesięcznych, nie można koret dokonywać dobrowolnie np  raz do roku .

    beatus57 skomentował/a odpowiedź 2013-03-08 19:50

    dziękuję za odpowiedź. Wiem, że korektę vat-u mam zrobić za luty i ona nie zmienia wartości podatku vat naliczonego lub należnego. Moje wątpliwości dotyczą dochodu, który faktycznie został zaniżony, aczkolwiek i tak nie miałam dochodu do opodatkowania i tak naprawdę rozliczam się dopiero na koniec roku. w sensie dochodu, nie vat-u.

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-09 19:55 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

     Poniewaz nie wystąpiło  zaniżenie zaliczki w ciągu roku można dokonać korekty przychodu na koniec roku ale to nie będzie prawidłowe.

    Księgę prowadzi się chronologicznie, zaniżenie przychodu nastąpiło z błędu popełnionego przez podatnika a nie kontrahenta - nie występuje tu typowa sytuacja  otrzymania lub wystawienia korekty faktury  dla kontrahenta .Moim zdaniem powinno się jednak dokonać korekty miesiąca . w którym zaniżono przychód .Fakt że spowoduje to korektę pozostałych miesięcy ale będzie prawidłowo . Można bowiem narazić się na zarzut nieprawidłowe prowadzenie  księgi, pomoimo że nie wystąpi uszczuplenie podatkowe.

    beatus57 skomentował/a odpowiedź 2013-03-21 10:05

    bardzo dziękuję za odpowiedź

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-11 22:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Przy WDT nie wystawia się faktur wewnętrznych, jedynie dokonuje i przeliczenia na złotówki w przypadku, gdy kwoty faktury są określone w walutach obcych. Proszę skorygować zapisy księgi miesiąca lutego. A tak na marginesie, czy uzyskanego przychodu nie skorygowały do tej pory różnice kursowe?

    beatus57 skomentował/a odpowiedź 2013-03-21 10:06

    bardzo dziękuję za odpowiedź. Różnice kursowe to temat na inne opowiadanie.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ewelina b

    Dodano 2013-07-07 23:51 przez ewelina b

    Korekta faktury za rachunek telefoniczny

    Witam,
    W czerwcu dostałam fakturę korygującą na minus za rachunek telefoniczny, data wystawienia jest też czerwcowa. Korekta dotyczy faktury z maja. Rozumiem, że VAT z tej korekty rozliczam w czerwcu, w dacie wystawienia, ale co z kosztem?
    Czy korektę księguję w dacie pierwotnej faktury i koryguję k...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-03-19 22:54 przez konto usunięte

    Czy trzeba księgować korektę?

    Dostałam korektę na jeden zakupiony towar, faktury pierwotnej jeszcze nie księgowałam.
    Czy mogę wszystko zaksięgować w KPiR jednym wpisem, pomniejszając wartość faktury o zwrócony towar (czyli wartość korekty)?

  • beatus57

    Dodano 2017-06-26 18:49 przez beatus57

    Data wystawienia faktury a data dostawy przy WDT

    Bardzo proszę o pomoc. Czy mogę wystawić fakturę dla kontrahenta UE w miesiącu czerwcu, a towar wysłać w lipcu? Zaliczka na towar została zapłacona w czerwcu. Wyszło mi, że mogę, ale chcę się upewnić. Wysyłam towar do kontrahenta, z którym współpracuję od długiego czasu. Tak się jednak złożyło, że w...

  • Jan_12

    Dodano 2018-02-23 10:36 przez Jan_12

    Transakcje zagraniczne. Co z podatkiem VAT?

    Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą w zakresie współpracy z kontrahentami zagranicznymi. Działalność jest zarejestrowana w Polsce. Proszę o podpowiedź w następujących sprawach:

    Kontrahentowi niemieckiemu sprzedaję towar, do którego część elementów kupuję w Polsce, część w Niemczech. Kupion...

  • nika10003

    Dodano 2017-08-29 14:23 przez nika10003

    VAT 0% czy 23% w usługach transportowych?

    Mam pytanie, jaką fakturę powinnam wystawić za usługę transportową dla firmy spedycyjnej - mającej oddział w Polsce, która daje mi zlecenie wykonania transportu z Polski np. do Niemiec lub po prostu do krajów UE, po krajach UE?, 0% czy 23% skoro jest to wewnątrzwspólnotowa usługa transportowa i oboj...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

W przypadku błędów zawartych na fakturach ustawodawca przewidział możliwość ich korygowania za pomocą m.in. faktur korygujących. Jeżeli błąd wpłynął na wysokość podstawy opodatkowania, tudzież podatku, konieczne jest odpowiednie ...

W przypadku stwierdzenia dopuszczenia się oszustwa podatkowego chociażby przez jedną z firm, organy skarbowe biorą pod lupę wszystkich jej kontrahentów uczestniczących w łańcuchu dostaw. W przypadku braku oczywistych dowodów na ich ...

Niemiecka spółka zamówiła u polskiego dystrybutora rury pcv w różnych rozmiarach oraz pasujące do nich kształtki kanalizacyjne. Dostawca zlecił transport przewoźnikowi, a następnie wystawił fakturę, w treści której wykazał ...

Przedsiębiorca dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy samochodu Mercedes AMG. Fiskus oskarżył go o świadome uczestnictwo w karuzeli VAT i zamiast zwrotu podatku określił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Swoje oskarżenie oparł na tym, że ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania