eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseWystawianie faktury VAT ponad pół roku po wpłacie


2018-01-15 14:12 autor: luksone

1 798 odsłon

Wystawianie faktury VAT ponad pół roku po wpłacie

Dzień dobry,

jako zaczynający przedsiębiorca miałem przykrą przygodę z byłym pracodawcą. Przenosząc się z umowy o dzieło (comiesięcznej), na jednoosobową działalność mój pracodawca był mi winien ok. 10 tysięcy złotych. Wywierałem na nim presje aby podpisać umowę na wykonane przeze mnie prace. Jako, że moim zadaniem było projektowanie graficzne, to musiałem oddać pracodawcy w takiej umowie prawa autorskie do prac, których on chce użyć.

Niestety bez żadnej konsultacji ze mną pracodawca przelał mi 3 tys. zł pod tytułem "zaliczka za fakturę", gdzie ani faktury, ani umowy nie było. Ja nie wystawiłem na tą kwotę faktury ze względu na to, że nie tak się umawiałem. Nadal bez skutku próbowałem uzyskać umowę od swojego pracodawcy. Umówiliśmy się po wycenie moich prac, że podpiszemy na tą kwotę umowę i w oparciu o tą umowę ja wystawie fakturę za wpłaconą zaliczkę i na resztę kwoty.

Niestety żadnej umowy nie dostałem, a mój były już wtedy pracodawca stwierdził, że jesteśmy rozliczeni. Przez dalsze miesiące sukcesywnie wykorzystywał i czerpał zysk z projektów, do których nie miał autorskich praw majątkowych. Przez dłuższy czas chciałem to zostawić w spokoju, jednakże ostatnio dowiedziałem się, że sprzedaje on logo, które zaprojektowałem drugiej organizacji powiązanej z pierwszą, dla której było ono zaprojektowane.

W ten sposób nie dość, że mnie okradł to nadal chce to robić i zarabiać na czymś do czego nie ma prawa. Oddałem sprawę do adwokata i chciałem wystawić fakturę na tą zaliczkę przelaną bez uprzedzenia na moje konto (korzystałem z niej ze względu na opóźnienia w płatności przez byłego pracodawcę, a co za tym idzie brak środków na życie).

Moje pytanie brzmi: czy mogę wystawić taką fakturę teraz, jakie kary/karne odestki wynikają z tego pod względem podatkowym?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-01-17 16:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zaliczka nie wywołuje skutków w podatku dochodowym - tylko w VAT. Faktura wystawiona obecnie będzie po czasie - VAT i tak trzeba będzie rozliczyć w okresie, w którym otrzymano zaliczkę.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-01-18 09:37 autor odpowiedzi: luksone

    Dziękuje za odpowiedź. Jednak ten fragment Pana wypowiedzi:
    "VAT i tak trzeba będzie rozliczyć w okresie, w którym otrzymano zaliczkę."
    spowodował pojawienie sie kolejnego pytania mianowicie:
    Jeżeli zaliczke otrzymano pół roku temu jeszcze w roku 2017 to jak ją rozliczyć w tamtym okresie i jakie karne odsetki od podatku Vat się z tym wiążą?

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-01-18 12:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Odsetki zwykłe - podatkowe. Należy złożyć korektę deklaracji VAT za okres, w którym otrzymano zaliczkę.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-01-18 22:48 autor odpowiedzi: luksone

    Dziękuje serdecznie za odpowiedź i pomoc. :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2016-12-09 15:03 przez konto usunięte

    Wyprowadzenie mieszkania z ewidencji działalności gospodarczej na cele prywatnego najmu

    Dzień dobry,
    prowadzę jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą, jestem podatnikiem VAT, rozliczam podatek dochodowy w formie podatku liniowego 19%, prowadzę książkę przychodów i rozchodów. Kilka lat temu nabyłem z małżonką mieszkanie. W 2014 roku mieszkanie to zostało wciągnięte do działal...

  • piotr.sw

    Dodano 2014-09-03 17:14 przez piotr.sw

    Jak wyliczać faktury w jednoosobowej działalności?

    Witam wszystkich,
    mam pewnie pytanie - mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Pracuję na etacie w formie umowy o pracę, dodatkowo mam kilka umów zleceń.
    Myślę nad założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, do której przeniosę wszystkie umowy zlecenia i zamiast tych umów będę wystawiał fakturę VAT...

  • Ewulka

    Dodano 2020-08-03 15:37 przez Ewulka

    Jednoosobowa działalność, sprzedaż drewna na opał. Jaki VAT na fakturze?

    Mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest na ryczałcie 5.5%. Sprzedaje drewno na opał. Jaką fakturę ma wystawić klientowi? Z vatem 8%?
    Musi zapłacić podatek 5.5%, a ten vat 8% na fakturze również?

  • mary504

    Dodano 2019-03-11 17:24 przez mary504

    Faktura bez danych nabywcy

    Mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą nas zasadach ogólnych. Za sprzedaż wyprodukowanych przedmiotów wystawia fakturę (VAT: ZW art. 113 ust. 1 i 9). Niejednokrotnie ma problem z uzyskaniem danych do wystawienia faktury. Czy można wystawić fakturę bez danych nabywcy?

  • koperek82

    Dodano 2018-12-26 21:54 przez koperek82

    Faktura VAT. Jak wystawić zaległą fakturę?

    Witam, pracowałem na przełomie czerwca/lipca w Niemczech jako jednoosobowa działalność gospodarcza i wykonywałem remont restauracji, Polak był moim zleceniodawcą. Po skończeniu pracy kazał mi czekać z wystawieniem faktury do momentu aż otrzyma pieniądze, wszystko wydłużyło się w czasie, zmienił swoj...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Faktury zaliczkowe i końcowe to najczęściej występujące podtypy faktury w obrocie gospodarczym. Z tego też powodu znajomość elementów i zasad wystawiania tych dokumentów jest esencjonalne dla każdego przedsiębiorstwa, któremu zależy na ...

Faktura to podstawowy dokument występujący u każdego przedsiębiorcy, ponieważ przy dokonywaniu różnego rodzaju transakcji staje się ona podstawą do tego, aby od kontrahenta egzekwować kwotę za wykonaną usługę bądź towar. Niestety ...

Faktura korygująca jest podstawowym dokumentem służącym do prostowania błędów, pomyłek bądź zmian, które wystąpiły w stosunku do sporządzonych faktur. Dokument ten wystawia sprzedawca. Wystawienie faktury korygującej może przy tym ...

Błędy występujące na fakturach należy korygować. W zależności od wagi błędu oraz tego, kto go zauważył, stosownej korekty może dokonać sprzedawca lub nabywca (mimo że to nie on wystawił błędny dokument). Do korygowania błędów ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania