eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseNazwa towaru na fakturze


2016-01-13 12:56 autor: zagubiony.podatnik

4 860 odsłon

Nazwa towaru na fakturze

Sprzedałem klientowi 250 opraw do lamp. Poprosił mnie, żebym na fakturze napisała nazwę towaru: "wyposażenie pomieszczeń gospodarczych w oświetlenie" i tak też zrobiłem. Na jedno pomieszczenie wchodzi 50 opraw, więc ilość na fakturze podałam - "5."

I teraz mam problem ze spisem z natury. Czy wystarczy w dokumentach pod fakturę podpiąć ofertę sprzedaży, gdzie jest wyszczególnione, ile opraw wchodzi na jedno pomieszczenie (oferta podpisana przez klienta)? Czy konieczna jest nota korygująca ze zmianą w nazwie towaru, czego bym nie chciał robić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-01-13 17:11 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Wypsażenie pomieszczeń w lampy kojarzy mi się  raczej z usługą a nie sprzedażą towaru . Jeżeli jednak w ramach dzialalności dokonuje Pan sprzedaży towarów to moim zdaniem winno być wyszczególnienie  towaru  na fakturze  tlj nazwa i konkretna ilość.  Oczywiście. można pobrać od klienta zamówienie na ilość lamp i podpiąc do faktury chociaż moim zdaniem treśc faktury jest  niezgodna z rodzajem prowadzonej działalności , jeśli jest to handel .

    zagubiony.podatnik skomentował/a odpowiedź 2016-01-13 18:47

    Rodzaj mojej działalności to produkcja lamp. Zamawiam części i je skręcam w gotowe lampy. W specyfikacji zamówienia umieściłem zapis o zleceniu wytworzenia lamp dla klienta, które będą przeznaczone do wyposażenia pomieszczeń gospodarczych w oświetlenie. Czy, biorąc pod uwagę powyższe informacje, umieszczenie na fakturze opisu: "wyposażenie pomieszczeń gospodarczych - oświetlenie LED" jest dopuszczalne?

    zagubiony.podatnik skomentował/a odpowiedź 2016-01-14 12:59

    Chciałam wcisnąć łapkę w górę, a wcisnęłam w dół. Przepraszam bardzo. Oczywiście, informacja od Pani jest dla mnie bardzo ważna.

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-01-14 13:41 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Czyli de facto sprzedane zostały oprawy, a nie usługa. Moim zdaniem w takim przypadku również powinna zostać podana ilość opraw 250. Powyższe należy skorygować fakturą korygującą a nie notą.

    zagubiony.podatnik skomentował/a odpowiedź 2016-01-14 15:06

    Nie zrozumieliśmy się :-) Sprzedałem lampy, do których części zamówiłem zgodnie z wytycznymi technicznymi klienta. Dostałem od niego wytyczne, jak mocno ma świecić oraz wymiary pomieszczenia. Obliczyłem, ile i jak mocnych lamp potrzeba i zamówiłem odpowiednie źródła światła i oprawy. Po skręceniu ich w całość, zapakowałem w kartony i zawiozłem do klienta. Odebrał i podpisał dokument odbioru 250 szt. z wyszczególnieniem, ile wchodzi w jedno pomieszczenie. Przed całą transakcją, zaszedłem z ulicy do najbliższego biura rachunkowego, gdzie pan oświadczył, że inaczej na fakturze nie może być, jak "wyposażenie w oświetlenie." To może tak być, czy nie?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-01-15 06:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Moim zdaniem postępowanie nie jest prawidłowe. Sprzedał Pan bowiem 250 lamp. Tego, czy trafią one do wskazanych pomieszczeń już Pan nie wie, gdyż to nie Pan je montował. Więc trudno mówić, że wyposażył Pan te pomieszczenia w oświetlenie, jako że sprzedał Pan jedynie lampy, a nie dostrczył lampy wraz z ich montażem w pomieszczeniach. Taka też nazwa towaru winna się znaleźć na fakturze, czyli oprawy do lamp lamp - czyli towar, a nie usługa - wyposażenie pomieszczeń gospodarczych w oświetlenie.

    zagubiony.podatnik skomentował/a odpowiedź 2016-01-15 10:51

    Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź. No to mam problem.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-06-21 12:20 przez konto usunięte

    Błędna nazwa miejscowości i korekta faktury. Czy muszę podpisać notę korygującą?

    Wystawiłem fakturę dla klienta, który po jej otrzymaniu zgłosił błąd w nazwie miejscowości i poprosił o korektę. Czy w takiej sytuacji on nie powinien mi przesłać noty korygującej do podpisu?
    Przy okazji mam pytanie: mam jednego kontrahenta, od którego zarówno kupuję  jak i sprzedaję mu. Często form...

  • chashi

    Dodano 2015-01-03 16:30 przez chashi

    Daty ujmowania faktur zakupowych w KPiR i VAT

    Dzień dobry,chciałbym uzyskać ostateczną odpowiedź na następujące kwestie, gdyż na różnych stronach spotykam się z różnymi odpowiedziami:1. Pod jaką datą, zarówno w PKPiR, jak i VAT, zaksięgować fakturę zakupową za dany miesiąc, jeśli  data wystawienia to np. 5 marca, zaś data otrzymania faktury prz...

  • malwinagolinska

    Dodano 2014-10-08 11:50 przez malwinagolinska

    Jak uzupełnić książkę przychodów i rozchodów, jeśli jest dużo wpisów?

    Witam,
    w tym miesiącu założyłam działalność gospodarczą i przygotowuję uczniów między innymi do matury z matematyki. Wybrałam do rozliczania książkę przychodów i rozchodów i teraz mam troszkę problem z jej wypełnianiem, ponieważ mam sporo zajęć (około 120 miesięcznie) i nie wiem czy mam wpisywać każ...

  • loona

    Dodano 2014-08-28 09:47 przez loona

    Czy poprzez notę korygującą można całkowicie zmienić dane nabywcy?

    Wystawiliśmy fakturę na dane osoby fizycznej, otrzymaliśmy notę korygującą zmieniającą dane nabywcy. Do imienia i nazwiska została dopisana nazwa firmy oraz NIP.
    Nie wiem czy mogę zaakceptować taką notę, czy nie powinnam w takim przypadku zaproponować faktury korygującej do 0,00 i nowej na dane firm...

  • ada2206

    Dodano 2014-04-14 10:55 przez ada2206

    Jak zaksięgować zakup blachy do odsprzedaży?

    Prowadzę księgę przychodu i rozchodu. Mam fakturę na blachę do dalszej odsprzedaży z adnotacją VAT odwrotne obciążenie.
    1. Jak ją wprowadzić do ewidencji VAT?                                                             
    2. Jak zapisać w ewidencji sprzedaż blachy - czy wystawiając fakturę VAT sprzeda...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Faktura to podstawowy dokument występujący u każdego przedsiębiorcy, ponieważ przy dokonywaniu różnego rodzaju transakcji staje się ona podstawą do tego, aby od kontrahenta egzekwować kwotę za wykonaną usługę bądź towar. Niestety ...

Błędy występujące na fakturach należy korygować. W zależności od wagi błędu oraz tego, kto go zauważył, stosownej korekty może dokonać sprzedawca lub nabywca (mimo że to nie on wystawił błędny dokument). Do korygowania błędów ...

Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...

W podatkach faktura VAT ma bardzo ważne znaczenie. Jest to bowiem podstawowy dokument źródłowy, służący do rozliczeń ze skarbówką - tak zarówno w podatku dochodowym jak i podatku od towarów i usług. Faktura jest dokumentem zdefiniowanym ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania