eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseZakładanie ewidencji środków trwałych i wyposażenia


2012-07-01 15:38 autor: WALLDEMAR

3 590 odsłon

Zakładanie ewidencji środków trwałych i wyposażenia

Proszę o wyjaśnienie. Założyłem 27.06 2012 DG, ryczałt od przych. ewidencjonow. bezvatowy, branża budowlana. Zakupiłem za dotację z UP urządzenia. Pytanie brzmi, czy mam obowiązek wykazania tych urządzeń w ewidencji śr. trwałych i wyposażenia oraz jak to skutkuje na przyszłość. Czy ujawniać też samochód dostawczy i inne urządzenia posiadane wcześniej? Czy mogę i w jaki sposób stosować kilometrówkę (limit 500) na sam. osob. wykorzystywany w działalności?
Pozdrawiam i dziękuję bardzo za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-07-03 18:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    W przypadku ryczałtu będzie to wykaz środków trwałych, a nie ewidencja i zgodnie z przepisami prawa tak - należy go założyć. Kilometrówki w przypadku ryczałtu nie warto zakładać. Nie uwzględnia Pan bowiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej kosztów uzyskania przychodu, a podatek płaci od uzyskanego przychodu.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-06-27 09:07 przez konto usunięte

    Dotacja na założenie działalności gospodarczej

    Niedawno założyłem działalność gospodarczą (na KPiR) i dostałem dotację na zakup maszyny (wartość ok 19 tysięcy). Na szkolenu w PUP mi powiedzieli, że nie mogę tego wrzucić sobie w koszty. Pytanie: czy w takim razie maszynę mam w ogóle ujmować w ewidencji środków trwałych?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-26 22:43 przez konto usunięte

    Ryczałt czy VAT w jednoosobowej działalności gospodarczej?

    Witam bardzo serdecznie,
    Mam pytanie. Mąż stara się o dofinansowanie z urzędu pracy na założenie małego warsztatu stolarskiego, w którym będzie produkował i sprzedawał głównie sztachety. 
    Za pieniądze otrzymane z dofinansowania kupi 2 maszyny - lokal jest na własność męża. 
    Czy przy takiej działalno...

  • ajass

    Dodano 2013-03-12 17:46 przez ajass

    Dotacja z Urzędu Pracy a zapisy w PKPiR i rozliczenie roczne PIT

    WitamOtrzymałam dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PUP. Zgodnie z umową nie występowałam o zwrot VAT tak, aby nie zwracać go do PUP. Jestem VAT-owcem, prowadzę działalność na zasadach ogólnych. Wyczytałam, że dotacja stanowi przychód klasyfikowany jako przychód z innych źródeł, które...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-03-05 14:17 przez konto usunięte

    Kilometrówka a ryczałt ewidencjonowany

    Czy będąc na ryczałcie mam prowadzić kilometrówkę?

  • ajass

    Dodano 2013-02-26 16:55 przez ajass

    Jak wpisać dotację do KPiR i uwzględnić ją w deklaracji rocznej?

    Otrzymałam dotację z PUP na podjęcie działalności gospodarczej, którą wykorzystałam na zakup elementów wyposażenia m.in. komputer, drukarkę, meble, akcesoria komputerowe, materiały biurowe. Jestem vatowcem, rozliczającym się na zasadach ogólnych, podpisując umowę z PUP zadeklarowałam:
    „Oświadczam, ż...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Uchwalona w dniu 23 października 2018 r. ustawo a zmianie m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza wiele zmian do tego aktu prawnego. Najważniejsze z nich, które będą obowiązywać w 2019 r., opisujemy poniżej.

Kwota opłaty końcowej, dotycząca ewentualnego wykupu samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu, nie ma wpływu na wysokość opłat wynikających z zawartej umowy leasingu operacyjnego limitowanej w PIT. Podatnikowi przysługują dwa ...

Polski ustawodawca nie lubi, gdy przedsiębiorcy wykorzystują w działalności gospodarczej drogie samochody osobowe. Uważa, że nie może to się odbywać kosztem budżetu państwa, a mówiąc dokładniej - płaconych danin. Dlatego też ten ...

Wykorzystywanie samochodów w firmie jest tematem licznych zapytań podatników w ramach interpretacji podatkowych. Samochody w firmie mogą być wykorzystywane w różny sposób, począwszy od użytku mieszanego na cele prywatne i działalności ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania