2016-08-24 20:41 autor: HARA
1 862 odsłon
Witam,
otóż fakturując dla klienta "zdjęłam" z magazynu omyłkowo towar po wyższej cenie zakupu, niż cena sprzedaży dla klienta (powstała strata dla firmy).
Proszę mi powiedzieć, czy mogę wystawić w tej sytuacji fakturę korygującą, a powód wystawienia korekty wpisać "zafakturowano z nieprawidłowej ceny zakupu"? Dla klienta nic się nie zmieni pod żadnym względem.
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Dziękuję
2016-08-26 09:45 autor odpowiedzi: konto usunięte
Witam,
moim zdaniem można tak zrobić, skoro to jest prawdziwa przyczyna korekty, to nie widzę powodu, żeby podawać inną, a ustawa nie ogranicza przyczyn korekty do jakiegoś zamkniętego katalogu.
Ponieważ nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam, że „dla klienta nic się nie zmieni pode żadnym względem”, zakładam, że chodzi o to, że nie zmieni się podstawa opodatkowania lub kwota podatku, a zmieni się jakaś inna treść na fakturze.
W przypadku błędów mniejszej wagi (np. oznaczenie towaru) można wystawić notę korygującą. Nota korygująca nie może korygować pomyłek wartościowych faktury, takich jak: miara i ilość towarów lub zakres wykonanych usług; cena jednostkowa netto; kwoty opustów lub obniżek cen; wartość sprzedaży netto; stawka i kwota podatku; suma wartości sprzedaży netto; kwoty należności ogółem.
2016-08-26 14:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
HARA skomentował/a odpowiedź 2016-08-26 17:10
Tak! Dokładnie właśnie o to chodzi - na fakturze u klienta nic się nie zmienia, natomiast w magazynie powstanie strata dla mojej firmy z powodu "zdjęcia" towaru po niewłaściwej, wyższej cenie zakupu. Bardzo dziękuję Państwu za odpowiedź i cenną wiedzę. Co mi zaszkodziło to i nauczyło! :)
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2013-06-21 12:20 przez konto usunięte
Wystawiłem fakturę dla klienta, który po jej otrzymaniu zgłosił błąd w nazwie miejscowości i poprosił o korektę. Czy w takiej sytuacji on nie powinien mi przesłać noty korygującej do podpisu?
Przy okazji mam pytanie: mam jednego kontrahenta, od którego zarówno kupuję jak i sprzedaję mu. Często form...
Dodano 2016-01-28 17:03 przez Justyna9519
Witam, mam nie lada problem z wystawioną fakturą i paragonem fiskalnym.21.01.2016 roku wystawiłam fakurę (VAT zwolniony) i zapomniałam wydrukować paragonu fiskalnego, dopiero tydzień później przy wystawianiu kolejnej fakury przypomniałam sobie o tym. Wydrukowałam paragony z datą 28.01.2016. Pytanie ...
Dodano 2014-08-28 09:47 przez loona
Wystawiliśmy fakturę na dane osoby fizycznej, otrzymaliśmy notę korygującą zmieniającą dane nabywcy. Do imienia i nazwiska została dopisana nazwa firmy oraz NIP.
Nie wiem czy mogę zaakceptować taką notę, czy nie powinnam w takim przypadku zaproponować faktury korygującej do 0,00 i nowej na dane firm...
Dodano 2018-05-15 20:36 przez lolka1_4_8
Witam,
bardzo proszę o pomoc w poniższej sprawie. W zamian za terminowy zakup i odbiór materiałów, wystawiona została zbiorcza faktura korygująca, zmniejszająca cenę towarów o 5 zł (upust cenowy).
Klient kupił 50 sztuk, po cenie 45 zł, z czego do każdej sztuki wystawiona została oddzielna faktura. ...
Dodano 2018-04-19 19:05 przez Tyska4
Wystawiłem fakturę z błędnym adresem i NIP-em firmy, odbiorca zaksięgował błędną fakturę VAT. Co w takiej sytuacji?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Wysoka inflacja jest odczuwalna w wielu sektorach gospodarki. Nie jest ona obca również podmiotom zajmującym się wynajmem nieruchomości. Wielu wynajmujących próbuje zwiększyć wynagrodzenie za swoje usługi nie tylko na przyszłość, ale ...
Faktura to podstawowy dokument występujący u każdego przedsiębiorcy, ponieważ przy dokonywaniu różnego rodzaju transakcji staje się ona podstawą do tego, aby od kontrahenta egzekwować kwotę za wykonaną usługę bądź towar. Niestety ...
Faktura korygująca jest podstawowym dokumentem służącym do prostowania błędów, pomyłek bądź zmian, które wystąpiły w stosunku do sporządzonych faktur. Dokument ten wystawia sprzedawca. Wystawienie faktury korygującej może przy tym ...
Błędy występujące na fakturach należy korygować. W zależności od wagi błędu oraz tego, kto go zauważył, stosownej korekty może dokonać sprzedawca lub nabywca (mimo że to nie on wystawił błędny dokument). Do korygowania błędów ...
2024-05-16 12:20
2024-05-16 12:17