eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca



2008-02-13 21:22 autor: konto usunięte

7 603 odsłon

KPiR

Zapisy w kpir dot. przychodów mogą być dokonywane na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z MIESIĘCZNEGO ZESTAWIENIA sporządzonego na podstawie danych z ewidencji na potrzeby VAT. Czy to miesięczne zestawienie zapisuję na kartce papieru? Wpisując do kpir to miesięczne zestawienie uwzględniam kolumny 4 i 5 /sprzedaż do róznych firm/?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż stronicowane)

  • 2008-02-15 10:27 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Zestawienie może być napisane w jakikolwiek sposób - musi tylko z niego wynikać, skąd wzięła się końcowa kwota wpisywana do KPiR. Np. należy odjąć znajdujące się w ewidencji VAT zaliczki, dodać usługi, dla których obowiązek podatkowy w VAT powstaje później niż data przychodu. Nie ma potrzeby wypełniania kolumny 4 i 5 przy wpisywaniu zestawienia do KPiR, należy jednak zachować podział na sprzedaż towarów i usług oraz pozostałe przychody (kolumny 7 i 8). Jeżeli w działalności nie ma takich "niuansików", zestawieniem może być po prostu rejestr sprzedaży do celów VAT.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-15 18:12 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Pani Joanno74 pięknie dziękuję.

    Mam jeszcze jedno pytanie.Nr pozycji w rejestrze zakupów vat powinien odpowiadać numeracji nadanej fakturom przeze mnie i być na nich ZAZNACZONY .Tak samo wymagane jest oznaczenie dokumentu stanowiącego podstawę zapisu w KPiR. Gdy wpiszę w KPiR pod datą wpłaty np. składkę społ. ZUS /niema jej w rejestrze VAT/ to zostaje zkłócona kplejność numeracji.Jak to pogodzić?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-16 09:14 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Najlepiej stosować dwa rodzaje numeracji, choć jest to troszeczkę czasochłonne. Ale z reguły nie da się pogodzić rejestrów VAT z KPiR - właśnie dlatego, że do KPiR wpisujemy również pozycje niepodlegające wpisowi do rejestru VAT.

    Myślę, że najlepiej rejestry numerować miesięcznie - ponieważ VAT jest rozliczany miesięcznie - np. numer/miesiąc. Numer w KPiR - numer/rok. I tak oznaczać na fakturach.

    Albo można w KPiR przy danej pozycji w kol. 16 - Uwagi wpisywać sobie numer, pod którym dana faktura jest ujęta w rejestrze, wtedy na dokumencie wystarczy wpisać numer z KPiR. Albo w rejestrze zaznaczać numer, pod którym faktura jest ujęta w KPiR - to jest chyba lepsze rozwiązanie, ponieważ dokumenty powinny być raczej ułożone według kolejności z KpiR.

    Generalnie chodzi o to, żeby fakturę dało się szybko odnaleźć w razie kontroli ;-) niezależnie, czy kontrola dotyczy VAT, czy podatku dochodowego.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-16 20:49 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Pani Joanno 74 ponownie dziekuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-20 09:11 autor odpowiedzi: Fala70

    Również dziękuję, wyjaśnienia bardzo pomocne :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-27 11:09 autor odpowiedzi: Fala70

    Aby nie tworzyć nowych wątków zapytam tutaj:

    W styczniu wyszła mi strata- więc nie odliczyłam w PKPiR od dochodu składek na ubezp. społeczne i od podatku -ubezpieczenia zdrowotnego. W lutym już na pewno będę miała dochód. Czy składki te mogę odliczyć w rozliczeniu za luty?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-27 11:37 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dochód rozlicza się narastająco od początku roku. Tak samo zapłacone składki. A więc w lutym powinien to być dochód od początku roku minus składki zapłacone od początku roku. To samo z podatkiem - odliczamy od niego składki zdrowotne zapłacone od początku roku. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie całe a tylko 7,75% od podstawy.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-28 11:43 autor odpowiedzi: Fala70

    I wszystko jasne, dziękuje ślicznie :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-29 14:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam

    Mam kilka pytań bowiem w kwestiach rachunkowości jestem totalnym laikiem.

    Założyłam działalność gospodarczą i jestem Vatowcem. Działalność polega na sprowadzaniu towarów z zagranicy (dzięki VAT NIP-ue 0%, tylko 22% Polsce) i sprzedaży detalicznej w Polsce. Ewidencję prowadzę za pomocą Kpir. Moje pytania to:

    1. jak prowadzić ewidencję, do Kpir wprowadzam np. koszt zakupu towarów z faktury z dodanym podatkiem VAT? (faktura z zagranicy będzie bez vatu, więc czy dostanę fakturę z VAT od celników czy jak, bo nie mam bladego pojęcia, czy też sama dodam podatek).

    2. wszelkie zakupy których dokonuje na firmę, niezbędne do jej działalności są już z vatem na fakturze więc wprowadzam w formie niezmienionej do ewidencji.

    3. gdy sprzedaję jakąś rzecz, to suma za jaką sprzedaję jest już z podatkiem ( sprzedaż osobom nie prowadzącym działalności, nie vatowcom) czy do sumy wszystkich sprzedanych rzeczy w danym okresie mam doliczyć podatek? I wówczas wpisać jako osiągnięty przychód.

    4. co znaczy VAT należny a naliczony i jak je policzyć.

    5. VAT można odliczać, to znaczy jak? Co miesiąc? W jaki sposób?

    6. jak wówczas rozliczać się z podatku dochodowego 19% (skala podatkowa).

    7. czy oprócz podatku dochodowego jeśli dochód w ogóle wystąpił płace również VAT?

    8. z tego co się orientuję to podatek dochodowy płaci się wówczas gdy osiągnie się dochód ok. 3 tyś. Jeśli taki dochód nie nastąpi to określam to w odpowiednim zeznaniu?

    9. odnośnie wcześniejszych wątków to oddzielnie powinnam prowadzić ewidencję VAT?

    10. czy ZUS ( ubezpieczenie społeczne) mogę wrzucać w koszty czy dopiero kiedy nastąpi dochód mogę te koszty odliczyć?

    11. Niestety ostatnio zauważyłam że im więcej czytam tym mniej wiem..

    Pytania powyższe mogą wydawać się błahe i śmieszne, jednak mi spędzają sen z powiek i prawdopodobnie skończy się na oddaniu kwestii prowadzenia ksiąg do biura rachunkowego, proszę mimo wszystko o jasne nakreślenie kwestii „co z tym vatem” najlepiej jak przysłowiowej „ krowie na rowie”

    Bardzo proszę o pomoc.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-01 09:48 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Oj, przy tylu wątpliwościach to chyba faktycznie lepiej zwrócić się u siebie na miejscu do kogoś, kto się na tym zna... trochę za dużo, jeśli chodzi o odpowiedź na forum...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-01 12:50 autor odpowiedzi: konto usunięte

    HEH:p

    Faktycznie trochę przesadziłam, proszę jeśli to możliwe, o udzielenie mi odpowiedzi jak rozumieć Vat naliczony a jak należny...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-01 13:04 autor odpowiedzi: konto usunięte

    No to tak w skrócie:

    Podatek VAT naliczony to podatek VAT wynikający z faktur zakupu, dotyczących działalności firmy. Należy prowadzić tzw. rejestr zakupu, z którego będzie wynikało, ile podatku można odliczyć od należnego. Przy tym należy pamiętać, że nie każdy podatek od zakupów podlega odliczeniu - np. VAT od paliwa do samochodu osobowego.

    Podatek VAT należny to podatek wynikający z faktur sprzedaży lub paragonów, lub też wyliczony tzw. strukturą sprzedaży, jeżeli sprzedający nie posiada kasy fiskalnej. Konieczne jest również prowadzenie jego ewidencji.

    Do urzędu odprowadza się różnicę pomiędzy podatkiem należnym a naliczonym - to właśnie jest odliczanie podatku. Różnicę tą wylicza się w deklaracji VAT, którą składa się w urzędzie do 25 dnia następnego miesiąca albo kwartału - w zależności od tego, jaką metodę rozliczania w urzędzie zgłoszono.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-02 16:18 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Widzę,że masz kłopot,prowadzenie KPIR wymaga wiedzy nie mówiąc już o rejestrach watowskich.Z tego co napisałaś wywnioskowałam,że jesteś czynnym podatnikiem Wat w dodatku prowadzisz sprzedaż osobom fizycznym,możesz przeoczyć limit obrotów zwalniających z kasy rejestrującej.Moja rada oddaj księgowanie komuś kto na tym się zna,nie warto ryzykować,urzad skarbowy to nie instutucja charytatywna i nie będzie w razie kontroli zmiłuj się,a koszt niewielki ze względu na ryzyko które ponosisz.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-03 08:33 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Popieram :-) przy tego rodzaju działalności może być dużo różnych "haczyków" i ktoś, kto nie ma o tym pojęcia, na pewno sobie nie poradzi.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-03 11:36 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Bardzo dziękuję za odpowiedzi!! Faktycznie chyba oddam kwestie księgowania specjalistom:)

    Pozdrawiam!!

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-13 14:56 autor odpowiedzi: Gocha71

    A ja mam takie pytanie:

    nasza firma w roku 2007 była na kpir. Od tego roku jesteśmy na pełnej księgowości. W styczniu i lutym otrzymywaliśmy faktury (z datami styczniowymi i lutowymi właśnie) dotyczące roku 2007. Jak je należy wpisać kosztowo - jako koszty 2007? czy jest w ogóle możliwy taki zapis przy zmianie rodzaju prowadzenia ksiąg? czy można je zaksięgować w 2008r. mimo, że dotyczyły roku poprzedniego. W urzędzie skarbowym nie potrafią nam na to pytanie odpowiedzieć. Mamy wystąpić o interpretacje ale na to czeka się co najmniej 3 miesiące. Bardzo proszę o pomoc. Może ktoś już się spotkał z taką sytuacją?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-14 08:04 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Należy te faktury zaksięgować w 2008r., ponieważ zaksięgowanie ich w 2007r. nie jest możliwe. Wprawdzie taka sytuacja nie jest wyraźnie określona w przepisach podatkowych, ale wynika z ustawy o rachunkowości. I urzędy, które znam, zgadzają się z taką interpretacją.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-14 08:28 autor odpowiedzi: Gocha71

    Bardzo dziękuję za odpowiedź :) Rozumiem, że podobna sytuacja będzie z przychodami dotyczącymi poprzedniego okresu rozliczeniowego? Otrzymaliśmy noty uznaniowe za IV kwartał wystawione w lutym.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-15 10:00 autor odpowiedzi: konto usunięte

    A jeśli chodzi o przychody, to raczej zaliczyłabym je do zeszłego roku. Moment powstania przychodu jest akurat w przepisach określony i nie zależy od wystawienia dokumentu.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-27 07:05 autor odpowiedzi: bali

    Witam. Jestem VAT-owcem i prowadzę KPiR.

    Sprzedaż usług wpisuję do KPiR netto, czy brutto?

    Zakup towarów wpisuję do KPiR netto, czy brutto?

    Sądze, że wszystko wpisuje się netto, ale po przestudiowaniu kilku postów nabrałem niepewności. Dziękuję za wszelkie rady.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-27 07:10 autor odpowiedzi: bali

    Witam ponownie.

    Jako mały podatnik mam obowiązek wystawiania faktur oznaczonych FAKTURA VAT-MP, czy po prostu wystawiam faktury ozn. FAKTURA VAT?

    Z góry dziękuje.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-28 16:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Sprzedaż usług netto

    zakup towarów - to zależy czy podatek VAT można odliczyć. Jeżeli tak, to w księgę też netto.

    Faktury VAT-MP wystawiają jedynie mali podatnicy rozliczający się metodą kasową. Reszta wystawia zwykłe faktury VAT

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-29 06:50 autor odpowiedzi: bali

    Dziekuję za odpowiedź.

    Mam zamiar nabyć sprzęt o wartości ok.5000 zł. Czy jako mały podatnik mogę wpisać całość w koszty uzyskania przychodu, bez wpisywania w ewidencję ŚT? Czy muszę prowadzić jakąś ewidencję dla takiego środka?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-01 13:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    A co to za sprzęt? Jedno urządzenie czy kilka - działają samodzielnie czy tylko razem? Trudno odpowiedzieć przy tak ogólnie zadanym pytaniu ;).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-01 23:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

    czy wynagrodzenie pracownika wliczam w koszty w kpir

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-03 08:24 autor odpowiedzi: bali

    Witam P.Krzysztofie

    Są to 2 różne urządzenia działające razem, pierwsze o wartości 3100 zł brutto, drugie o wartości 1900 brutto zakupione od różnych podmiotów.

    Czy zaksięgować każde osobno do KPiR w kwotach netto, wpisać jako zakup urządzeń w kolumnie 13, i wprowadzić do ewidencji wyposażenia ?

    Czy może lepiej wprowadzić każde do ewidencji ŚT i amortyzować według stawki chyba 14% ?

    Z góry dziękuję za pomoc.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-03 13:25 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    tluchowska - tak wynagrodzenie jest kosztem dla pracodawcy i wpisujemy je w kpir.

    bali

    czy mogą one działać niezależnie?

    czy jesteś małym podatnikiem w myśl ustawy o PIT bądź podatnikiem rozpoczynającym działalność? - może da się je zamortyzować jednorazowo.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-05 12:12 autor odpowiedzi: bali

    Witam P.Krzysztofie i na wstępie dziękuję za zainteresowanie tematem.

    Jestem małym podatnikiem, dopiero co otworzyłem działalność.

    Urządzenia działają razem, ale mam na nie osobne faktury.

    Gdzieś tam czytałem, że mogę jednorazowo amortyzować do 50 tyś. euro, ale czy muszę przy tym dokonywać odpowiedniego zgłoszenia do urzędu skarbowego?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-09 16:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    zgłoszenia dokonywać nie trzeba (przynajmniej ja nie spotkałem się jeszcze z sytuację, aby ktoś to zgłaszał do urzędu skarbowego), mimo że jest to pomoc de minimis.

    To nic, że na urządzenia są oddzielne faktury. Jeżeli stanowią w sumie dla Ciebie jedno urządzenie. W takiej sytuacji sumujesz kwoty z obydwu faktur i na tej podstawie ustalasz wartość początkową.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania