eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinansePrzeniesienie dochodu na inna spółkę


2016-10-24 14:01 autor: Mistrzjedrek

1 324 odsłon

Przeniesienie dochodu na inna spółkę

Dzień dobry,

posiadam 2 spółki. Jedną nazwijmy B, a drugą P. B sp. z o.o. nie jest płatnikiem VAT poprzez swoją działalność medyczna. Spółka P kupiła spółkę B, jest jej właścicielem w 50%.

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy chciałbym pobrać wynagrodzenie. Gdybym pobrał ze spółki B to zapłaciłbym od tego 18 %. A moje prywatne wydatki, laptop itp , nie było by sensu brać na fb gdyż i tak nic nie odlicze.

Jednak gdybym mógł przenieść bez podatku 10000 na spółkę P, następnie wziąć na fakturę VAT na laptop za 5000 zł netto, to nie dość, że bym zaoszczędzić kilkaset zł na VAT, to bym jeszcze odliczał 18% z niższej sumy.

Wszystko teraz zależy od tego czy mogę przenieść dochód ze spółki na spółkę? Jeżeli tak, to jak? Pomocy!!:)

Za każdą odpowiedź serdecznie dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-10-25 14:35 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Wynagrodzenie musi być za coś - usługi, towary. Nie jedynie za to, że właścicielem spółek jest jedna osoba (no chyba że mowa jest o dywidendzie) i chce swobodnie manewrować ich majątkiem tak, aby zaoszczędzić na podatku. Jeżeli zatem spółka, która jest VAT-owcem, kupi laptopa czy inny sprzęt, aby odliczyć VAT od zakupu, zaś sprzęt ten będzie wykorzystywany przez tą drugą spółkę z podatku zwolnioną, to należy tutaj zafakturować wynajem tego sprzętu - niestety też z VAT-em.
    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2016-10-25 14:35
    I to w wartościach rynkowych. Są to podmioty powiązane, w związku z czym fiskus może badać, czy wartość transakcji nie została zaniżona w celu wartości dodanej na VAT.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • e-st5

    Dodano 2016-08-09 10:42 przez e-st5

    Podatek VAT przy sprzedaży mieszkania

    Witam serdecznie,spółka od 2016 r. jest właścicielem lokalu mieszkalnego, który kupiła na podstawie aktu notarialnego. Nie przysługiwało nam prawo do obniżenia podatku należnego. W trakcie roku spółka postanowiła wynająć to mieszkanie innemu podmiotowi na cele mieszkalne.W związku z tym, iż musimy w...

  • an158

    Dodano 2017-03-16 21:13 przez an158

    Opodatkowanie biura rachunkowego

    Biuro rachunkowe działa w formie spółki z o.o. Fakturę za usługi księgowe dotyczące lutego wystawia 1 marca. W umowie zawarto, że "dniem zakończenia usługi jest pierwszy dzień miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym (1 marca)".Kiedy powinno nastąpić opodatkowanie w pdop i VAT?

  • kaktus1

    Dodano 2017-02-28 20:00 przez kaktus1

    Pośrednictwo finansowe a VAT

    Spółka zajmuje się pośrednictwem finansowym, polegającym na przekazywaniu pieniędzy od zleceniodawcy (klient portalu internetowego), do odbiorcy (zazwyczaj osoba osadzona w areszcie).
    Od takiej transakcji firma pobiera prowizję. Czy każda taka transakcja powinna być rejestrowana na kasie fiskalnej ...

  • AGA 1

    Dodano 2016-10-11 12:17 przez AGA 1

    Odliczenie VAT od usług opodatkowanych poza terytorium kraju

    Polska firma, spółka z o.o.(X) świadczy usługi transportu towarów na terenie krajów UE na rzecz innej polskiej spółki z o.o. (Y) Obie spółki są zarejestrowane do VAT tylko w Polsce. Spółka Y wystawiła refakturę kosztów autostrad, którymi pojazdy spółki X poruszały się na terenie UE (Francja, Wielka ...

  • Didiam

    Dodano 2016-10-02 11:11 przez Didiam

    VAT z usługi wynajmu budynku mieszkalnego

    Mam spółkę z o.o. Chcę wynająć budynek mieszkalny. I nadawać do wynajęcia innej firmie dla pracowników. Jeżeli ją będę wynajmować u osoby prywatnej, czy trzeba doliczyć VAT? A jeżeli u innej firmy? W takim razie osobą prywatną będzie płaciła 8,5% podatku?Dziękuję bardzo.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Jedną z dostępnych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest spółka z o.o. Z uwagi na swoją odrębną osobowość prawną, stanowi bardzo popularną formę prawną przedsiębiorstwa. Co warto wiedzieć przed jej założeniem?

Wprowadzenie podwójnego podatku dla spółek komandytowych spędza sen z powiek wielu przedsiębiorców. Większość z nich zastanawia się, w jaki sposób uniknąć tego dodatkowego kosztu. Zmiany w podatku dochodowym mają zostać wprowadzone ...

Jedno okienko wciąż pozostaje tylko ładnie brzmiąca nazwą, która niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Dotyczy to zarówno rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej, jak również spółki z o.o.

Wspólnikowi w związku z posiadaniem udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, niezależnie od ilości posiadanych udziałów przysługuje tzw. prawo kontroli (zob. (zob. wyrok SA w Krakowie z 23.08.2012 r., I ACa 715/12, LEX nr ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania