eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseVAT. Odwrotne obciążenie - opis


2017-02-02 15:24 autor: ada2206

3 559 odsłon

VAT. Odwrotne obciążenie - opis

Zrobiłam zakup towaru z VAT - odwrotne obciążenie. Jak należy księgować? Czy robić dowód wewnętrzny z wyliczeniem VAT-tu naliczonego i należnego i wprowadzać to ręcznie do rejestrów czy wystarczy zrobić jakiś opis na otrzymanej fakturze i wprowadzić w odpowiednie pole w KPiR?

Jeżeli tak to jaka to ma być treść? Czy wystarczy napisać VAT naliczony do odliczenia 23% - (kwota)? Do tej pory tworzyłam dowody wewnętrzne. Mam zmianę programu i od nowego roku może można to księgować bez tworzenia zbędnych dokumentów.

Dziękuję z góry za radę.
Pozdrawiam
S.P

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-02-03 09:24 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dowodem księgowym, na podstawie którego dokonujemy księgowania - jest faktura od kontrahenta. Nie wystawiamy tutaj żadnych dodatkowych dokumentów (no chyba że ktoś bardzo chce wystawić fakturę wewnętrzną, ale tylko na potrzeby VAT -w podatku dochodowym księgujemy fakturę od kontrahenta). Dodatkowy opis na fakturze również nie jest wymagany. Ważne, aby odpowiednie kwoty pojawiły się w rejestrach VAT po stronie podatku należnego i naliczonego.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • asiska017

    Dodano 2013-11-04 23:12 przez asiska017

    Jakie rejestry utworzyć do księgowania stali?

    Jakie dokumenty i rejestry utworzyć do księgowania stali (dotyczy programu Symfonia)?

  • k.j.b.

    Dodano 2019-02-20 14:35 przez k.j.b.

    Korekta faktury z odwrotnym obciążeniem

    W grudniu 2018 r. na fakturze z Castoramy w pozycji profile został naliczony podatek VAT, a powinno być odwrotne obciążenie. Nie zauważyłam tego błędu wśród wielu pozycji. Teraz muszę skorygować tę pozycję. Mam już fakturę korygującą z Castoramy z datą bieżącą 19.02.2019 r.  Nie jestem pewna, czy pr...

  • simonsr

    Dodano 2014-04-16 22:48 przez simonsr

    Moment wpisu do rejestru VAT sprzedaży

    Witam serdecznie,
    proszę o odpowiedź odnośnie takiej sytuacji. Prowadzę sprzedaż wysyłkową i otrzymuję przedpłatę za towar. Fakturę wystawiam dzień lub dwa po otrzymaniu zapłaty bo z wiadomych przyczyn sprzedaż odbywa się o różnej porze dnia.
    Czy VAT z faktury mam wykazać w rejestrach sprzedaży z da...

  • simonsr

    Dodano 2014-03-16 16:06 przez simonsr

    Wpis do KPiR, metoda kasowa a faktura sprzedaży wysyłkowa

    Witam,
    jestem VAT-owcem z metodą kasową. Prowadzę sprzedaż internetową, chciałbym się dowiedzieć z jakim dniem wpisać do PKPiR fakturę sprzedaży, zapłatę otrzymałem 10 marca, fakturę wystawiłem z dniem 12 marca i dokonałem wysyłki towaru.
    Czy faktura powinna być zaksięgowana z dniem wystawienia fakt...

  • sta123

    Dodano 2014-03-05 17:12 przez sta123

    Korekta faktury a zły VAT

    Witam,
    w lutym otrzymałam korektę faktury, co do której został źle naliczony VAT (odwrotne obciążenie). Towar zakupiłam w tamtym roku i sprzedałam z usługą. W związku z tym mam pytanie, jak zaksięgować prawidłowo faturę w PKPiR i w rejestrach? Czy robić korektę za stary rok?
    Dodam, że firma wystawia...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Jedna faktura dokumentująca zakup towarów w ramach tzw. odwrotnego obciążenia oraz na zasadach ogólnych? Tak - takie rozwiązanie jest jak najbardziej dopuszczalne, o ile faktura taka zawiera niezbędne elementy. Mimo że dokument jest jeden ...

Przedsiębiorca dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy samochodu Mercedes AMG. Fiskus oskarżył go o świadome uczestnictwo w karuzeli VAT i zamiast zwrotu podatku określił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Swoje oskarżenie oparł na tym, że ...

Zakupy dokonywane w ramach odwrotnego obciążenia są rozliczane w sposób szczególny. Muszą o tym pamiętać obie strony transakcji. Nabywca ma tutaj dużo mniej czasu na rozliczenie podatku, aniżeli w przypadku tzw. zwykłych nabyć.

Porządkując samochód czy biuro, niejednokrotnie zdarza się przedsiębiorcom odnaleźć faktury kosztowe sprzed kilku miesięcy. Powstaje wówczas pytanie - czy można je jeszcze zaksięgować? Szkoda tracić szansę na obniżenie podatku ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania