eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseFaktura za opakowania


2015-08-17 07:36 autor: Feliks

6 736 odsłon

Faktura za opakowania

Firma otrzymała od producenta piwa fakturę rozliczającą roczny obrót opakowaniami, z adnotacją: "Faktura nie podlega zapłacie, towarzyszy jej dokument techniczny, który ją rozlicza"  

Jak w księgach rachunkowych zaksięgować to zdarzenie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-08-17 13:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    a co oznacza że nie podlega zapłacie? Macie Państwo nadpłatę, po drodze to już zostało zapłacone?

    Feliks skomentował/a odpowiedź 2015-08-17 15:10

    W tym cały szkopuł, że Grupa żywiec raz w roku dokonuje okresowego rozliczenia opakowań. Jeśli w rozliczeniu wyjdzie że oddaliśmy za mało opakowań (butelki, skrzynki, palety) to wystawia fakturę, która wg nich ma służyć jedynie do rozliczenia VAT-u. do Faktury dołączony jest tzw. dokument techniczny, który zawiera te same pozycje co faktura, tyle że ze znakiem minus (wartość brutto). U dołu dokumentu jest informacja że "Niniejszy dokument rozlicza fakturę nr..."

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-18 13:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie no oczywiście - oddaliście Państwo mniej opakowań, aniżeli dostaliście, w związku z tym różnica podlega opodatkowaniu VAT-em. Dlaczego jednak za to nie płacicie? Grupa Żywiec wykłada pieniądze na podatki od takiej "sprzedaży" z własnej kieszeni? A co gdyby było w drugą stronę - czyli oddacie więcej niż otrzymaliście. Rozumiem że wtedy to Wy wystawiacie fakturę na podstawie otrzymanego dokumentu technicznego, niemniej pieniędzy także Wam nie zapłacą?

    Feliks skomentował/a odpowiedź 2015-08-18 14:51

    Tak by było, w zał link do regulaminu obrotu: http://www.grupazywiec.pl/wp-content/uploads/2013/03/Grupa_Zywiec-Regulamin_obrotu_opakowaniami_zwrotnymi.pdf

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-26 06:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    mam tu pewne wątpliwości.
    W regulaminie jest bowiem mowa o kaucji za opakowania. Ta bynajmniej czasem w przypadku stwierdzenia zbyt małej ilości zwróconych opakowań nie zostanie zaliczona właśnie na poczet tej faktury?
    Jeżeli faktycznie za opakowania Państwo nie płacicie i te są, jagdyby wam "darowane", to trzeba będzie z tego tytułu rozpoznać przychód. Fakturę wystawiają zapewne dlatego, że opakowania niezwrócone są objęte VAT-em.

    Feliks skomentował/a odpowiedź 2015-08-28 12:19

    Prosiłbym o pomoc w ustaleniu kont księgowych przy tych transakcjach Nie wiemy jak zaksięgować dokument techniczny gdyż jest w nim tylko wartość brutto (taka jak w fakturze roliczeniowej, bez rozbicia na netto i vat.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 4 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • pati2x

    Dodano 2015-07-19 20:00 przez pati2x

    Czy można pominąć faktury?

    Prowadzę działalność budowlaną. Ostatnio zakupiłam okna, ale one nie są moimi kosztami. Czy muszę jakąkolwiek fakturę zaksięgować - czy mogę niektóre pominąć skoro nie są kosztami działalności tylko są naszymi kosztami prywatnymi? Rozliczam się miesięcznie i PKPiR.

  • karo33

    Dodano 2015-06-30 20:10 przez karo33

    W jakiej pozycji PKPiR księgować zakup przewodów elektrycznych czy kształtowników?

    Dzień dobry! Mam działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, robię kute płoty z kształtowników i instalacje elektryczne. Czy zakup kształtowników czy przewodów elektrycznych księguję w poz. 10 czy poz. 13 w PKPiR?

  • kasik

    Dodano 2015-03-10 11:46 przez kasik

    Jak zaksięgować fakturę?

    Jak zaksięgować fakturę otrzymaną 31.12.2014, a towar dostarczono do firmy 10.01.2015.Jak ująć w księgach 2014 roku i jak w 2015 roku?

  • Dorotus

    Dodano 2015-02-17 13:26 przez Dorotus

    Księgowanie faktur kupna

    Czy mogę jakoś połączyć faktury od jednego sprzedawcy np. za auostradę, żeby nie mieć tak dużo takich samych pozycji w księdze PKiPR? Z jakim wtedy nr faktury je wpisać?

  • jerzu

    Dodano 2015-02-11 14:52 przez jerzu

    Faktura VAT rozliczeniowa a nadpłata. Jak to księgować?

    Otrzymałem z RWE Polska fakturę VAT rozliczeniową, na której to fakturze wykazana jest nadpłata. Do tej pory w takim przypadku otrzymywałem fakturę korygującą VAT. Skontaktowałem się z BOK RWE i po długiej rozmowie i konsultacjach z ich działem księgowości dowiedziałem się, że od stycznia, na życzen...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...

Na pierwszy rzut okaz rozliczenie usługi faktoringu może wydawać się banalnie proste. Fakturę od firmy faktoringowej wrzucamy w koszty i po sprawie. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, a jej rozwiązanie zależy w ...

Wysoka inflacja jest odczuwalna w wielu sektorach gospodarki. Nie jest ona obca również podmiotom zajmującym się wynajmem nieruchomości. Wielu wynajmujących próbuje zwiększyć wynagrodzenie za swoje usługi nie tylko na przyszłość, ale ...

Koszty podatkowe ujmuje się na podstawie dowodów potwierdzających ich poniesienie. Tymi są m.in. faktury wystawione przez dostawców i towarów i usług. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje jedynie duplikatem takiego dokumentu? Kiedy go ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania