eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseKoszty ZUS


2015-02-22 16:37 autor: PTG

2 403 odsłon

Koszty ZUS

Składka na FP właściciela firmy i składki społeczne płatnika za styczeń 2015, zapłacone terminowo w lutym 2015 - są kosztami styczniowymi, czy lutowymi?

Z jaką datą księgować w PKPiR i czy należy sporządzić dowód wewnętrzny?

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-02-23 19:50 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Składka na Fundusz Pracy przedsiębiorcy jest kosztem miesiąca, w którym została zapłacona. To samo tyczy się ZUSów przedsiębiorcy (są one kosztem bądź stanowią odliczenie od dochodu miesiąca, w którym zostały zapłacone).
    Inaczej jest w przypadku składek pracowniczych w części finansowanej przez pracodawcę (płatnika). Te rozliczamy memoriałowo, a więc w miesiącu, za który są należne. Aby tak jednak było, składki takie muszą być zapłacone do 15 dnia miesiąca następującego po tym, którego dotyczy wynagordzenie.
    Czyli jeżeli wynagrodzenie za styczeń jest płatne w styczniu, zaś składki od niego do 15 lutego - stanowią one koszty uzyskania przychodu m-ca stycznia.
    Jeżeli jednak wynagrodzenie za styczeń byłoby płatne na początku lutego (bo tak można), a składki z tego tytułu do 15 marca (zgodnie z prawem), będą one kosztem dopiero miesiąca marca a więc kasowo. Aby stały się one kosztem stycznia, musiałyby zostać zapłacone do 15 lutego - co wprawdzie jest dopuszczalne, niemniej raczej nikt nie płaci wcześniej niż musi.

    Powyższe tyczy się tylko wynagrodzenia z umowy o pracę. Przy zleceniach składki zaliczamy do kosztów kasowo, a więc w miesiącu ich zapłacenia.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ter24

    Dodano 2013-08-02 16:00 przez ter24

    Zakup na allegro jako dowód księgowy w spółce z o.o.

    Wiem, że nie można zaksięgować zakupu na allegro (od osób fizycznych) plus potwierdzenia przelewu w KPiR. Jak ma się ta sytuacja w spółce z o.o.? Znalazłem w sieci coś takiego:
    Pełna księgowość
    Okazuje się, że podmioty prowadzące pełne księgi handlowe mają paradoksalnie łatwiej. Piotr Zając wyjaśnia...

  • Piotr812

    Dodano 2013-07-04 12:18 przez Piotr812

    Różnice kursowe KPIR

    Witam
    Prowadzę KPiR. Czy dobrze postępuję księgując następujące różnice kursowe:
    1. Wystawiam fakturę walutową, następnie otrzymuję zapłatę na rachunek bankowy walutowy w walucie. Liczę różnice kursowe między wystawioną fakturą a wpłatą.
    2. Otrzymuję fakturę w walucie zakupową. Płacę z rachunku walu...

  • NataliaMatysek88

    Dodano 2014-06-11 22:06 przez NataliaMatysek88

    Automaty Vendingowe

    1. Do jakiej grupy środków trwałych zaliczyć automat vendingowy o wartości netto 5900?
    2. Osoba prowadząca działalność gospodarczą, której działalność opiera się na sprzedaży towarów (batony, napoje) w automatach vendingowych.
    Podmiot jest podatnikiem zwolnionym z VAT. Czy do KPiR należy wpisywać dz...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-11 10:11 przez konto usunięte

    Faktura za zakup środka trwałego a zapisy w KPiR

    Czy w KPiR wpisuje się faktury za zakup środka trwałego w rubryce wydatki, czy w osobnym dokumencie wykaz środków trwałych, a do książki dowodem wewnętrznym kwotę amortyzacji?
    I jeszcze jeden dylemat: środek trwały aparat fotograficzny na wartość 6000 zł zakupiłam w styczniu a akumulatorek do niego ...

  • VIOLA

    Dodano 2014-01-17 12:31 przez VIOLA

    Ewidencja paragonów z kasy fiskalnej w PKPiR

    Witam,
    proszę o wskazówki odnośnie ewidencji paragonów z kasy fiskalnej w PKPiR. Na koniec każdego dnia robię wydruk dobowy z kasy fiskalnej (przychód dobowy). Proszę mi powiedzieć, czy mam każdego dnia wpisywać do PKPiR, czy może wystarczy raz w miesiącu (czyli zbiorczy za cały miesiąc)?
    Czy mam na...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Na pierwszy rzut okaz rozliczenie usługi faktoringu może wydawać się banalnie proste. Fakturę od firmy faktoringowej wrzucamy w koszty i po sprawie. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, a jej rozwiązanie zależy w ...

Koszty podatkowe ujmuje się na podstawie dowodów potwierdzających ich poniesienie. Tymi są m.in. faktury wystawione przez dostawców i towarów i usług. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje jedynie duplikatem takiego dokumentu? Kiedy go ...

Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną z reguły księgują koszty w dacie wystawienia dokumentu potwierdzającego poniesienie kosztu. Jest to z reguły data wystawienia faktury czy rachunku. Od ...

Porządkując samochód czy biuro, niejednokrotnie zdarza się przedsiębiorcom odnaleźć faktury kosztowe sprzed kilku miesięcy. Powstaje wówczas pytanie - czy można je jeszcze zaksięgować? Szkoda tracić szansę na obniżenie podatku ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania