eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseFaktura na ujemną kwotę


2013-01-26 12:06 autor: ewa1962

29 628 odsłon

Faktura na ujemną kwotę

Mam problem z zakwalifikowaniem faktury VAT na ujemną kwotę wystawioną przez kontrahenta. Czy powinnam traktować ją jako Fakturę VAT, czy fakturę korygującą (nota kredytowa).

Pytanie zaktualizowano 2013-01-30 23:29

Takie "ciekawe" faktury VAT wystawia  ENERGA. Zawsze kwalifikowałam fakturę na podstawie "nagłówka" ( faktura VAT,faktura korygująca VAT) bo przcież faktura korygująca VAT może być zarówno na kwotę ujemną jak i dodatnią. Czyżby ENERGA wystawiła błędnie fakturę, zamiast faktury korygującej, fakturę VAT na kwotę ujemną?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-01-30 08:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ciekawe pytanie. Ale logicznie patrząc nie można sprzedać czegoś za kwotę ujemną, czyli zapłacić kupującemu za to, że postanowił coś od nas "kupić". Proszę dokładniej opisać sytuację, ale raczej będzie to faktura korygująca.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2022-12-01 09:32 autor odpowiedzi: hm

    PGNIG przysyła mi faktury vat na kwoty minusowe jako osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej z terminem płatności. Nie wiem jak mogę zapłacić kwotę minusową?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-01-09 13:09 przez konto usunięte

    Prawidłowe zaksięgowanie faktury zakupu i korygującej.

    W listopadzie nieprawidłowo zaksięgowałam usługę hotelową na podstawie faktury zakupowej (poz. refaktura) wystawionej przez kontrahenta tj. odliczyłam VAT. Po tym zdarzeniu okazało się, że kontrahent w ogóle nie powinien obciążyć mnie kosztami tej usługi hotelowej i wystawił fakturę korygującą. Czy ...

  • ewelina b

    Dodano 2013-07-07 23:51 przez ewelina b

    Korekta faktury za rachunek telefoniczny

    Witam,
    W czerwcu dostałam fakturę korygującą na minus za rachunek telefoniczny, data wystawienia jest też czerwcowa. Korekta dotyczy faktury z maja. Rozumiem, że VAT z tej korekty rozliczam w czerwcu, w dacie wystawienia, ale co z kosztem?
    Czy korektę księguję w dacie pierwotnej faktury i koryguję k...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-26 09:41 przez konto usunięte

    Faktura korygująca dane nabywcy?

    Czy fakturą korygującą mogę tylko zmienić wartości faktury czy dane też?
    A może to klient mi powinien przysłać dokument korygujący dane?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-01-08 09:59 przez konto usunięte

    Refaktura kosztów na usługi hotelowe.

    Prowadzę DG i prowadzę KPiR. Kontrahent wystawia na mnie fakturę kosztową (przerzuca na mnie koszty usługi hotelowej), na której jest pozycja "Refaktura kosztów - usługa hotelowa" i jest podana wartość netto, VAT 8% oraz wartość brutto. Jak powinnam prawidłowo zaksięgować tę fakturę? Czy też uwzględ...

  • XYZ243

    Dodano 2013-06-07 08:06 przez XYZ243

    Korekta sprzedaży a paragony

    Mam fakturę korekty sprzedaży, do której dołączone są paragony. Mam jedną pozycję na paragonie, której nie ma na fakturze. Czy tą pozycję mam księgować?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Faktura to podstawowy dokument występujący u każdego przedsiębiorcy, ponieważ przy dokonywaniu różnego rodzaju transakcji staje się ona podstawą do tego, aby od kontrahenta egzekwować kwotę za wykonaną usługę bądź towar. Niestety ...

Wysoka inflacja jest odczuwalna w wielu sektorach gospodarki. Nie jest ona obca również podmiotom zajmującym się wynajmem nieruchomości. Wielu wynajmujących próbuje zwiększyć wynagrodzenie za swoje usługi nie tylko na przyszłość, ale ...

Oskarżona o udział w 2013 r. w procederze obrotu pustymi fakturami spółka w tym samym roku, w ramach innej transakcji, zwróciła kontrahentowi otrzymaną od niego w 2012 r. zaliczkę na zakup nieruchomości, której sprzedaż nie doszła do ...

Art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług sankcjonuje konieczność zapłaty VAT w przypadku wystawienia faktury, na której jest on wykazany. Co jednak w sytuacji, gdy po wystawieniu faktury okaże się, że wykazana kwota jest błędna?

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania